اطلاعیه های ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران در آغاز جنگ تحمیلی
اطلاعيه شماره نه ستاد مشترك ارتش

بسمه تعالي

با درود فراوان به روان پاك شهيدان گلگون كفن نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران و تقديم عرض تبريك و تسليت به حضور امام امت،رهبر كبير انقلاب و ملت مسلمان و مبارز ايران و خانواده هاي شهداي نيروهاي مسلح بالاخص شهداي پاكباز چند روز اخير نيروي دريايي تقدير از پرسنل جانباز نيروهاي رزمنده جبهه هاي نبرد ،به آگاهي مي رساند.

در عمليات پاكسازي شهر مهاباد به وسيله ارتش و ژاندارمري و سپاه پاسداران كه تا كنون نيز ادامه دارد درگيريهاي پراكنده اي در نقاط مختلف شهر ايجاد گرديد و در چند نقطه از شهر آتش سوزي رخ داده است كه بلافاصله خاموش گرديده است.در درگيريهاي شهر مهاباد تعدادي از ضدانقلابيون كشته و تعدادي زخمي مي گردند و 5 نفر از رزمندگان خودي در روز 29 شهريور ماه به شهادت مي رسند و تعدادي مجروح مي گردند.

روز سي ام شهريور ماه حمله مهاجمين به پاسگاه جبرائيل آباد اشنويه دفع و يك سرباز مجروح مي گردد همانگونه كه در اطلاعيه قبلي اعلام گرديد مخزن نفت اروميه بر اثر اصابت گلوله آر.پي.جي 7 ضدانقلابيون دچار حريق مي گردد كه با استمداد از امكانات آتش نشاني ساير شهرستانهاي آذربايجان آتش مهار مي گردد.

از بامداد روز 30 شهريور ماه نبرد در مناطق مرزي كرمانشاهان و ايلام در پاسگاه هاي بازرگان نفت شهر-گمرك نو سه تپان-گيسكه-سومار-كاني شيخ-خسروي و ولد كشته آغاز و تا ساعت 23 بشدت ادامه داشت.

درتمام طول روز گذشته تيراندازي با توپخانه و ساير سلاح هاي سنگين بين نيروهاي زميني و دريايي و ژاندارمري جمهوري اسلامي ايران و سپاه پاسداران در اروندرود با ارتش عراق ادامه داشته كه اين تلفات و ضايعات را بجا گذارد.

يك كشتي لاي روبي عراق مورد اصابت گلوله هاي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران قرار گرفت در كناره اروندرود غرق گرديد.

يك ناوچه موشك انداز عراقي بنام اوزا به وزن 200 تن كه مسلح به چهار موشك و دو تيربار بود در محل تلاقي اروندرود خليج فارس مورد اصابت جنگ افزارهاي ارتش جمهوري اسلامي ايران قرار گرفت و به كلي منهدم و غرق گرديد.

تانكر ذخيره نفت شماره 562 پالايشگاه آبادان در اثر اصابت گلوله توپخانه مشتعل كه بلافاصله آتش مهار گرديد.

ترمينال خرمشهر و تاسيسات دريايي خرمشهر و فرودگاه آبادان و قسمتي از شهر آبادان و كليه سواحل نزديك اروندرود و اروندكنار در تمام طول روز گذشته زير آتش توپخانه عراق قرار داشت كه آسيب قابل ملاحظه اي وارد نشده است.

كليه تاسيسات غير نظامي و تاسيسات نظامي و پاسگاه هاي ارتش عراق در ساحل اروندرود زير آتش توپخانه ارتش جمهوري اسلامي ايران قرار داشت و دو پاسگاه عراقي منهدم و به ساير تاسيسات آسيب قابل ملاحظه اي وارد شده است.

دو قايق كوچك موتوري ايران كه در داخل اروندرود متوقف بود در اثر تيراندازي ارتش عراق آسيب ديد و غرق شد توضيح اينكه ناوچه موشك انداز عراقي كه روز گذشته توسط رزمندگان غيور ارتش ايران منهدم و غرق شد از نظر ارزش نظامي و اقتصادي ده ها برابر ارزش اقتصادي دو قايق كوچك موتوري ايران بوده است و قايق هاي ايراني و تجارتي غير مسلح بودند.

روز گذشته يك فروند هلي كوپتر نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران هنگام پرواز آموزشي در اثر برخورد با كابل فشار قوي دچار سانحه شد و خلبان آن ناخداسوم عسگر محتاج و كمك خلبان آن ناوبانيكم عزيزي و مهناوي گروگاني به افتخار شهادت نايل گرديدند.

همچنين ظرف روز گذشته يكي ديگر از پاسگاه هاي عراقي به نام صدام و پادگان رشيده عراق زير آتش سنگين توپخانه هاي ارتش جمهوري اسلامي ايران قرار گرفت.

در روز 30 شهريور ماه نبرد در مرزهاي ايران و عراق در استان خوزستان و مرزهاي آبي اروندرود و مرز آبي نهر خين بشدت ادامه داشت و نيروهاي عراقي حداكثر فشار آتش هوايي و توپخانه و تانك هاي خود را در منطقه مرزي پاسگاه فكه ايران قرار داده بودند كه با مقاومت جدي و سرسختانه نيروهاي ارتش و ژاندارمري و سپاه پاسداران قرار گرفته و در اثر آتش شديد حملات يگانهاي زرهي ارتش جمهوري اسلامي ايران در پايان روز مجبور به عقب نشيني گرديدند.

ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران

59/6/31


از طريق لينك زير مي توانيد فايل پي دي اف مربوط به اصل سند را دريافت كنيد.

فايلها
09.pdf 1.16 MB
 
امتیاز دهی