مقالات و مصاحبه ها
namjooy
شنبه 25 شهريور 1391 شهيد سيد موسي نامجوي اولين فرمانده دانشگاه افسري امام علي (ع)

شهيد سيد موسي نامجوي اولين فرمانده دانشگاه افسري امام علي (ع)

دانشگاه افسري يا مدرسه صاحب منصبي از قديمي‌ترين مراكز آموزشي در سطح كشور است كه در سال ۱۳۱۴ به دانشكده افسري تغيير نام داد و با بهره‌گيري از استادان ايراني و خارجي به آموزش كلاسيك و نوين افسران نيروهاي سه‌گانه ارتش با محوريت نيروي زميني در رسته‌هاي پياده، سواره، توپخانه و بعدها مهندسي و اردونانس پرداخت. دوره آموزش در دانشكده افسري ابتدا دو سال بود و دانشجويان در سال اول دروس عمومي نظامي و از سال دوم با تعيين رسته، دروس تخصصي مربوطه را فرا مي‌گرفتند. با توسعه فعاليت‌هاي آموزشي اين مركز در قالب پنج دانشكده و گروه زبان‌هاي خارجي از سال ۱۳۶۷ به دانشگاه افسري و در سال ۱۳۷۵ با اخذ مجوز از فرماندهي معظم كل قوا به دانشگاه افسري امام علي (ع) تغيير نام داد.

سيدموسي‌نامجوي از جمله دانشجوياني بود كه در سال 1337 وارد اين دانشگاه شد و توانست با موفقيت تمام، آموزش‌هاي نظامي و علمي آن را طي كند و در سال 1340 به‌عنوان يكي از اعضاي هيئت علمي دانشكده انتخاب شود. نامجوي با داشتن روحيه مذهبي و صفات نيكوي اخلاقي، خيلي زود جذب دانشجويان و استادان دانشكده شد و از سال 1342 با ياران و نزديكان حضرت امام خميني (ره) نيز ارتباط نزديكي برقرار كرد.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي مردم ايران در سال 1357، اولين كار نامجوي، حفظ دانشكده افسري و جلوگيري از نيروهاي بيگانه و گروهك‌هاي متخلف، به اسلحه‌خانه دانشكده بود. سپس با فراهم شدن شرايط، به فكر تأسيس يك ارتش مذهبي- ملي افتاد، آرزويي كه سال‌ها بود در سر خود مي‌پروراند و با پشتكار فراوان توانست اساسنامه‌اي جهت انجام اصلاحات مذهبي- ملي در دانشكده افسري تهيه كند. اين اساسنامه در سه بخش: 1- اصلاح كادر علمي و فرماندهي 2- اصلاح نظام پذيرش دانشجو 3- اصلاح نظام آموزشي.

شهيد نامجوي با پشتكار فراوان و خدمت 24ساعته توانست اصلاحات و اقدامات لازم را در دانشكده افسري شروع كند و به‌عنوان اولين فرمانده دانشكده پس از پيروزي انقلاب اسلامي، اساس و بنيان دانشكده را چنان محكم و استوار و طبق موازين اسلامي و ملي بنا كند كه اكنون پس از گذشت چندين سال از پيروزي انقلاب اسلامي، اين دانشكده طبق اصول دقيق و خاص خود، به‌ترتيب نيروهاي كارآمد و متخصص ارتش جمهوري اسلامي ايران مي‌پردازد.

با شروع جنگ تحميلي رژيم بعثي عراق عليه كشورمان، شهيد نامجوي طاقت ماندن در دانشكده افسري را نداشت و مشتاقانه به جبهه‌هاي جنگ شتافت و سرانجام در سال 1360 پس از انجام موفقيت‌آميز عمليات ثامن‌الائمه، در حالي كه همراه با ساير فرماندهان جنگ، جهت حضور در محضر حضرت امام خميني (ره) به طرف تهران مي‌آمد، با سقوط هواپيماي حامل آنان، به درجه رفيع شهادت نائل شد.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 3367