مقالات و مصاحبه ها
safg
دوشنبه 20 شهريور 1391 پدافند اقتصادي يا مؤلفه‌هاي نظامي براي اقتصاد مقاومتي

پدافند اقتصادي

يا مؤلفه‌هاي نظامي براي اقتصاد مقاومتي

اينكه فرمانده كل قوا، يك فرمان نظامي صادر كند و از سربازانش بخواهد كه تا صبح ظفر، مرارت‌ها و دشواري‌هاي نبرد را تحمل كنند انتظاري بجاست، اما بجز صبوري سربازان، نقش مهمي هم براي مسئولان و سران نظام بايد متصور بود. ملت مجاهد و مقاوم، از همان طليعه انوار انقلاب، با اين نگاه كه شرايط انقلابي، دشواري‌هاي انقلابي را هم به دنبال خواهد داشت، صبوري پيشه كردند و حتي بيش از توانشان به ميدان آوردند. در شرايط نبرد، جان به ميدان آوردند و شهيد‌ و جانباز و اسير دادند تا آزاد و آزاده بمانند.

تحريم‌ها كه آغاز شد، اگر صادقانه بخواهيم وقايع پس از تحريم‌ها را ببينيم، دشواري‌هاي نظام دو چندان شد، اما مردم، همه اينها را به اميد گذر از اين گردنه و رسيدن به قله‌هاي سعادت طي كردند، شاهراهي در گردنه تحريم‌ها ساختند تا دورِ تك به سمتِ قله‌اي را كه دشمن (با تصور در اختيار داشتن اوج فناوري دنيا) در اختيار دارد، حفظ كنند و به آن شاهراه رهنمون شوند و امروز با وجود همه كارشكني‌ها و توطئه‌هاي دشمنان، مي‌بينيم كه نظام همچنان پا بر جا و استوار ايستاده و البته هر بار، حمله‌اي نو به سمت قله آغاز كرده. ملت آن قدر در اين مدت موفق بوده كه همه اذعان دارند، صبوري و حضور پر رنگ مردم، ايمان و اعتقادشان، و اطمينان بي‌نظيرشان به حاكميت موجود كه به مذهبي بودن و ولايي بودن افتخار مي‌كند،  باعث شده كه تحريم‌ها ناكارآمد شوند.

اما اقتصاد مقاومتي، واژه‌اي كه اخيراً بيشتر به گوش مردم مي‌خورد، در واقع تكليفي ديگر است براي تعالي همين ملت و فرماني است حكيمانه از سوي سكاندار كشتي انقلاب. رهبري نظام با نگاه به رخدادهاي امروز بين‌المللي و شرايط كشور، مي‌دانند كه وضعيت اقتصادي بسياري از كشورها كه داعيه‌دار پرچمداري اقتصاد دنيا هستند، در وضعيت بسيار شكننده‌اي قرار دارد. از سوي ديگر با مطالعه شيوه‌هايي كه دشمن براي شكست قدرت ايمان ملت مسلمان ايران آزموده، هشدار مي‌دهند كه دشمن درصدد است در اين اوضاع شكننده اقتصاد جهاني، با تصور نارضايتي از شرايط اقتصادي، مردم را برابر نظام قرار دهد، لذا از مردم مي‌خواهند براي شكست دشمن در جايي كه نقطه قوتش به حساب مي‌آيد، باز هم حركتي جهادي آغاز كنند.

اقتصاد مقاومتي در واقع واژه  و فرماني است در امتداد جهاد اقتصادي (عنواني كه از سوي مقام معظم رهبري براي سال 1390 انتخاب شد)، يعني باز هم برابر دشمن ايستادن، باز هم سنگر ساختن و باز هم مهياي نبرد بودن. فراخور آنچه در خصوص نبرد آموخته‌ايم و با توجه به اينكه آنچه در رويكرد دشمنان نسبت به وضعيت اقتصادي ايران مي‌بينيم، چيزي شبيه يك جنگ تحميلي است. در اين نبرد متفاوت، اصول جنگ را بازخواني مي‌كنيم:

وحدت فرماندهي: در نظام مقدس جمهوري اسلامي توجه ويژه‌اي به اصل ولايت فقيه وجود دارد. بيانات مقام معظم رهبري كه در منصب نظامي، فرمانده كل قوا هستند، در ساير امور هم فصل‌الخطاب است و مردم و مسئولان همواره فرامين ايشان را مورد توجه قرار مي‌دهند و مقاومت و پايداري كه امروز نشان دهنده عزت ايران اسلامي است و دستاوردهاي گرانبهاي نظام اسلامي در طول حيات مقدسش، يقيناً ‌از پايبندي مردم و مسئولان به اين اصل  مترقي نشأت گرفته است.

اصل تمركز قوا: در اقتصاد مقاومتي لازم است همه اركان نظام، با برنامه‌اي منسجم و با هدف ارتقاي وضعيت اقتصادي كشور و مقابله با تحريم‌ها و پيامدهاي آن و بهبود وضع معاش مردم تلاش كنند؛ به اين ترتيب يك جبهه مقاومتي مستحكم با حضور همه مردم تشكيل خواهد شد. ظرفيت‌هاي نظام در اختيار مردم خواهد بود و مهمتر از همه اينكه روحيه وحدت و هماهنگي مردم و مسئولان، تكرار تجربه پيروزي‌هاي دفاع مقدس خواهد بود. يكي از نتايج مهم اين رويكرد هم اين خواهد بود كه باور و اعتقاد مردم به تلاش خستگي‌ناپذير مسئولان و اركان نظام براي بهبود وضع اقتصادي جامعه و رفع مشكلات معيشتي، افزايش خواهد يافت و اين به معناي يك فتح مؤثر و ناكامي دشمن در ايجاد تفرقه و جدايي بين مردم و مسئولان است.

اصل هدف: اهداف نظام در وضعيت اقتصادي پيش از اين در چشم‌انداز بيست‌ساله نظام تعريف شده و لازم است مسئولان نظام دست كم براي اينكه پياده نظام نبرد اقتصادي با دشمن (يعني مردم) مسير و هدف را بدرستي بشناسند، آنچه در چشم‌انداز نظام، هدف‌گذاري شده را بارها و بارها براي خود و مردم بازخواني و عملكردها را براساس ميزان تقرب به اهداف نظام ارزيابي كنند: «براساس اين سند راهبردي، ايران كشوري توسعه يافته با جايگاه اول اقتصادي، علمي و فناوري در سطح منطقه، باهويت اسلامي و انقلابي، الهام‌بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و مؤثر در روابط بين‌لملل خواهد بود.»

اصل سادگي: علاوه بر مديريت كلان و هوشمند بر اقتصاد مقاومتي كشور، لازم است نقش عمده مردم هم مورد توجه قرار گيرد و همان طور كه حضور ظفر آفرين مردم در دفاع مقدس سدي عظيم در برابر دشمن پديد آورد، حضور همه جانبه مردم در جبهه اقتصادي نيز برنامه ريزي شود. مردمي كه روزگاري جان و فرزندانشان را براي حفظ نظام به ميدان آورده‌اند، براي اين فتح عظيم و ماندگار هم يقيناً مهم‌ترين سرمايه‌گذار خواهند بود. اعتماد به باور و توان مردم مي‌تواند از مهم‌ترين مقدمات حضور مردم در اين نبردِ مؤثر باشد. به همين دليل لازم است مسئولان تناسب نقش و مأموريت محوله با توان و دانش مردم را هم در نظر بگيرند تا بهترين نتيجه به دست آيد.

اصل تحرك(مانور):

فعالان بخش اقتصادي اگر بخواهند در همان جايگاه و وضعيتي كه تا كنون حضور داشته‌اند باقي بمانند، يقيناً در وضعيت امروز متوقف خواهيم ماند. براي اوج گرفتن و تعالي لازم است گام‌هاي بزرگي در زمينه‌هاي ارتقاي اقتصادي برداريم. بخشي از بيانات رهبري در حضور محققان، پژوهشگران، متخصصان و نوآوران در عرصه علم و فناوري، و مسئولان شركت‌هاي دانش بنيان و پارك‌هاي علم و فناوري به اين مهم اشاره دارد كه: «خام فروشي دامي است كه ميراث سال‌هاي متمادي قبل از انقلاب است و متأسفانه كشور گرفتار آن شده است و بايد تلاش شود كه ملت ايران از اين تله نجات پيدا كند.»

تأكيد مقام معظم رهبري در اين بيانات به موضع ايجاد تحول و به كارگيري شيوه‌هاي نو، خلاقيت و توليد نو و گذر از دوران فروش مواد اوليه و «خام‌فروشي» كالاهاي راهبردي همچون نفت است. لذا ايشان رسيدن به باور و موقعيت بستن اختياري درِ چاه‌هاي نفت و توقف خام‌فروشي مواد خام و معدني را بسيار مهم ارزيابي مي‌كنند.

اين بخش از بيانات مقام معظم رهبري به معناي ايجاد و حفظ روحيه تهاجمي در بخش صنعت و اقتصاد كشور است. يعني بايد به جايي برسيم كه تأثير واكنش ما در حوزه اقتصادي، به حدي باشد كه بيگانگان را هراسان كند و ناگزير باشند از هر گونه خطرپذيري (ريسك) در ايجاد چالش اقتصادي و حتي سياسي و نظامي براي جمهوري اسلامي ايران صرف‌نظر كنند. لازم است در حوزه اقتصاد همواره يك يا چند گام پيش‌تر از برنامه‌ريزي و محاسبه‌هاي دشمنان برداريم تا آنكه خواسته‌هايش را تحميل مي‌كند، ما باشيم. اين بخش را مي‌توان با اصل آفند بازخواني كرد.

اصل غافلگيري:

غافلگيرى يعني واردساختن ضربه به دشمن در زمان ، مكان و حالتى كه انتظار وآمادگى پذيرش و واكنش لازم عليه آن را نداشته باشد.

برگ برنده هر نظامي در تعاملات بين‌المللي، از حوزه اقتصاد گرفته تا كرسي سياست و يا ميدان جنگ، اين است كه همه داشته‌هاي ما نبايد در معرض ديد ديگران قرار بگيرد. بايد همواره بخشي از توانمندي‌ها به صورت پنهان حفظ شود تا در صورت لزوم با ارائه نمونه‌هايي از اين عوامل برترساز، دشمن را غافلگير و ناگزير به تسليم كنيم. ضمناً‌ لازم است هوشيارانه عملكرد دشمن را مورد مطالعه قرار دهيم تا زمينه‌هاي غافلگيري خودمان را هم كاهش دهيم.

اصل صرفه جويي در قوا: صَرف تمام توان اقتصادي و نيروي مولد كشور در يك حوزه و عدم پيش بيني شرايط جايگزيني براي نظام، يكي از آسيب‌هاي نظام خواهد بود و نظامي كه يك‌جانبه حركت و رشد كند به شدت ضربه پذير خواهد بود. براي گريز از اين آسيب‌ها بايد ضمن تدارك برنامه زماني مناسب، ابزار و راه حل‌هاي برتر ساز را هم تدارك ببينيم.

اصل تأمين هم بر اين نظارت دارد كه هوشيارانه تحركات دشمن را زير نظر بگيريم تا توان آسيب رساندن به زير ساخت‌هاي حياتي نظام خودي را از او سلب كنيم. يعني سعي كنيم كمترين نقطه ضعف خود را از ميان برده و راه ورود او را هم به خوبي سد كنيم تا نظام پاي‌بر جا و برقرار بماند. بايد چاره‌هايي براي مقابله با اقدام‌هاي مختل‌كننده، خرابكاري و مداخله دشمن در امور سياسي بينديشيم. آن تضمين‌كننده بقاي ساختار اقتصادي پويا و موفق نظام خواهد بود.

بخش‌هايي از بيانات مقام معظم رهبري در جمع پژوهشگران و مسئولان شركت‌هاي دانش بنيان:

 1-  ايران، امروز در يك مقطع ماندگار تاريخي و حساس قرار دارد كه شناخت صحيح مسئوليت‌ها و ايفاي آنها، قطعاً ملت ايران را به افق‌هاي نويد بخش و آرمان‌هاي مورد نظر خواهد رساند.

2- كشور در حال پيشرفت است و هيچ بن بست و مشكل برطرف نشدني در حركت رو به جلو ملت ايران وجود ندارد... ملت ايران مصمم است كه با همت و اراده، خود را به نقطه مورد نظر برساند.

3- اقتصاد مقاومتي يك شعار نيست، بلكه يك واقعيتي است كه مي بايست محقق شود...يكي از بهترين مظاهر و مؤثرترين مؤلفه‌هاي اقتصاد مقاومتي، شركت‌هاي دانش بنيان است كه مي توانند اقتصاد مقاومتي را پايدارتر كنند.

4- اگر شركت‌هاي دانش بنيان جدي گرفته شوند و از توسعه كمي و كيفي آنها حمايت شود، به واسطه ثروت آفريني از طريق علم، اقتصاد كشور به شكوفايي حقيقي خواهد رسيد.

5- خام‌فروشي دامي است كه ميراث سال‌هاي متمادي قبل از انقلاب است و متأسفانه كشور گرفتار آن شده است و بايد تلاش شود كه ملت ايران از اين تله نجات پيدا كند.

6- بايد با ايجاد زمينه‌هاي لازم و هموار كردن مسير، نخبگان و زبدگان و اهل علم و صاحبان سرمايه را به تشكيل شركت‌هاي دانش‌بنيان تشويق كرد.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 4136