اطلاعیه های ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران در آغاز جنگ تحمیلی
اطلاعيه شماره يك ستاد مشترك ارتش

بسمه تعالي

به آگاهي هم ميهنان شريف و مسلمان ايران رسيد از دهم شهريور ماه سال جاري ارتش مزدور عراق با حمايت و پشتيباني ابرقدرتها كه هدف نهايي آنان نابودي اسلام عزيز است عملا به يك رشته عمليات نظامي و حملات ناجوانمردانه در تمام مناطق مرزي و شهرهاي مسكوني ما از طريق زمين و هوا دست زده است و جنگ تحميلي را آغاز نموده است.

ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران لازم دانست شمه اي از پاسخگوئي هاي سلحشورانه و رشادت هاي دليرانه نيروهاي جانباز انقلاب اسلامي ايران را به ملت حق شناس ايران اعلام نمايد.

نيروهاي رزمنده ارتش جمهوري اسلامي ايران با روحيه اي متكي به الله و آگاهي از حمايت و پشتيباني همه جانبه ملت انقلابي و پرخروش ايران، تا مرز فداكاري و ايثار آخرين قطرات خون خود از اعتلاي دين راستين و بر حق پيامبر بزرگ اسلام و ميهن عزيز پاسداري و حراست مي نمايد.

از روز دهم شهريورماه شهر قصرشيرين زير آتش سنگين توپخانه هاي دوربرد ارتش عراق قرار مي گيرد و در نتيجه تعدادي از هم ميهنان مسلمان ما اعم از كودك و زن و پير و جوان به شهادت رسيده و تعدادي نيز مجروح مي گردند و تعدادي از اهالي قصرشيرين از شهر كوچ مي كنند. در همين هنگام در اثر آتش متقابل نيروهاي مسلح ايران، پاسگاه علي مير عراق به كلي منهدم مي گردد.

در روز دوازدهم شهريور ماه، هواپيماهاي عراقي به سايت هوايي ايلام و پاسگاه هاي اطراف خرمشهر حمله مي كنند كه هجوم عراقي ها به پاسگاه هاي اطراف خرمشهر دفع ولي در اثر پرتاب راكت هاي هوايي عراق تعدادي از پرسنل نيروي هوايي شهيد و تعدادي مجروح و به سايت خساراتي وارد مي گردد.

روز سيزدهم شهريور ماه، نيروهاي عراقي پاسگاه هاي منطقه مهران و صالح آباد ايلام را زير آتش توپخانه دوربرد قرارداده، در اين عمليات نيروهاي مسلح ايران، پاسگاه هاي لگانه و تأسيات نفتي و انبارهاي مهمات زرباطيه عراق را منهدم مي نمايند.

پاسگاه هاي خان ليلي كه از روز سيزدهم شهريور زير آتش توپخانه و بمباران هاي سنگين عراق قرار داشت بوسيله نيروهاي زرهي عراق محاصره و پاسگاه هاي ژاندارمري اين منطقه در روز شانزدهم شهريور سقوط مي كند كه در نتيجه تعداد 3 نفر از پرسنل ژاندارمري اسير و تعدادي ناپديد و تعدادي خود را به قصرشيرين معرفي مي نمايند كه تحقيق در اين زمينه ادامه دارد.

روز هفدهم شهريور ماه، نيروهاي مسلح ايران در منطقه عمومي گيلان غرب و قصرشيرين زير آتش سنگين توپخانه و بمباران عراق قرار مي گيرد و بر اثر عمليلت متقابل نيروهاي مسلح ايران، تلفات و ضايعات سنگين به نيروهاي طرفين وارد مي گردد و يكي از پاسگاه هاي عراقي در اين منطقه منهدم مي گردد.

در روز نوزدهم شهريورماه، اكثر نقاط مرزي مهران تا قصرشيرين زير حملات هوايي دشمن قرار مي گيرد كه متقابلا نيروهاي مسلح ايران نيز درگير عمليات مي گردند.

روزهاي بيستم و بيست و يكم و بيست و سوم شهريور ماه بار ديگر در سراسر مرز غربي نيروهاي مسلح ايران با نيروهاي عراقي درگير مي گردند.

در مجموع اين عمليات 5 فروند ميگ عراقي سرنگون مي گردد كه 3 فروند آن در خاك ايران و دو فروند ديگر در خاك عراق نزديك مرز ايران سقوط مي كند و 5 فروند هليكوپتر و 9 دستگاه تانك و دو دستگاه تريلر و كاميون و 3 پاسگاه عراقي منهدم مي گردد.

ارتش عراق تلفات پرسنلي قابل ملاحظه اي داشته كه به علت عدم دسترسي، رقم دقيق آن مشخص نيست ولي بر اساس اظهارات پناهندگان و رؤيت مستقيم بوسيله دوربينها از خطوط تماس مي توان حدود عمومي آن را مشخص كرد.

در اين عمليات، تلفات و ضايعات نيروهاي مسلح ايران عبارت است از يك فروند هواپيماي اف-4 كه تا كنون علت سقوط هواپيما مشخص نگرديده است و يك فروند هليكوپتر 214 و سه دستگاه نفربر و خودرو و چند دستگاه تانك؛ ضمنا 11 نفر از پرسنل ژاندارمري ناپديد و سه نفر اسير و تعدادي شهيد و مجروح گرديده اند.

در حال حاضر، نبرد با آتش توپخانه و بمباران هاي هوايي و آتش تانك ها در مرز غربي از نوسود تا پاسگاه نهرخين، شبانه روز بين نيروهاي طرفين ادامه داشته و عراقي ها قسمت هايي از ارتفاعات مشرف به پاسگاه هاي خان ليلي و پاسگاه هاي منطقه ايلام را در كنترل داشته و نبرد براي استرداد اين ارتفاعات، چندين روز است ادامه دارد.

لازم به توضيح است كه ارتفاعاتي را كه ارتش عراق به آنها مسلط است به موجب قرارداد 1975 ايران و عراق و الجزاير در مقابل حل مسأله اروندرود مورد ادعاي حكومت بعث عراق مي باشد و از پيروزي انقلاب اسلامي ايران تا كنون اين موضوع مورد اختلاف دو كشور است.

روحيه پرسنل نيروهاي مسلح اعم از نيروي زميني و هوايي و ژاندارمري و سپاه پاسداران و نيروهاي مسلح محلي در سطح عاليست.

تعداد 8 نفر پرسنل ارتش عراق به نيروهاي مسلح ايران پناهنده شده اند.
ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران ، همه روزه نتيجه درگيري ها را طي اطلاعيه هايي به استحضار ملت مبارز و قهرمان ايران مي رساند.

ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران
سرتيپ فلاحي

 

 

 

گوينده اطلاعيه ها: سرهنگ بازنشسته ستاد حسين ايرجي

«صداي ماندگار دفاع مقدس»

منبع: مركز اسناد سازمان عقيدتي سياسي ارتش جمهوري اسلامي ايران
از طريق لينك زير مي توانيد فايل پي دي اف مربوط به اصل سند را دريافت كنيد.


تدوين و صداگذاري: نيما غفارزاده
فايلها
01.pdf 787.796 KB
 
امتیاز دهی