اطلاعیه های ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران در آغاز جنگ تحمیلی
اطلاعيه شماره سه ستاد مشترك ارتش

بسمه تعالي

هموطن عزيز ،برادران سرباز تو بمنظور حفظ دين و ميهن همچنان در سنگر اسلام با دشمن مزدور داخلي و دشمنان دست نشانده خارجي دليرانه مي جنگند.«مي كشد و به شهادت مي رسد فقط در پناه الله و به پشتيباني ملت قهرمان و بپاخواسته خود»

الف-در روز 25 شهريور ماه تعداد 40 نفر از برادران پاسدار ايوان دره كه به منظور پاكسازي دهات اطراف اعزام گرديده بودند در يك درگيري با ضد انقلابيون 2 تن از پاسداران عزيز شهيد و 5 نفر مجروح و 3 نفر ناپديد مي گردند.در اين درگيري ضدانقلابيون نيز تلفاتي داشته اند.

ستون پاكسازي خوي - قطور با همكاري ارتش و ژاندارمري توانست 6 قبضه اسلحه از ضد انقلابيون بدست آورد.در 26 شهريورماه و در يك درگيري شديد بين پاسداران منطقه دهكلان قروه از يك سو و ضد انقلابيون مهاجم از سوي ديگر،سپاه پاسداران با گرفتن تلفات زيادي از مهاجمين،يك نفر شهيد و 4 نفر مجروح داشتند.روز 27 شهريور ماه درگيري شديدي بين ضد انقلابيون با نيروهاي ارتش و ژاندارمري و پاسداران انقلاب و نيروهاي مسلح محلي كه به منظور پاكسازي شهر مهاباد در منطقه مستقر گرديده اند ايجاد گرديد و در اين درگيري ضد انقلابيون 25 كشته و نيروهاي مسلح انقلاب يك سرباز و يك پاسدار شهيد داشته است.

ب- در روز 26 شهريور ماه ارتش عراق قصرشيرين را زير آتش شديد توپخانه و هوايي قرار مي دهند.به تاسيسات نفتي و نيروگاه برق و اداره پست و تلگراف و تلفن شهر خساراتي وارد مي گردد و تعداد قابل ملاحظه اي از اهالي شهر به شهرهاي ديگر كوچ مي نمايند و شهر هم اكنون در حفاظت نيروهاي نظامي و انتظامي مي باشد و بر اثر آتش توپخانه دشمن 2 تن از هم ميهنان عزيزمان به شهادت رسيده و 10 نفر مجروح مي گردند.

در 27 شهريور ماه نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران ضمن انجام چندين ماموريت موفقيت آميز در مناطق مرزي خوزستان و ايلام،2 فروند هواپيماي اف 5 ارتش جمهوري اسلامي ايران يكي صبح در منطقه ايلام و ديگري بعدازظهر در منطقه مرزي خوزستان دچار سانحه گرديد كه يك فروند آن در خاك عراق سقوط مي نمايد و محل سقوط ديگري هنوز مشخص نشده است.خلبان هواپيماي اول در اسارت ارتش عراق و از هواپيماي دوم و خلبان آن خبري در دست نيست.تا كنون علت سقوط دو هواپيما مشخص نگرديده،ممكن است در اثر يك درگيري هوايي با هواپيماهاي ارتش عراق باشد و ممكن است در اثر تيراندازي جنگ افزارها و موشكهاي زمين به هواي عراق و يا ممكن است به علت نقص فني سقوط كرده باشد.

نبرد در منطقه خان ليلي همچنان ادامه داشته و نيروهاي ژاندارمري و ارتش و ساير نيروهاي درگير منطقه توانستند 21 قبضه سلاح كه در پاسگاه تنگاب كهنه بجا مانده بود تخليه نمايند.

بر اثر آتش شديد توپخانه نيروهاي ارتش جمهوري اسلامي ايران پاسگاه سميده عراق به كلي منهدم و تلفات قابل ملاحظه اي به نيروهاي دشمن وارد آمد ،آمار دقيق تلفات مشخص نشده است.

روز 27 شهريور پاسگاه هاي دوويرج و فكه از منطقه موسيان و مهران مورد حمله شديد توپخانه ارتش عراق قرار گرفت در اين عمليات حدود 70 دستگاه تانك عراقي با پشتيباني آتش هاي هوايي و توپخانه شركت داشته است.

نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در روز 27 شهريور ماه به نيروهاي دشمن كه در مناطق مقابل پاسگاه هاي سميده و دوويرج و صفريه در استان خوزستان استقرار يافته بودند ضربات سنگيني وارد نمود و در اين عمليات با عكس العمل نيروي هوايي عراق مواجه نگرديد.

در روز 27 شهريور ماه ارتش عراق بيش از يكصد دستگاه توپ و سلاح هاي ضدهوايي در منطقه فاو عراق مستقر نمود و قصد اجراي آتش روي خاك ايران را دارد.

ارتش عراق جنگ افزارها و نيروهاي لازم را در ساحل دور اروند رود مقابل خرمشهر و آبادان و اروند كنار متمركز كرده است و از 25 شهريور ماه مرخصي پرسنل گارد مرزي خود را لغو و آنان را احضار نموده است.ضمنا ارتش عراق اقدام به احضار چند دوره احتياط را نموده است.

نبرد در زمين و هوا در قسمت عمده مرز ايران و عراق بشدت ادامه دارد و ظرف روز جاري و روزهاي آينده احتمال درگيري دريايي نيز وجود دارد.

ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران

59/6/28

 


از طريق لينك زير مي توانيد فايل پي دي اف مربوط به اصل سند را دريافت كنيد.

فايلها
03.pdf 999.238 KB
 
امتیاز دهی