مقالات و مصاحبه ها
pishkesvatan
شنبه 25 شهريور 1391 نشست هم‌انديشي پيشكسوتان (جلسه پنجم)

نشست هم‌انديشي پيشكسوتان

(جلسه پنجم)

اشاره:

پنجمين نشست هم‌انديشي پيش‌كسوتان با حضور حجت‌الاسلام والمسلمين آل‌هاشم، رياست سازمان عقيدتي سياسي ارتش و نيز حجت‌الاسلام والمسلمين واحدي، معاون فرهنگي و روابط عمومي سازمان روز چهارم مرداد 1391 در محل سازمان عقيدتي سياسي ارتش جمهوري اسلامي ايران برگزار شد.

در اين نشست كه مانند نشست‌هاي قبل تعدادي از پيش‌كسوتان دفاع مقدس شركت داشتند، موضوع چگونگي تبيين و تبليغ نقش ارتش در دفاع مقدس و به‌ويژه نقش ارتش در سدّ و تثبيت تهاجم دشمن در سال اول جنگ مورد بحث و بررسي قرار گرفت. حاضران در اين نشست پيش از اين پيشنهادهاي خود را درخصوص موضوع جلسه به‌صورت كتبي ارائه كرده بودند و در اين نشست به تشريح و تبيين بيشتر آن پرداختند.

ضمناً امير دريادار حبيب‌الله سياري، فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در پي ديدار با رياست سازمان به طور سرزده در اين جلسه حضور يافت و نقطه‌نظرهاي خود را درخصوص دستورجلسه بيان كرد. توجه شما خوانندگان عزيز را به اهم مطالب طرح شده توسط پيش‌كسوتان در اين جلسه جلب مي‌نماييم.

حجت‌الاسلام والمسلمين واحدي: بسم‌الله الرحمن الرحيم. با آرزوي قبولي طاعات و عبادات عزيزان حاضر در جلسه، نشست امروز را آغاز مي‌كنيم. بعد از دو، سه جلسه به اين نتيجه رسيديم كه تمركز كليه محورهاي تبليغاتي ما روي سال اول دفاع مقدس باشد؛ زير عنوان «نقش ارتش در تثبيت دشمن». حال بايد ببينيم براي تحقق اين امر چگونه بايد گام برداريم. بهتر است با عملياتي‌تر شدن اقدام‌ها، اين جلسه را به گزارش پيشرفت كار اختصاص دهيم. اميدواريم در اين جلسه پيشنهادهاي عملي دوستان را دريافت كنيم. ثبت مشروح مذاكرات ما نيز به‌طور دقيق انجام خواهد شد تا قابل استفاده توسط پژوهشگران و هنرمندان باشد.

 

سرتيپ شاهين‌راد: ما از ستاد كل درخواست اعتبار كرديم تا بتوانيم اين مأموريت را در هيئت معارف جنگ به انجام برسانيم. فهرستي از كليه عمليات‌هاي آفندي و پدافندي ارتش و سپاه در سال اول جنگ تهيه كرده‌ايم. در مجموع 164 مورد درگيري در اين سال صورت گرفته است. براي اقدام در جهت تدوين مطالب، سازماندهي ويژه‌اي مدنظر قرار داديم: يك مدير و يك هماهنگ‌كننده. منطقه عملياتي را نيز به سه قسمت تقسيم كرديم: جنوب، غرب و شمال غرب. كارشناساني را نيز براي امور تخصصي پيش‌بيني كرديم. رسته‌هاي پياده، مهندسي، توپخانه، مخابرات، زرهي، و به‌طور كلي رسته‌هاي رزمي و پشتيباني رزمي. براي نيروي هوايي، پدافند و نيروي دريايي نيز كارشناسان ويژه در نظرگرفتيم. حجم كار را نيز به‌طور ماهيانه مورد بررسي قرار مي‌دهيم. من اين موارد را ارائه كرده‌ام.

 

سرتيپ دوم پورداراب: با توجه به مشكلات زيادي كه ما قبل از جنگ تحميلي با آنها مواجه بوديم، تيمي لازم داريم كه وضعيت ارتش در آن دوران را مورد بررسي دقيق قرار دهد. سه تيم نيز براي بررسي سه منطقه مختلف عملياتي در نظر گرفته‌ايم و اسامي هم به شما ارائه شده است. در نهايت مي توانيم يك كتاب شامل چهار فصل در اختيار عموم قرار دهيم.

در خصوص هفته دفاع مقدس هم پيشنهاد مي‌كنم جزئيات همان هفت روز اول جنگ را در قالب مصاحبه‌هايي جديد براي ارائه به صدا و سيما آماده كنيم.

 

سرتيپ دوم بختياري: در حال حاضر امير حسني سعدي با گروه بزرگي مشغول نوشتن تاريخ جنگ هستند و ما نبايد كاري موازي انجام دهيم. ما بهتر است در حوزه روابط عمومي و تبليغ عمل كنيم تا از تكرار مكررات نيز پرهيز شود.

طبق تمام قوانين راهكنشي تا دشمن متوقف نشود، امكان انجام هيچ‌گونه عمل مؤثر وجود ندارد. در آن زمان نيز غير از ارتش، نيرويي براي متوقف كردن دشمن وجود نداشت. نيروهاي مردمي آموزش نديده بودند و سپاه پاسداران نيز در آن زمان در وضعيتي نبود كه بتواند جلوِ پيشرفت دشمني را كه با 12 لشكر منظم وارد خاك ما شده بود، بگيرد. نيروهاي چريكي شهيد چمران نيز از اين قاعده مستثني نبودند. تنها يك ارتش منظم مي‌توانست در برابر اين ارتش مقاومت كند.

بنابراين كليه دستاوردهاي ما در دفاع مقدس ناشي از همين تثبيت جنگ در سال اول بوده است. سازمان عقيدتي نيز بايد روي همين موضوع متمركز شود.

اولويت دوم، سال دوم جنگ خواهد بود كه در آن، تخصص ارتش به كمك نيروهاي مردمي آمد و با آنان همراه شد. تقدم سوم نيز سال سوم به بعد خواهد بود. خلاصه مطلب اينكه تاريخ‌نگاري مجدد را از دستور خارج كنيم.

 

حجت‌الاسلام رباني‌نژاد: در خصوص تبليغات، كساني بايد اظهارنظر كنند كه در ميان مردم و براي سنجش افكار عمومي حضور فعال دارند. برادران نظامي به هنگام نگارش مطالب، كمي خشك و نظامي مي‌نويسند. ما نتوانسته‌ايم زبان ارتش و مردم را جمع كنيم. هنر سازمان عقيدتي‌سياسي همراه كردن مردم با ارتش بود. مردم با عشق به ارتش خدمت مي‌كردند. علت اينكه در ميان تمام كتاب‌هاي شما، كتاب و پرواز تابي نهايت (شهيد بابايي) صياد دل‌ها بارها تجديد چاپ مي‌شود چيست؟ اين خشكي بيان بايد از مطالب گرفته شود.

 

دريادار سياري: عزيزان حاضر در اين جلسه اغلب سمت فرماندهي نسبت به من داشته‌اند و حضور در ميان آنان براي من افتخار است. مطلبي كه وجود دارد اين است كه ما در بيان بسياري از مطالب محدوديت داريم، حال آنكه عزيزان ما در ساير نهادها در تمامي مراحل جنگ دوربين همراه خود داشته‌اند و در عرصه تبليغي نيز گام به گام پيش رفته‌اند.

در اين ميان نيروي دريايي نيز به‌واقع از همه مظلوم‌تر است و خيلي‌ها مي‌پرسند اصلاً ما در زمان جنگ نيروي دريايي داشته‌ايم؟! بنابراين حرف براي گفتن بسيار است. ما نيز به تدوين مستندات در خصوص فعاليت‌هاي نيروي دريايي در دفاع مقدس مشغوليم.

من معتقدم در صورت برخورداري از قلم خوب، تبديل خاطرات جنگ به رمان نيز با استقبال چشمگيري مواجه خواهد شد.

 

سرتيپ جواديان: من معتقدم جنگ ما با استكبار از انقلاب شروع شده است. گروهك‌هاي منافق يك هفته پس از انقلاب به يك پادگان حمله كردند و همين امر يعني جنگ. مسئله كودتا نيز دو لشكر بسيار توانمند ارتش را فلج كرد و سمت‌هاي فرماندهي به يك‌باره در اختيار افراد غير متخصص قرار گرفت.

با اين وضعيت از همان زمان اشغال سفارت آمريكا، مقام‌هاي آمريكايي مدام در عراق حاضر مي‌شدند و عملاً به صدام ديكته مي‌كردند تا به ايران حمله كند.

ظرف سه ماه دشمن در لاك دفاعي فرو رفت و روحيه آفندي خود را به كل از دست داد. نيروي هوايي ما در همان روز دوم جنگ تمام منابع سوخت دشمن را هدف قرار داد و عراق را عملاً ناتوان كرد. من فكر مي‌كنم سازمان عقيدتي بايد ابتدا اين حقانيت ارتش را ثابت و سپس آنها را تبليغ كند.

من معتقدم آن دسته از عزيزاني كه براي روايت ماجراهاي دفاع مقدس براي رسانه‌هاي عمومي دعوت مي‌شوند، توجيه شوند. در هفته دفاع مقدس نيز پيشنهاد مي‌كنم تعدادي راوي را توجيه كنيم تا تك تك عمليات‌ها را به زبان خود مردم و برآمده از دل بازگو كنند تا در اذهان عمومي جا بيفتند. جزوه‌هايي در خصوص عمليات‌ها تهيه كنيم و همراه روزنامه‌هاي كثيرالانتشار عرضه كنيم.

 

سرهنگ تقي‌خاني: ما دو موضوع را در دستور كار داريم؛ يكي هدف كوتاه‌مدت كه پيش‌بيني برگزاري هفته دفاع مقدس است، و ديگري هدف بلندمدت كه همان تدوين اقدام‌هاي ارتش در سال نخست جنگ و شناساندن اين اقدام‌ها به مردم است. با توجه به در پيش بودن هفته دفاع مقدس، پيشنهاد مي‌كنم روي دو موضوع چگونگي كار و مطالب قابل ارائه متمركز شويم.

در باب اينكه چه بگوييم، مجموعه سازمان عقيدتي سياسي در سال‌هاي اخير تمركز زيادي داشته و همواره در آستانه برگزاري مراسم مربوط به اين هفته، سياست‌ها و چارچوب‌هايي مشخص كرده ‌است. نتيجه اين شد كه كليه فرماندهان ما در راستاي واحدي عمل كردند. بنابراين، اين سياست‌ها در سال‌جاري نيز بايد در اختيار فرماندهان قرار گيرد و در عين حال مطالبي در همان زمينه نيز براي عموم منتشر شود. خلاصه مطلب اينكه در خصوص هفته دفاع مقدس امسال، بايد سريع‌تر به جمع‌بندي برسيم.

 

سرتيپ دوم دربندي: اگر به عناوين روزنامه‌هاي كثيرالانتشار در هفته‌هاي اول جنگ نگاهي بيندازيم، به خوبي مشاهده مي‌كنيم كه همه تنها از ارتش صحبت مي‌كنند و همين امر گواهي است بر نقش يگانه ارتش در آن روزها.

گزارش‌هاي نوبه‌اي و بيانيه‌هاي ما در آن دوران نيز به خوبي نقش ارتش را در آن روزها به تصوير كشيده است. اينها را در كنار فهرستي از شهداي ارتش در روزهاي نخست جنگ قرار دهيم تا ديدگاه عموم نسبت به حضور ارتش در نخستين سال دفاع مقدس اصلاح شود. مي‌توانيم از رزمندگان و ايثارگران روزهاي اول جنگ نيز به شكل ويژه طي همايشي تقدير به عمل آوريم.

 

سرتيپ دوم عميد: نكته‌اي كه اشاره به آن را لازم مي‌دانم، اين است كه ارتش عراق كه از چند محور عليه كشور ما وارد عمل شد، در هيچ‌كدام از اين محورها به هدف خود نرسيد. آنها مي‌خواستند محاصره آبادان را كامل كنند. در واقع عمليات آنها براي فتح خرمشهر زماني مي‌توانست برايشان كارساز باشد كه محاصره آبادان كامل شود.

دشمن چه در تصرف آبادان، چه در تصرف اهواز و چه در تثبيت خود در حاشيه كرخه، موفق نشد. اين امر ناشي از مقاومت مؤثر ارتش ما در برابر آنها بوده است.

خود من نيز به‌عنوان كسي كه در تمام دوران جنگ در خدمت ارتش بوده‌ام، نسبت به تلاش‌هاي صورت گرفته در جهت معرفي خدمات ارتش در جنگ گله‌مند هستم.

خود ما ارتشي‌ها در حين جنگ به دليل محدوديت‌هاي شديدي كه داشتيم، قادر به برداشتن گامي در اين زمينه نبوديم. نيروهاي ما ناگزير بودند دو يا سه برابر فعاليت روزانه خود مطابق عرف، كار كنند و تمام انرژي و وقتمان صرف كارهاي روزانه مي‌شد. اما در بسياري جاها در تبليغ اين فعاليت‌ها كوتاهي شده است. مثلاً در ارتش چهره‌هايي داريم كه اگر خاطرات و زندگي‌شان نوشته يا تصوير شود، به مراتب تأثيرگذارتر و جذاب‌تر از آثار موجود خواهد بود.

 

حجت‌الاسلام والمسلمين آل‌هاشم: مطلبي كه اشاره به آن را ضروري مي‌دانم و همه شما نيز از آن مستحضر هستيد، محدوديت‌هايي است كه در دوران جنگ با آن مواجه بوديم. شما خود شاهد هستيد كه حفاظت‌اطلاعات بردن دوربين يا ضبط صوت به منطقه را براي ما غدغن كرده بود. نتيجه‌اش هم اين شد كه ما الآن تصاوير جالب توجهي نه از نيروي هوايي داريم، نه از نيروي دريايي و نه از نيروي زميني. پس بياييد گذشته را رها كنيم و ببينيم امروز چه اقدامي مي‌توانيم بكنيم. ما از كليه پيشنهادهاي شما براي جبران گذشته استقبال مي‌كنيم.

 

سرهنگ جهاني: ما در دفاع مقدس 48 هزار شهيد داشته‌ايم كه بخش اعظم آنان سرباز وظيفه بوده‌اند. همان‌طور كه مي‌دانيد در دفاع مقدس چندان به سربازان و خانواده آنان پرداخته نمي‌شود. در 34 روز جنگ خرمشهر، تكاوران نيروي دريايي دلاورانه جنگيدند و 270 تن نيز شهيد دادند. اگر حمايت آنها از ما نبود، احتمال داشت اروند و آبادان نيز به خطر بيفتند. دانشگاه افسري 20 نفر شهيد داد. پادگان دژ 260 وظيفه و 74 پايور شهيد داد. پس، كنار هم قرار دادن همين آمار، تصوير واضحي به دست مي‌دهد.

پيشنهاد من اين است كه نمايشگاهي از تجهيزات ارتش براي عموم برگزار كنيم تا در جريان كار ما قرار بگيرند و ديد صحيح‌تري نسبت به ارتش پيدا كنند.

در همين حركت كاروان‌هاي راهيان نور نيز، تا همين اواخر كه به همت سازمان عقيدتي سياسي سه محل در اختيار ارتش قرار گرفت، فضايي براي تبليغ به ارتش داده نمي‌شد. سخنراني پيش‌كسوتان نيز اگر بيشتر به رهنمودهاي مقام معظّم رهبري و حضرت امام(ره) محدود شود، سودمندتر خواهد بود. مصاحبه با خانواده شهدا، سخنراني رياست عقيدتي سياسي و روحانيت در خصوص نقش ارتش نيز در ميان مردم بسيار تأثيرگذار خواهد بود.

 

ناخدا صمدي: من پيشنهاد خودم را در خصوص بررسي وضعيت ارتش خودي و ارتش دشمن پيش از شروع جنگ، تقديم كرده‌ام. باز هم تأكيد دارم كه اين مقايسه و تشريح آن ضروري است.

در خصوص هفته دفاع مقدس هم پيشنهاد مي‌كنم سخنراناني انتخاب شوند، متن سخنراني‌ها در خصوص تثبيت دشمن در اوايل جنگ نوشته شود و در صورت امكان اين سخنراني‌ها در مراسم نماز جمعه استان‌ها گنجانده شود.

مردم ما واقعاً اطلاعي از ارتش ندارند. در سخنراني خودِ من در سيرجان، امام جمعه اين شهر به من گفت كه تا به حال در خصوص نقش نيروي دريايي در خرمشهر مطلبي نشنيده است! من حتي با موازي‌كاري هم مخالفتي ندارم، چون معتقدم هر چه در اين مسير گام برداريم، باز كم است.

 

سرتيپ دوم موسوي: ابتدا تشكر مي‌كنم از تمام زحماتي كه حاج‌آقا آل‌هاشم و حاج‌آقا واحدي متقبل مي‌شوند. تلاش پيگير اين عزيزان قابل تقدير است. مطلب دوم اينكه درست است كه ما در آن زمان اجازه استفاده از دوربين را نداشتيم، اما دوربين عقيدتي سياسي تقريباً همه‌جا حاضر بود. آن فيلم‌ها الآن كجاست؟ چرا از آنها استفاده نمي‌شود؟ در نيروي هوايي كه من مي‌دانم بخش اعظم اين فيلم‌ها در حال خاك خوردن هستند. در صورت احياي اين فيلم‌ها، بهترين سند تاريخي را در اختيار خواهيم داشت.

 

حجت‌الاسلام والمسلمين واحدي: خوشبختانه دوستان پيشنهادهاي خود را به شكل مكتوب به دست ما رسانده‌اند. ما نيز آنها را بررسي خواهيم كرد و در جلسه آينده بهترين راه اجرايي و عملياتي را در راستاي تحقق هدفمان به شور خواهيم گذاشت.

 

حجت‌الاسلام والمسلمين آل‌هاشم: از حضور امير دريادار سياري در جمع پيش‌كسوتان دفاع مقدس خرسنديم. خوشبختانه ايشان هم خود فردي جبهه‌اي هستند، و هم نسبت به موضوع تبليغات دفاعي اشراف ويژه‌اي دارند. ما بخش عمده‌اي از موفقيت فرهنگي، رسانه‌اي و تبليغي نيروي دريايي را ناشي از همين توجه ايشان به مباحث تبليغات دفاعي مي‌دانيم. همين سال گذشته ايشان در مصاحبه‌اي در برنامه نيمروز حاضر شدند كه اين مصاحبه بسيار مورد توجه مقام معظم رهبري قرار گرفت.

انصافاً از روزي كه ايشان در ر‌أس نيروي دريايي قرار گرفته‌اند، نيروي دريايي به بهترين شكل ممكن در جامعه شناخته شده است و اين امر ناشي از همين نگاه ويژه ايشان به مسائل تبليغي است. البته نگاه مقام معظم رهبري كه نيروي دريايي را به عنوان يك نيروي راهبردي مطرح كرده‌اند نيز در اين زمينه اهميت ويژه‌اي داشته است.

 

امير دريادار سياري: من مي خواهم بگويم كه خود شما به ما ياد داده‌ايد كه بهترين دفاع حمله است. من معتقدم به جاي تلاش براي ثابت كردن اقدام‌هاي خود، به تشريح آنها بپردازيم. بايد آفندي حركت كنيد تا به موفقيت دست يابيد.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 3775