اطلاعیه های ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران در آغاز جنگ تحمیلی
اطلاعيه شماره هشت ستاد مشترك ارتش

بسمه تعالي

هموطن عزيز:

برادران سرباز جان بر كف تو با روحيه اي سرشار از ديانت به اسلام عزيز و ميهن گرامي با اتكا به الله و پشتيباني ملت انقلابي ايران در تمام جبهه هاي آبي و خاكي ميهن با دشمنان نبرد مي كنند.

در ساعت 16:00 روز 28 شهريور ماه افراد كميته مياندوآب كه جهت پاكسازي مناطق اطراف مياندوآب اعزام گرديده بودند با ضدانقلابيون برخورد مي نمايند كه با متواري ساختن مهاجمين 1 نفر از افراد كميته مجروح مي گردد در ساعت يك بامداد روز 29 شهريور ماه افراد مسلح غير قانوني شهر اروميه و پادگان را با سلاح هاي سنگين و سبك زير آتش قرار دادند كه توسط نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران به آتش آنان پاسخ داده شد و ضمن وارد آوردن تلفات به نيروهاي مهاجم آتش مهاجمين را سد نمودند و در نتيجه اين درگيريها به ساختمان ريشه كني مالاريا و چند ساختمان اطراف آن آسيب وارد مي گردد و مخزن نفت شهر آتش مي گيرد.مامورين اطفاء حريق و كليه مردم اروميه بلافاصله مشغول اطفاء حريق مي گردند و نيروهاي كمكي جهت اطفاء حريق به محل اعزام گرديده اند.

روز 29 شهريور ماه در درگيري هاي سپاه پاسداران و ضد انقلابيون در گردنه صلوات آباد و محور ده كلان تلفات قابل ملاحظه اي به ضد انقلابيون وارد گرديد و از نيروهاي پاسدار يك تن شهيد و 3 نفر مجروح گرديده است در روز 29 شهرو ماه افراد مسلح غير قانوني حزب دموكرات در آبادي تكاب با نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران مستقر در منطقه درگير كه در نتيجه 10 نفر از ضد انقلابيون بهلاكت رسيدند در اين در اين درگيري ضدانقلابيون 11 نفر از اهالي آبادي هاي اطراف را به گروگان مي گيرند.

در ساعت 17:0 روز 29 شهريور ماه در يك درگيري بين نيروهاي رزمنده جمهوري اسلامي ايران و نيروهاي عراق در منطقه پاسگاه خين پاسگاه و انبار مهمات عراقي بوسيله آتش توپخانه هاي ارتش جمهوري اسلامي ايران در هم كوبيده مي شود كه در اين درگيري تلفات و خسارات فراوان به دشمن وارد مي گردد و نيروهاي خودي 2 تن شهيد و يك نفر مجروح داشته است.ضمنا قسمتي از پاسگاه خين ايران دچار حريق مي گردد.

در ساعت نيم بامداد روز 29 شهريور ماه نيروهاي ارتش عراق مناطق اطراف هنگ ژاندارمري قصرشيرين را زير آتش قرار مي دهند كه با آتش شديد نيروهاي ارتش جمهوري اسلامي ايران مواجه مي گردند.

در ساعت 17:00 روز 29 شهريور ماه يك فروند ناوچه عراقي در محل تلاقي اروندرود و نهرخين به وسيله آتش نارنجك انداز آر.پي.جي 7 ارتش جمهوري اسلامي ايران هدف قرار مي گيرد كه ناوچه عراقي به كلي منهدم و غرق مي گردد.

در روز 29 شهريور ماه در درگيري هاي دريايي يك فروند كشتي عراقي و دو فروند ناوچه موشك انداز و يك فروند ناوچه گارد ساحلي نيروهاي عراقي به گل نشستند و بر اثر آتش نيروهاي عراقي قسمتي از ساختمان اداره بندر و كشتيراني و ترمينال نظامي خرمشهر آسيب ديد و خساراتي وارد مي گردد و 15 نفر مجروح مي گردند.

روز 29 شهريور ماه يك كشتي تجارتي ايران زير آتش نيروهاي عراقي قرار مي گيرد كه به قسمتي از كشتي آسيب وارد مي گردد و در گل مي نشيند.مامورين پس از خارج ساختن كشتي از گل آن را به آبادان مراجعت مي دهند.ضمنا در درگيري دريايي روز گذشته يك فروند قايق ژاندارمري جمهوري اسلامي ايران در اثر صدمات وارده غرق و چند نفر از پرسنل مجروح مي گردند.

در روز 29 شهريور ماه نيروهاي ارتش عراق دو فروند ناوچه موشك انداز و دو فروند ناوچه توپ دار در دهانه فاو مستقر نموده است.

در روز 28 شهريور ماه يك فروند كشتي روسي كه حامل خودروهاي نظامي و جنگ افزار بوده از طريق اروندرود به سمت بصره در حركت بوده است.

در ساعت 10:45 شب گذشته كليه چراغ هاي شهر بصره و شعله هاي نفت پالايشگاه شهر بصره خاموش گرديد با وجوديكه دولت عراق اعلام كرده است كه كليه كشتيها در داخل اروندرود ميبايستي با پرچم عراق حركت كنند،كشتيهاي ايراني و يا كشتيهاي كه به مقصد بنادر ايران حركت مي كنند كماكان با پرچم ايران در كانال حركت مي كنند.

در روز 29 شهريور ماه 3 فروند كشتي لاي روبي و 2 فروند كشتيها خارجي با پرچم ايران از كانال خارج و وارد خليج فارس گرديده اند.به 2 كشتي خارجي كه با پرچم ايران از كانال عبور مي كردند به وسيله ارتش عراق و به قسمت فرماندهي هر دو كشتي تيراندازي شده است.در حال حاضر نبرد سنگيني در طول كانال اروندرود از دهانه تا خرمشهر و همچنين در مرزهاي خشكي استان خوزستان با توپخانه و تانك و موشك و انواع جنگ افزارهاي سنگين ادامه دارد.دامنه اين تيراندازيها به ترمينال خرمشهر و فرودگاه آبادان نيز كشيده شده است.

تمامي ساحل عراق در طول كانال اروندرود زير آتش سنگين توپخانه ها و جنگ افزارهاي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران قرار دارد.

تلفات و ضايعات طرفين متعاقبا باستحضار ملت مبارز ايران مي رسد.

ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران

59/6/30


از طريق لينك زير مي توانيد فايل پي دي اف مربوط به اصل سند را دريافت كنيد.

فايلها
08.pdf 1.82 MB
 
امتیاز دهی