اخبار برگزیده
1393/6/13 پنجشنبه
بالگرد «هما» رادارگریز می‌شود

مدیرعامل شرکت پنها با اشاره به روند طراحی و ساخت بالگردهای جدید ایرانی، به تشریح آخرین وضعیت این بالگردها پرداخت.

مدیرعامل شرکت پنها با اشاره به روند طراحی و ساخت بالگردهای جدید ایرانی، به تشریح آخرین وضعیت این بالگردها پرداخت.

امیر سرتیپ خلبان محمدعلی احمدآبادی، مدیرعامل شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگردهای ایران (پنها) در گفتگو با فارس، با اشاره به طراحی و تولید بالگردهای ایرانی اظهار داشت: شرکت پنها براساس اساسنامه‌اش علاوه بر اورهال همه بالگردها، 3 نوع بالگرد در 3 کلاس مختلف برای تامین نیازهای آتی کشور را طراحی کرده است.

وی افزود: یکی از این بالگردها را یک بالگرد پیستونی برای جایگزینی بالگردهای آموزشی جت عنوان کرد و گفت: به لحاظ ارزان بودن این نوع بالگردها، در دنیا هم از این رویکرد استفاده می‌شود.

احمدآبادی افزود: بالگرد دیگر، بالگرد 8 نفره با نام «صبا» است که با 2 موتور خواهد توانست نیازهای دریایی و امداد و نجات و ترابری را رفع کند.

وی بالگرد سوم را بالگرد ملی نیمه سنگین «هما» معرفی کرد و اظهار داشت: این بالگرد 14 نفره، قابلیت رادارگریز شدن و تسلیح را هم دارد.

مدیر عامل شرکت پنها در ادامه تصریح کرد: بالگردهای ملی «صبا» و «هما» پرواز کرده‌اند، اما آنچه که برای بالگرد مهم است، گرفتن مجوزها و استانداردهاست که این روند معمولا 2 الی 3 سال طول می‌کشد.

وی افزود: به عنوان مثال یک بالگرد ساخته شده را از فاصله 100 متری به صورت خاموش رها می‌کنیم و یا ملخ را به قدری بالا می‌کشیم که بشکند و یا اسکیت را آنقدر به زمین می‌زنیم تا بشکند، اینها فرایند بسیار سختی است که برای دریافت استاندارد انجام می‌شود.

احمدآبادی گفت: این بالگردها مجوز پرواز را گرفته‌اند اما یک بالگرد برای اینکه در چرخه تولید انبوه قرار گیرد نیاز به مجوزهای دیگری دارد و حدود 2 سال و نیم برای دریافت مجوز این 3 بالگرد زمان نیاز است.

مدیر عامل پنها خاطرنشان کرد: زمانی که آمریکایی‌ها بالگرد 212 را به 412 تبدیل کردند، 13 سال طول کشید تا توانستند این مجوزها را بگیرند.

وی بیان اینکه امروز بحمدالله کشور از قدرت علمی بسیار خوبی برخوردار است، اضافه کرد: ‌ به اذعان مراکز علمی دنیا، ما در رتبه 15 علمی جهان قرار داریم که البته این جایگاه شایسته ملت ایران نیست و با توکل به خداوند متعال و با صعود به رده‌های بالاتر به جایگاه حقیقی خود خواهد رسید.

حاتمی افزود: ترکیب هنرمندانه مثلث قدرت علمی و فناورانه کشور، ژئوپلوتیک ویژه  و ایدئولوژی الهام‌بخش اسلام عزیز که توسط رهبری حکیمانه و مقتدرانه رهبر عظیم‌الشان انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای(مدظله) هدایت شده، موجب تبدیل شدن جمهوری اسلامی ایران به یک قدرت مؤثر در منطقه شده است.

جانشین وزیر دفاع با اشاره به بخش‌هایی از قدرت دفاعی ایران گفت: ما امروز در همه حوزه‌ها و محورهای رزمی می‌توانیم از قدرت نظامی کشور که نماد آن نیروهای مسلح مقتدر جمهوری اسلامی هستند پشتیبانی مؤثر به عمل آوریم، صنایع دفاعی کشور در مسیر پیشرفت است و جای رشد و تعالی دارد و این پیشرفت نسبت به گذشته بسیار چشمگیر و افتخارآمیز است.

وی با بیان اینکه اتکا به قدرت خارجی هیچگاه مطمئن و پاسخگوی نیازهای ما نیست به نقض تعهدات و قراردادهای برخی کشورهای خارجی در قبال تجهیز تسلیحاتی کشور اشاره کرد و افزود: در طول دفاع مقدس و نیز در چند سال اخیر تجربه ثابت کرده که کشورهای به ظاهر قدرتمند با فشار زورگویان و ضعف سیاسی از اجرای برخی تعهدات و قرارداد‌های قانونی سرباز زده‌اند و دست نیروهای مسلح را خالی گذاشتند، اما امروز با عنایت به خداوند متعال و با تکیه بر علم و فناوری درون‌زا، اغلب نیازهای نیروهای مسلح را صنعت دفاعی بومی جمهوری اسلامی ایران تولید و تامین می‌کند.

حاتمی گفت: موشک‌های بالستیک نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در برد بسیار خوب، به قابلیت راهبردی نقطه‌زنی در خشکی و دریا دست پیدا کرده است و پیام این اقتدار، این است که می‌توانیم هر نقطه تهدید‌کننده‌ای را در دریا و خشکی منهدم کنیم و دشمن را از مرز های جمهوری اسلامی ایران با فاصله بسیار زیادی دور کنیم.

وی با اشاره به حوزه پدافند هوایی کشور تاکید کرد: بعد از آنکه دشمنان مانع از دستیابی نیروهای مسلح به سامانه برد‌بلند و ارتفاع‌بلند شدند، با همت و مجاهدت متخصصان صنایع دفاعی و متکی به قدرت علمی کشور، همه سامانه‌های مورد نیاز در برد و ارتفاع کوتاه، متوسط و بلند طراحی و تولید می‌‌شود.

حاتمی همچنین به پیشرفت‌های نیروهای مسلح در حوزه دریایی اشاره کرد و افزود: تمامی تجهیزات نیرو‌ی دریایی ‌در کلاس‌های مختلف از جمله شناورهای سطحی و زیرسطحی طراحی و تولید شده و امروز تمامی تجهیزات موجود، به سیستم‌های جنگ الکترونیک و سامانه‌های پیشرفته موشکی و پدافند هوایی تجهیز شده‌اند.

جانشین وزیر دفاع اظهار داشت: در حوزه هوایی نیز همه تجهیزات پیشرفته مورد نیاز ‌را طراحی، تولید و تعمیر می‌کنیم که از جمله آن می‌توان به تولید پهپادهای پیشرفته و مجهز با کاربرد‌های مختلف اشاره کرد.

وی در پایان گفت: با برنامه چهار ساله‌ای که تدوین شده و به تصویب رسیده است، افق بسیار چشمگیر و روشنی پیش روی ماست و به امید خداوند و با اتکا به الطاف الهی و قدرت علمی کشور و همت و تلاش جوانان این مرزو بوم، مقتدرانه و بهتر از گذشته در همه زمینه‌ها به پیش خواهیم رفت.