مقالات و مصاحبه ها
456
سه‌شنبه 21 شهريور 1391 پدافند هوايي در حوزه تبليغ و فرهنگ در گفت‌وگو با رياست اداره عقيدتي سياسي قرارگاه پدافند خاتم‌الانبيا(ص)

پدافند هوايي در حوزه تبليغ و فرهنگ

در گفت‌وگو با رياست اداره عقيدتي سياسي قرارگاه پدافند خاتم‌الانبيا(ص)

اشاره:

با حجت‌الاسلام والمسلمين انصاري، رياست ادارة عقيدتي سياسي قرارگاه پدافند خاتم‌الانبيا(ص) قرار گفت‌وگويي راجع به فعاليت‌هاي عقيدتي سياسي در پدافند گذاشتيم كه صميمانه پذيرفت. با آنكه مدت زيادي از انتصاب ايشان به اين سمت نمي‌گذرد، اما اشراف بسيار خوبي راجع به چند و چون امور پدافند داشت؛ شايد يكي از عللش آن بود كه – به تعبير ايشان- بخشي از دوران خدمت خود را در دهه 60 در نيروي هوايي گذرانده كه پدافند در آن روز نيز بخشي از اين نيرو به شمار مي‌آمد و طبعاً ارزيابي پدافند نمي‌توانست در كانون توجه ايشان قرار نگيرد.

گفت‌وگوي ما را با ايشان مطالعه كنيد...

به عنوان مقدمه بايد گفت پدافند چند سال است كه به شكل يك قرارگاه فعاليت مي‌كند. مسلماً بروز چنين تغييراتي، عقيدتي سياسي را نيز تحت تاثير قرار داده است. به عنوان اولين سؤال بفرماييد دغدغه‌هاي پدافند در سال‌هاي پس از انفكاك از نيروي هوايي چه بوده است؟

با تشكر از همكاران نشريه صف. سؤال خوبي بود. با توجه به استقلال پدافند تحت مديريت ارتش، طبيعي است كه حساسيت‌هايي در همه ابعاد، به خصوص در ابعاد تبليغي و فرهنگي به‌وجود آمده باشد.

قبل از پاسخگويي به سؤال شما، به چند نكته درباره اهميت خود پدافند اشاره مي‌كنم. نخست اينكه مأموريت پدافند يك مأموريت حساس براي حفاظت از كشور است، به خصوص كشوري كه متعلق به يك دين عزيز است و طبيعتاً دشمنان زيادي دارد. به اين دليل بايد حوزه‌هاي دفاعي خود را خوب بشناسيم. حوزه مأموريت پدافند، دفاع از آسمان جمهوري اسلامي ايران است. به تعبير مقام معظم رهبري، امروز اولين اولويت پدافند است.

مطلب دوم، گستردگي پدافند است. پادگان‌ها و يكان‌هاي پدافند در سراسر كشور گسترده‌ است، هم در حوزه نظامي و هم در حوزه عقيدتي. آن قسمتي كه به عقيدتي سياسي بر مي گردد، تلاش زياد و همت والاي كاركنان به منظور تحقق اهداف سازمان در اين قرارگاه است.

اشاره زيبايي بود به زحمات عزيزاني كه خالصانه در پدافند تلاش مي‌كنند. اجازه بدهيد از زاويه ديگري به موضوع نگاه كنيم. عقيدتي سياسي به عنوان متولي توسعه فرهنگ در ارتش شناخته شده است. فرهنگ هم شامل تمام آداب و رسومي مي‌شود كه ما را به اعتقاداتمان نزديك مي‌كند. بخشي از برنامه‌هايتان براي تأمين اين هدف را بيان فرماييد.

در وهله نخست ما مجري سياست‌هاي سازمان عقيدتي سياسي هستيم، اما براي حسن اجراي تدابير، ما هم برنامه‌ريزي‌هايي داريم و با توجه به محدود بودن منابع، لزوم اين برنامه‌ريزي بيشتر احساس مي‌شود.

اولين اولويت ما بالا بردن سطح معنويت و اخلاق و در يك كلام تربيت نيروهاست. اصلي‌ترين اولويت موضوعي ما تلاش‌هاي قرآني، فعال‌سازي اماكن مذهبي و تأكيد بر برپايي نمازهاي جماعت است.

يكي ديگر از اولويت‌هاي ما توجه بيشتر نسبت به گذشته به عزيزاني است كه در دوردست‌ترين نقاط كشور خدمت مي‌كنند. طبيعي است كه ما حوزه مأموريت گسترده‌اي داريم و بايد به مسائل آموزشي توجه ويژه‌اي داشته باشيم. مهم‌ترين اولويت ما نيز برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي است. خوشبختانه پدافند در حال شكل دادن مركز آموزش تخصصي پدافند در اراك است.

براي ما هم هر دو موضوع (تشكيل صحيح عقيدتي سياسي و برنامه‌هاي آن) اهميت ويژه‌اي دارد. دانشگاه پدافند خاتم‌الانبيا(ص) نيز به زودي در تهران شروع به كار خواهد كرد. نقش آموزش‌هاي عقيدتي و فرهنگي نيز براي تربيت هر چه بهتر افسران آينده ارتش ما بسيار حائز اهميت خواهد بود. مقام معظم رهبري نيز همواره بر لزوم بهره‌گيري از فرصت تربيت سربازان تأكيد كرده‌اند و به همين منظور پدافند يك مركز آموزش سربازي ديگر نيز به زودي راه‌اندازي خواهد كرد.

در زمينه‌هاي تبليغي و فرهنگي نيز، در بخش‌هاي اقامه نماز جماعت، فعاليت‌هاي قرآني، فعاليت‌هاي مراكز فرهنگي براي خانواده‌ها، كتابخانه‌ها، سينماها و ويدئوكلوپ‌ها تلاش مي‌كنيم. براي معرفي خود پدافند به مردم،جامعه و دنيا نيز برنامه‌هاي ويژه‌اي داريم. چون پدافند هنوز در سطح جامعه به خوبي شناخته نشده است. به همين ميزان شناسانده شدن توان نيروها نزد دشمنان نيز، موجب لرزش دل آنها خواهد شد و اولويت دارد. براي اولين قدم، در روز 10 شهريور، به عنوان سالروز استقلال پدافند از نيروي هوايي، برنامه‌هاي ويژه‌اي در سطح كشور طراحي كرده‌ايم. نمايشگاه داير خواهيم كرد و بسته‌هاي فرهنگي در اختيار نمازگزاران جمعه قرار خواهيم داد.

 

شما علاوه بر خاستگاه فرهنگي، فردي بسيار فني هستيد و كارنامه قابل تحسيني از خود در نيروي دريايي بر جا گذاشته‌ايد. در پدافند، موضوع ممكن است كمي متفاوت باشد؛ از آن جهت كه پدافند نيروي تازه شكل‌گرفته است. اين نيرو به لحاظ فنّي، بسيار تخصص‌محور است. عقيدتي سياسي هم نمي‌تواند از اين قاعده مستثني باشد؛ مي‌خواهم بدانم شما چطور با سامانه فرماندهي هماهنگي به عمل مي‌آوريد و دانش‌هاي عقيدتي را با آن مطابقت مي‌دهيد؟

شناخت، كليد موفقيت هر انسان است، به‌ويژه اينكه امروز در دنيا شاهد پيشرفت خيره‌كننده تمام موضوع‌ها هستيم. حوزه تبليغات شايد مهم‌ترين اين موضوع‌هاست و شايد بتوان گفت جنگ‌هاي امروز، جنگ‌هاي حوزه تبليغ و فرهنگ هستند. ما هم با هجمه شديد تبليغاتي دشمن مواجه هستيم. بنابراين ما نيز براي مقابله با اين هجمه در وهله نخست بايد اين ابزارها را بشناسيم تا بتوانيم به بهترين شكل از آنها استفاده كنيم. اميدواريم ان‌شاءالله فرماندهان عزيز نيز بيش از پيش ما را در تحقق اين مهم ياري كنند. اتفاق ميان كاركنان ما بايد روز به روز بيشتر شود. مردم و نيروهاي مسلح ما بايد از حيث اعتقادي و روحي در عالي‌ترين سطح باشند تا در موقع خطر هيچ چيز را بر منافع دين و ميهن خود ترجيح ندهند و همچون سال‌هاي دفاع مقدس با اعتقاد كامل پاي سختي‌هاي كشور خود بايستند.

 

اجازه بدهيد برگرديم به سال‌هاي اول خدمت شما در نيروي هوايي. آيا ديدگاه شما نسبت به حوزه پدافند در مقايسه با آن دوران تغيير كرده است؟ آيا در آن سال‌ها نياز به جدايي پدافند از نيروي هوايي را احساس مي‌كرديد؟

ذهنيت من نسبت به پدافند تغييري نكرده است. چيزي كه هرگز در خصوص اين نيرو تغيير نكرده، خلوص كاركنان آن است. يعني با همان خلوصي كار مي‌كنند كه در گذشته مي كردند. در حوزه تخصصي، به عنوان يك شهروند ايراني كه نيروهاي مسلح كشور خود را دوست دارد، بايد بگويم كه پيشرفت اين نيرو را در سال‌هاي گذشته تحسين كرده‌ام. امروز اقتدار پدافند به حدي بالاست كه توانمندي دفاع جانانه از آسمان كشور را به تمام معنا دارد.

در خصوص ضرورت يا عدم ضرورت جدايي پدافند از نيروي هوايي، اين در حوزه نظر و كار من نيست، اما الآن احساس مي‌كنم تدبيري كه در پس اين تصميم بوده، خوب بوده و منجر شده به بازيافت پدافند؛ پدافند با اين استقلال هويت بهتري پيدا كرده و مي‌تواند با اقتدار بيشتري از آسمان كشور محافظت كند. اين امر كاملاً محرز است. براي ما نتيجه كار نيروهاي مسلح مهم است. بنابراين همين كه احساس مي‌كنيم اقتدار پدافند افزايش يافته، باعث مي‌شود تدبير اتخاذ شده را درست بدانيم. اميدواريم روز به روز به اين اقتدار اضافه شود.

 

در خصوص تحريم‌ها هم نظرتان را بفرماييد.

اين تحريم‌ها گاهي نقماتي را براي ما ايجاد مي‌كنند، اما هيچ‌وقت ما را از حركت باز نمي‌دارند و حتي شايد به جرئت بتوان گفت در همه حوزه‌ها و همه زمان‌ها، تحريم‌ها فرصت‌هاي خوبي براي ما ايجاد كرده‌اند. مردم در شرايط تحريم خوداتكاتر
]به خود متكّي‌تر[ مي‌شوند. من فكر مي‌كنم يكي از بزرگ‌ترين خدمت‌هاي ناخواسته دنياي استكبار به ما، همين تحريم‌هاست. چون اين تحريم‌ها منجر به بروز توانمندي‌هاي بسياري در حوزه‌هاي مختلف در كشور ما شده‌اند. در پدافند هم تحريم‌ها كوچك‌ترين تأثير منفي روي كار و روحيه ما نگذاشته‌اند.

 

شما تفاوتي ميان عقيدتي سياسي در پدافند با عقيدتي سياسي ساير قسمت‌هايي كه در آنها حضور داشته‌ايد، احساس مي‌كنيد؟

حوزه كار عقيدتي در همه نيروها تقريباً به يك شكل است، اما شرايط كار در هر نيرو متفاوت است. در عين حال همه اينها براي ما شيرين است، چون مي‌خواهيم وظيفه خود را به عنوان سرباز ادا كنيم. در پدافند كار ما، نتيجه‌اش، هم ملموس است و هم زودبازده؛ علت هم خلوص عزيزان پدافندي است.

 

و حرف آخر!

فقط اشاره‌اي به بحث فعاليت‌هاي سياسي مي‌كنم، چون يكي از مهم‌ترين رسالت‌هاي عقيدتي سياسي در اين حوزه است. درست است كه نيروهاي مسلح ما حق دخالت در اين حوزه را ندارند، اما آشنايي با مسايل سياسي جهان و كشور يك ضرورت است. نيروي مدافع مرزهاي كشور بايد حوزه‌هاي سياسي را به خوبي بشناسد. ما هم در اين خصوص برنامه‌هاي ويژه‌اي براي فرماندهان، كاركنان ارتش و خانواده‌هاي‌آنان تدارك ديده‌ايم.

 

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 3915