آرشیو مقـالات
چهارشنبه 3 مهر 1392 عملیات پیروزمندانه والفجر 8
 عملیات پیروزمندانه والفجر 8 در تاریخ 20 بهمن ماه سال 1364با رمز مبارک یا فاطمه الزهرا (س) و در مدت هفت روز انجام شد.
منطقه عملیات: کوشک، شلمچه، خرمشهر، آبادان، جاده خسروآباد تا دهانه فاو.
-       چرا شبه جزیره فاو برای عملیات انتخاب شد؟
در بررسی های همه جانبه ای که به عمل آمد منطقه عمومی فاو به دلیل اهمیت شهر و تاسیسات بندری آن، تسلط کامل بر اروند رود (آبراهی که صدام به بهانه آزادی آن جنگ را شروع کرد) تسلط بر شمال خلیج فارس و سایر یک طرح عملیاتی در جهت تصرف بندر فاو صادر گردید که پس از تبادل افکار بین طراحان جنگ در نهایت طرح اولیه عملیات والفجر8 از طرف قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) تهیه و به قرارگاه های سه گانه(کربلا، نجف، ظفر) ابلاغ گردید.
شهر بندری فاو عراق از نظر سیاسی، اقتصادی و نظامی اهمیت ویژه ای داشت.
از نظر سیاسی:
با نگاهی گذرا به تاریخ جنگ می بینیم در سال 64 قبل از عملیات والفجر 8 ما نفت را بشکه ای 5 الی 6 دلار می فروختیم آن هم به صورت قاچاق که اصلا این مبلغ برای ما مقرون به صرفه نبود. 36 الی 38 کشور کمک اقتصادی کردند به عراق. وقتی رزمندگان ..... فاو را گرفتند قیمت نفت غیر منتظره افزایش یافت و کشورها با ایران وارد معامله اقتصادی شدند.
از نظر اقتصادی:
فاو از نظر اقتصادی اهمیت ویژه ای داشت:
1.       ماهیگیری از اروند رود
2.       چندین سکوی نفتی در فاو وجود داشت، بالاخص سکوهای نفتی البکر و الامیه
3.       یک کارخانه فولاد و یک کارخانه ذوب آهن و یک کارخانه نمک در فاو وجود داشت
4.       تنها راه آبی و کشتیرانی عراق بود، به عبارتی با گرفتن شهر فاو ارتباط عراق با آب های آزاد بین المللی قطع شد.
5.     سه سایت موشکی در فاو وجود داشت که توسط این سایت ها کشتی های ما را مورد اصابت قرار می داد. لازم به ذکر است بزرگترین مخزن نفتی ما در خلیج فارس جزیره خارک بود که توسط همین سایت های موشکی مورد اصابت قرار می گرفت
شهر بندری فاو عراق اهمیت استراتژیکی برای عراق داشت و به هیچ عنوان عراق حاضر به از دست دادن این شهر نبود، لازم به ذکر است عراق 78 روز با ایران جنگید تا فاو را از دست داد. رزمندگان اسلام توانستند در عملیات پیروزمند والفجر 8 حدود 800 کیلومتر مربع را آزاد کنند و تا کارخانه نمک در شهر فاو پیش رفتند.
رزمندگان اسلام در عملیات والفجر 8 از 2 تاکتیک مهم استفاده کردند
1.       غافلگیری: عملیات را در ساعت 10 شب شروع کردند بطوری که دشمن غافلگیر شده بود که بعضی از اسرا را رزمندگان خوابیده دستگیر کردند.
2.     فریب: ساعات اولیه عملیات را با چندین لشگر از ارتش در منطقه کوشک تا شلمچه شروع کردند و یکسری عملیات هم در جزیره ام الرصاص و بوارین ارتش و سپاه با هم انجام دادند تا دشمن تعدادی نیرو به این منطقه بفرستد، که واقعا هم از جان مایه گذاشتند و چقدر از برادران ارتشی و سپاهی ما در این عملیات فریب شهید شدند.
ویژگی های رودخانه اروندرود:
·        رودخانه اروند از سه رودخانه سرچشمه می گیرد. دجله و فرات از عراق و کارون از ایران
·        عرض رودخانه 200، 300 الی 1200 متر
·        طول اروند رود حدود 85 کیلومتر است
·        عمق آن حدود 10 الی 12 متر است و قابل کشتیرانی هم هست
·      از ابتکارات رزمندگان اسلام در این عملیات احداث پل بعثت بود. محل پل در حدود 10 کیلومتری اینجاست بسمت خلیج فارس ولی الان دیگر آثاری از این پل باقی نمانده است. چون مزاحم کشتیرانی بود لوله ها را جمع کردند. حدود 4000لوله 12 متری به قطر حدود 1.5 متر را از کف رودخانه تا روی آب را چیدند و روی آنرا آسفالت کردند. ساخت این پل 6 ماه طول کشید و طراح آن مهندس پورشریفی بود از جهاد خراسان بود. شایان ذکر است چقدر از عزیزان ما در احداث این پل شهید شدند (روحشان شاد)
·      چرا پل بعثت را احداث کردند: اروند در فارسی به معنی وحشی و خروشان است. اروند جزء نوادر رودخانه هایی در دنیاست که در یک شبانه روز 4 دفعه جذر و مد دارد. اکثر رودخانه ها و دریاهای دنیا یک بار جذر دارند یکبار مد، و لی اروند دو بار جذر دارد و دو بار مد. به همین خاطر سرعت آب در این رودخانه بالاست و به روایتی در بعضی نواحی به 60 الی 70 کیلومتر در ساعت می رسد. به همین خاطر پل بعثت را احداث کردند که 2 حسن داشت 1) در مقابل سرعت بالای آب مقاوم بود، یعنی سرعت بالای آب پل را خراب نمی کرد. 2) هر جایی از پل اگر خراب می شد کل پل خراب نمی شد و سریعا توسط اکیپی مرمت و بازسازی می شد.
·      عملیات پیروزمند والفجر 8 از نظر هماهنگی و از نظر حفاظت و اطلاعات ویژگی های منحصر به فرد داشت، و از نظر هماهنگی به روایتی 10 وزارتخانه از دولت با هم هماهنگ شدند تا این عملیات با موفقیت انجام شد. از نظر حفاظت و اطلاعات هم منحصر به فرد بود. جزء محدود عملیات هایی بود که لو نرفت و این مورد به آسانی امکان پذیر نبود.
·      سرلشگر وفیق سامرایی در کتابی به نام ویرانی های دروازه شرقی می نویسد: اطلاعات عراق از مرزهای ایران خیلی دقیق بود. بواسطه آواکس و ماهواره هایی که آمریکا و عربستان داشتند و اطلاعات را در اختیار عراق می گذاشتند. مثلا اگر یک یگان نظامی در حال رژه رفتن بود، صف اول نفر دوم موقع رژه رفتن دستش به هم می خورد اینها بواسطه این عکس ها متوجه می شدند.
·        فرماندهان 3 الی 6 ماه نیرو وارد منطقه کردند بدون اینکه دشمن کوچکترین اطلاعی پیدا کند.
روش های واردکردن نیرو به منطقه:
1.       شبانه: روز مطلقا نیرو وارد منطقه نکردند.
2.     تا آنجایی که امکان داشت از اتوبوس برای نقل و انتقال نیرو استفاده نکردند و از کمپرسی استفاده کردند. سقف کمپرسی را با برزنت پوشاندند و شبانه نیرو وارد کردند.
3.     برای رزمندگان سنگر درست نکردند آمدند از منازل مسکونی در همین اطراف اروند استفاده کردند. ابتکار جالبی بخرج دادند از تراورزهای چوبیکه در راه آهن استفاده می شود برای خانه ها سقف کاذب درست کردند بخاطر اینکه اگر سقف در اثر خمپاره اندازها و گلوله های توپخانه خراب شد، روی سر بچه های رزمنده خراب نشود.
4.       رزمندگان را با لباس مبدل وارد منطقه کردند، مثلا لباس کارگری، محلی و یا لباس نیروی انتطامی
5.       6 الی 9 ماه کسی را به مرخصی اعزام نکردند، و حتی اگر کسی مریض و یا مجروح می شد حق انتقال به پشت جبهه را نداشت
6.     چندین دستگاه اتوبوس با چراغ روشن در منطقه شلمچه راه می انداختند که همراه این اتوبوس ها، تویوتوهای مجهز به بیسیم های پیشرفته و قوی بود (شنود رادیویی عراق هم خیلی قوی بود.) یگان هایی که در این منطقه (مثلا اروند کنار) گسترش یافته بودند را پشت بیسیم در شلمچه صدا می کردند در حالی که یگانی در شلمچه اصلا وجود نداشت.
 ·      رزمندگان ارتش در این عملیات نقش ارزنده ای ایفا کردند. عملیات فریب توسط ارتش انجام گرفت. شایان ذکر است در عملیات فریب نزاجا، 57 نفر شهید،379 نفر مجروح و 77 نفر اسیر تقدیم انقلاب کرد. که جا دارد از مقام و منزلت آنان پاسداری گردد.
لازم به ذکر است یگان های مختلف و متنوع نزاجا با هماهنگی کامل با سپاه و در پش از این نیرو به روش های زیر شرکت فعال داشتند
1.      شرکت در طراحی عملیات مربوط به تک پشتیبانی:
طرحریزی عملیات والفجر 8 برای اولین بار در خرداد 1363 در قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) با شرکت طراحان ارتش و سپاه انجام و یک طرح طهیه و ابلاغ گردید، بر مبنای این طرح سه قرارگاه مشترک (کربلا، نجف و ظفر) می بایستی پس از عبور از رودخانه اروند با اجرای یک عملیات آفندی در شبه جزیره فاو اقدام به تصرف سرپل و تامین خطی به نام استقامت بنماید.
2.      رها کردن یگان های سپاه از خطوط پدافندی:
همزمان با طراحی عملیات والفجر8 و مشخصتر شدن ضرورت پشتیبانی عملیات کمسیون ویژه ای در هیأت دولت متشکل از وزارتخانه های مختلف راه و ترابری، کشاورزی، نیرو، مسکن و شهرسازی، صنایع سنگین، صنایع و معادن، مخابرات، جهاد سازندگی، دفاع و سپاه پاسداران تشکیل شد پس از آن دو کمیته به نام مهندسی و مهندسی صنعتی به وجود آمد تا به صورت اساسی تری در امر جنگ مشارکت نموده و نیازهای موجود را برطرف نماید.
3.      شرکت فعال در طرح پوششی و فریب تاکتیکی:
پس از استقرار یگان های سپاه و ارتش در مناطق عملیاتی پیش بینی شده در طرح عملیاتی والفجر8 ، برابر تدبیر فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) طرح عملیاتی والفجر8 برمبنای دو فرماندهی مجزا و مستقل که به وسیله آن قرارگاه هماهنگ می شدند با شرکت ارتش و سپاه به اجرا در می آمد در این طرح قرارگاه کربلا متشکل از یگان های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه کوشک تا شلمچه و یگان های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با پشتیبانی نیروی هوایی، نیروی دریایی، هوانیروز، و توپخانه مهندسی و سلاح های ضد زره ارتش عملیات را در منطقه فاو اجرا می نمود.
4.      شرکت به عنوان تک پشتیبان:
تدبیر کلی عملیات در رده قرارگاه خاتم الانبیاء(ص)، آن بود که دو قرارگاه اجرایی سپاه و ارتش به نام های خاتم1 و خاتم2 هدایت عملیات را با عنوان تلاش اصلی و تلاش پشتیبانی به صورت مستقل عهده دار شوند.
5.      تقویت تک اصلی:
الف) اعزام یگان های مانوری:
·      اعزام لشکر30 تقویت شده
·      اعزام تیپ 3 لشکر 21
ب) اعزام رسته های ضد تانک:
1- تعداد 40 قبضه موشک انداز تاو با خودرو و خدمه (یگانهای زیر امر قرارگاه شمالغرب 15 قبضه، یگان های زیر امر قرارگاه غرب 15 قبضه و یگان های زیر امر قرارگاه جنوب 10 قبضه)
2- تعداد 15 دستگان نفربر حامل موشک انداز تاو(از قرارگاه جنوب)
3- تعداد 60 قبضه موشک انداز ضدتانک مالیوتکا با خدمه(این سلاح ها از یگان های )
پ) اعزام یگان های مهندسی
6.       پش آمادی (لجستیکی)
7.       شرکت یگان هایپدافند هوایی
8.       شرکت یگان های توپخانه صحرایی:
·      نیروی زمینی بالاخص توپخانه نزاجا در این عملیات نقش ارزنده ای ایفا کردند و 50 گردان توپخانه از ارتش در 30 کیلومتر مربع گسترش یافتند. رقمی معادل 000/060/1 گلوله روانه شهرهای عراق بویژه فاو کردند.
·        به گفته فرماندهان در 20 روز اول عملیات اکثر قبضه ها لوله های خود را از دست داده و تعویض شدند
 9.       پش هوانیروز
شایان ذکر است در عملیات فریب، نزاجا 57 نفر شهید، 379 نفر مجروح و 77 نفر اسر تقدیم انقلاب کردند که جا دارد از مقام و منزلت آنان پاسداری گردد. هوانیرو ارتش نیز در این عملیات نقش ارزنده ای ایفا کرد. در 10 روز اول این عملیات و قبل از احداث پل بعثت هوانیروز ارتش توانست 80 ٪ از تدارکات را با همکاری برادران سپاه که قایق موتوری داشتند انجام دهند.
هوانیروز توانست در 10 روز اول این عملیات 1600 نفر را جابجا کند و 230 تن مهمات را به آنطرف آب منتقل کند. به گفته خلبانان هوانیروز حقیقتا همانند تاکسی تلفنی عمل کردند.
در این عملیات سرهنگ خلبان عبد الله نجفی توانست با از جان گذشتگی یک فروند میراژ 2000 عراق را سرنگون کند که از ناگفته های جنگ است و از نوادر است که یک هلی کوپتر کبری بتواند یک جنگنده را سرنگون کند. در اینجا لازم می دانم یاد و خاطره شهدای هوانیروز را گرامی بدارم بویژه شهید کشوری و شهید شیرودی. شهید شیرودی این دلاور مرد خطه شمال توانست با 3 فروند بالگرد و 12 نفر خدمه جلوی یک لشگر عراق را بگیرد و پادگان ابوذر را از خطر سقوط نجات دهد (روحش شاد).
نهاجا توانست با هماهنگی و همکاری پدافند نزاجا و هوانیروز و سپاه حدود 70 فروند از جت های جنگنده عراق را سرنگون کند. فرماندهان نهاجا بعد از چندین روز از عملیات شاهد آسیب پذیری جنگنده ها شدند که تدابیری را اندیشیدند.
1.     با اعزام گسترده افسران ناظر خط مقدم تا اولین رده یگان های مانوری (گروهان) و افسران رابط هوایی تا رده گردان توانست بین یگان های زمینی و نهاجا ارتباط مستقیم برقرار نماید و با این اقدام اساسی توانستند درجه امنیت پروازها را افزایش دهند
2.     با گسترش قرارگاه رعد در نزدیکترین مکان به جبهه و حذف دفتر ویژه و پست فرماندهی (Common Post) پایگاه ها از چانل اجرای پروازهای اضطراری، ضریب امنیت قابل ملاحظه ای برای حفاظت از اطلاعات پروازی را فراهم می نمود.
3.     کار دیگری که با اصرار قرارگاه رعد انجام گرفت ترکیبی عمل کردن هواپیما ها بود تا امکانات تمامی آنان همزمان استفاده شود و نواقص و کمبودهای یکدیگر را پوشش دهند. بطور خلاصه می توان فعالیت های نهاجا را بشرح ذیل عنوان کرد.
الف) پش نزدیک هوایی
ب) ترابری سنگین هوایی
پ) فعالیت های لجستیکی (آمادی)
نیروی دریایی ارتش نیز در عملیات والفجر 8 نقش ارزنده ای ایفا نمود. بطور کلی می توان اقدامات نداجا را بشرح ذیل بیان کرد.
1.       نیروی دریایی توانست با چهار فروند هواناو (هاور کرافت) در عملیات والفجر 8 حدود 1996 نفر را جابجا کند
2.       نداجا توانست حدود 212 تن مهمات را منتقل کند
3.       نداجا موفق شد 140 دستگاه خودرو را به شرح بندری فاو انتقال دهد.
4.       انجام 15 ماموریت تجسس و نجات در دهانه خور موسی، بهمن شیر، اروند کنار، سکوهای البکر و الامیه
برادران سپاه نیز در این عملیات نقش ارزنده ای ایفا کردند.
سپاه پاسداران با 145 گردان وارد عمل شد.
از حدود 30 نهر با 1000 الی 3000 نفر غواص از جان گذشته در گروه های 10 الی 15 نفره عاشورایی از اروند گذشتند.
لازم به ذکر است رزمندگان اسلام حدود 600 بار عرض رودخانه اروند را در سخت ترین شرایط حتی در سرمای زمستان طی کردند. غواصان حدود 6 ماه الی 9 ماه در رودخانه بهمن شیر و سد دز آموزش های سخت غواصی را فرا گرفتند. شایان ذکر است در روزهای آخر در آنطرف اروند و داخل نیزارها غواص ها نورهای رنگی را در نیزارها پیش بینی کرده بودند تا لشکر هایی که می خواهند وارد عمل شوند براحتی پیش روی کنند. در این عملیات رزمندگان اسلام موفق شدند
·        17000 نفر را به هلاکت برسانند
·        25000 نفر را زخمی کردند
·        2500 نفر را به اسارت خود در آوردند. که در بین اسرا دو نفر خلبان جت جنگنده و یک نفر خلبان بالگرد مشاهده می شود.
والسلام
تهیه و تنظیم: سرهنگ دوم علی اکبر بهشتی
منبع : سایت ساجد
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

نسخه قابل چاپ

تعداد بازديد زيرپورتال
اين زيرپورتال امروز
تعداد بازديد اين صفحه: 308
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (Ajguest)


Powered By Sigma ITID.