چگونه خلبان یک جنگنده شویم؟
1

خيلي از جوانان ايراني آرزو دارند كه روزي بتوانند خلبان (جنگنده) شوند.

ارتــش جمهوري اسلامي ايران هر ســـاله به­منظور گزينش و جذب نيروهاي  خود اعم از زميني، هوايي، پدافند و دريايي اقدام به برگزاري آزمون مي­كند.  براي ورود به دانشگاه هوايي شهيد ستاري و خلبان شدن نيز بايد از طريق همين آزمون اقدام كرد.

براي ثبت نام در اين آزمون كه در ارديبهشت انجام مي­شود بايد از اواخر بهمن تا اواسط اسفند در محل­هايي كه از طرف هيئت گزينش ارتش مشخص مي­شود حضور يافت و اقدام به ثبت نام كرد.

بعد از شركت و قبولي در آزمون، طبق ليست اعلام شده بايد جهت پشت سر گذاشتن مراحل علمي گزينش در تاريخ مشخص شده به مركز گزينش ارتش در ميدان حر تهران مراجعه نمود.


 

مراحل گزينش :

الف) آزمايش پزشكي عمومي (براي همه رشته­ها):

اين آزمايش پزشكي اولين مرحله گزينش بعد از قبولي در آزمون علمي است و براي تمامي رشته­ها مي­باشد. اين مرحله توسط 9 پزشك بايد تأييد شود. در اين مرحله هر يك از
پزشك­ها مي­توانند به­طور كلي داوطلب را مردود كنند
.

موارد مورد معاينه كه بايد مُهر آنهــــا در برگه داوطلب باشد عبارتند از:

چشم پزشك:

1-     تشخيص كور رنگي با استفاده از يك تصوير با رنگ­هاي مختلف كه بايد عدد وسط آن را تشخيص داد.

2- ديد چشم (علايم چپ، راست، بالا، پايين(

 قلب و عروق

گوش حلق و بيني.

اعصاب و روان: بايد بالا تنه لخت باشد دو دست را صاف و رو به جلو نگه داشته و چشم را بست حالا دكتر چند سوال معمولي مي پرسد مثل : اسفند را برعكس بگو ، اگر در اين حالت دستان شـمـــا بلرزد براحتي شما را رد مي­كنند و نمي­توانيد مراحل را ادامه دهيد.

مغز و اعصا: نگاه كردن به انگشت دكتر در حالي­كه در جلوي صورت شما قرار مي­گيرد و به جهات مختلف حركت داده مي­شود. ايستادن روي يك پا براي چند لحظه، نگه داشتن
 دست­ها رو به جلو و راه رفتن در  يك خط براي چند قدم به طوريكه پاها جلوي هم قرار بگيرد
.

 ارولوژي: اين مرحله همزمان با پوست و ارتوپدي در يك ســـالن انجام مي­شود . با وارد شدن در سالن بايد تمام لباس­هاي خود را در بياوريد و در يك صف در كنار ديوار بايستيد تا پزشكان شمــا را معاينه كنند . دكتر ارولوژ بايد آلت تناسلي را معاينه كند تا كساني را كه خود ارضايي مي­كنند مردود كند.

ارتوپد: اشخاصي كه خيلي لاغر يا چاق هستد، پاهاي پرانتزي داشته و يا هر گونه مشكل در بدن دارند (جاي چاقو ، خالكوبي ، جاي عمل جراحي و . . .) به­راحتي مردود مي­شوند.

 پوست

  دهان و دندان: در اين مرحله اگر چند دندان خراب داشته باشيد اشكالي ندارد ولي براي خلباني وضعيت فرق مي­كند كه به موقع توضيح داده خواهد شد.

آزمايش خون و ادرار: اين مرحله، آخرين مرحله آزمايش پزشكي است و كساني به اين مرحله مي­رسند كه 10 مرحله فوق را با موفقيت كامل پست سر گذاشته باشند.


 

ب) تست ورزش براي همه رشته­ها:

تست ورزش، اولين مرحله بعد از قبولي در مراحل پزشكي است كه شامل دوي 800 متر در كمتر از سه دقيقه و 10 مرتبه بارفيكس است . البته موارد ذكر شده نمره كامل است و اگر كسي نتواند اين مراحل را به خوبي بگذارند مثلاً اگر دوي آن بيش از سه دقيقه شد و نتوانست 10 بار بارفيكس انجام دهد، به او نمره كامل داده نمي­شود. در ضمن اين مرحله مردودي ندارد. تنها جايي كه داوطلب به طور كامل مردود مي­شود، "تست پزشكي" است ولي براي شركت در تست­هاي تخصصي خلباني شكاري و بالگرد بايد در مراحلي كه نمره دارد مثل ورزش نمره بالا كسب كرد.

 

ج) آزمون كتبي و مصاحبه عقيدتي سياسي(براي همه رشته­ها)

بعد از ورزش نوبت به يك آزمون كتبي عقيدن سياسي است كه شامل سوالات مذهبي و ديني است. همچنين مصاحبه عقيدتي سياسي نيز انجام خواهد شد.

 

د) حفاظت اطلاعات (براي همه رشته­ها)

در اين مرحله بايد يك پرسشنامه 20 صفحه­اي را بطور كامل و جامع پر كرد كه شامل اطلاعات خود فرد و خانواده درجه يك اوست .بعد از تكميل پرسشنامه مصاحبه آغاز مي­شود و مثلاً از شما مي­پرسند انگيزه شمــا از آمدن به اين رشته چيست ؟؟ يا اطلاعات سياسي و تحليل جامعه يا اگر در خانواده درجه اول (پدر، مادر، خواهر، برادر، پدربزرگ، مادربزرگ،
خاله، عمو، دايي، عمه) سفر خارج از كشور داشتند و سابقه كيفري يا هر گونه مشكل ديگر  بايد به صورت كامل توضيح داد.

در اين مرحله تمـــــــــامي مراحل آزمون (به­جز خلباني شكاري و بالگرد) تمام شده اســــــــت.

داوطلباني كه مي­خواهند رشته خلباني را انتخاب كنند بايد متظر بمانند تا نمراتشان كه در مراحل حفاظت اطلاعات، عقيدتي سياسي و ورزش كسب كرده­اند اعلام شود تا مشخص شود آيا مجاز به انتخاب رشته خلباني هستند يا خير. البته لازم به ذكر است نمرات به داوطلب اعلام نمي­شود بلكه فقط مجاز بودن يا نبودن آن اعلام مي­شود.

كساني كه مجاز به انتخايت رشته خلباني شده­اند بايد همراه با نمايندگان نيروهاي هوايي به بيمارستان بعثت بروند تا آزمايش­هاي تخصصي انجام شود. اين آزمايش­ها به شرح ذيل است:

-1 دندان: اولين مرحله و يكي از مراحل مهم است به­طوريكه بعد از اين مرحله، معمولاً داوطلبان به يك سوم كاهش مي يابند . در اين مرحله حتي اگه يك دندان خراب يا پركرده داشته باشيد مردود مي­شويد. البته يك خرابي بسيار ريز  بستگي به نظر  پزشك دارد.

-2 اعصاب و روان : بايد بالا تنه لخت باشد دو دست را صاف و رو به جلو نگه داشته و چشم را بسته . حال پزشك چند سوال معمولي مي پرسد مثل همان روز اول ولي باحساسيت و سختگيري بيشتر.

3 -چشم : حتما بايد ديد هر دو چشم 10 از 10 باشد. تعيين ديد نيز با استفاده از دستگاه انجام مي­شود. درون اين دستگاه از A تا H نوشته شده است و جلوي هر كدام از اين حروف از 1 تا 6 قرار دارد هر حرفي را كه دكتر گفت شما بايد بگوييد كدام يك از اعداد نوشته شده در جلوي آن حرف برجسته است البته تشخيص اين برجستگي بين 6 گزينه كار ساده­اي نيست و خيلي از داوطلبان نمي­توانند اين مرحله را پشت سر بگذارند و مردود مي­شوند.

همچنين در اين مرحله قطره­اي در چشم ريخته ­شده و بعد از پنج دقيقه چشم توسط چشم پزشكي معاينه مي­شود.

- 6 شنوايي سنجي: در يك اتاق تاريك بايد صداها و جهات آن را تشخيص دهيد.

-7  گوش، حلق، بيني

 -8 ارتوپدي:مراحل ارتوپدي، پوست، نورولوژ و جراح ارولوژي پست سر هم و در حالتي كه تمام بدن بايد لخت باشد انجام مي شود (البته در اين مرحله با شورت) كساني كه لاغر يا چاق بوده و يا حالتي در بدن آنها وجود دارد و مشكل خاصي مثل برآمدگي سينه يا هر مشكل ديگر داشته باشند مردود مي­شوند.

-9  پوست

 -10 نورولوژي

-11 اورولوژي: در اين مرحله تمام بدن بايد لخت باشد تا پزشك بتواند آلت و مقعد داوطلب را معانيه كند .

12 -اسپيرومتري : همان تست تنفس است كه با استفاده از دستگاه انجام شده و حجم تنفسي داوطلب محاسبه مي­شود.

13- نوار مغز

14- نوار قلب

15- سي تي اسكن از سر

16- آزمايش خون

17- پزشك داخلي : با در دست داشتن تست اسپيرومتري ، نوار قلب و مغز و جواب آزمايش خون بايد به پزشك داخلي مراجعه كرد تا پزشك داخلي آزمايش­ها را توسط پزشكان متخصص تأييد كند.

بعد از تأئيد نهايي كار به اتمام مي­رسد و بايد منتظر جواب نهايي ماند كه بستگي به ظرفيت دارد. يعني با قبولي در مراحل مختلف و با اين­كه فرد صلاحيت ورود به دانشگاه خلباني را دارد ولي اگر ظرفيت پر شده باشد مجبور مي شود در رشته­هاي ديگر مثل ناوبري (كمك خلبان) يا مراقبت پرواز تحصيل كند.

امـــــــــــــــــــا بعد از قبول شدن نهايي  . . .از آنجايي كه تمامي داوطلبان ورود به دانشگاه­هاي افسري بايد دوره آزموشي نظامي را بگذرانند و بعد از آن شروع به تحصيل كنند، قبول شدگان نهايي در محلي كه از طريق مراجع مربوطه اطلاع داده مي­شود براي گذراندن اين دوره اقدام مي­كنند.

اين دوره نظامي شرايط خاص خودش را دارد و فرد داوطلب زندگي در شرايط سخت را به مدت دو ماه تجربه مي­كند. بعد از اتمام دوره نيز، داوطلبين در محضر فرمانده مظم كل قوا و قرآن كريم سوگند يا كرده و سردوشي مي­گيرند.

دوره رزم مقدماتي در نيروي هوايي با حضور دانشجويان هر چهار دانشگاه ارتش و تحت نظارت مستقيم ستاد ارتش جمهوري اسلامي ايران به مدت 12 هفته يعني سه ماه طول مي­كشد  كه دو ماه از آن در مركز آموزش تكاور نيروي زميني ارتش و يك ماه آخر كه فقط تمرين مراسم سردوشي مي­باشد، دانشجويان در دانشگاه­هاي مربوط به خودشان مستقر خواهند بود. پس از دريافت سردوشي نيز تحصيل در دانشگاه هوايي شهيد ستاري آغاز
 مي­شود
.

اين دانشگاه در سال 1368 به همت امير سرلشكر خلبان شهيد منصور ستاري در نزديكي مهرآباد و پايگاه هوايي يكم تأسيس شد.


 

رشته­ها  و دانشكده­هاي موجود :

* دانشكده پرواز: اين دانشكده به دو گروه خلباني ناوبري و گروه مراقبت پرواز تقسيم
مي­شود و سه رشته خلباني، مراقبت پرواز و ناوبري را پوشش مي­دهد
.

* دانشكده مديريت: اين دانشكده مربوط  به رشته­هاي مديريت دولتي و مديريت بازرگاني است.

* دانشكده تكنولوژي فرماندهي و كنترل هوايي: عنوان كلي رشته­هاي اين دانشكده كه در سال­هاي دور به آن دانشكده پدافند نيز مي­گفتند ، تكنولوژي فرماندهي  و كنترل هوايي است اما سه گرايش دارد كه ترتيب اهميت و ارشديت عبارتند از:

الف ) كنترل شكاري ***

ب  ) عمليات موشك **

ج) اطلاعات عمليات *

* دانشكده هوافضا: در اين دانشكده، افسران تعمير و نگهداري هواپيما و هوافضا تربيت
مي­شوند
.

* دانشكده  برق: اين دانشكده رشته برق با دو گرايش قدرت و مخابرات را پوشش مي­دهد.

* دانشكده علوم پايه: در اين دانشكده دروس عمومي رشته­هاي مهندسي نظير انواع
فيزيك، رياضي، آزمايشگاها ، معادلات ديفرانسيل و ... تدريس مي­شود
.

*دانشكده معارف اسلامي: در اين دانشكده دروسي عمومي مصوب گروه معارف نظير انديشه اسلامي 1 و 2 ، ريشه­هاي انقلاب، اخلاقي اسلامي و ... تدريس مي­شود.

* دانشكده زبان­هاي خارجه: در اين دانشكده دروس عمومي و اختصاصي زبان هر رشته تدريس مي­گردد. 

امكانات:

در طول تحصيل دانشجويان دانشگاه به  صورت شبانه­روزي هستند و كمك هزينه تحصيلي هم دريافت مي كنند و مي­توانند از امكانات موجود از جمله : سالن سينما، اينترنت، استخر شنا، باشگاه بدنسازي، زمين چمن و ... استفاده كنند.

در محيط دانشگاه هر دانشجو بايد به شيوه عمومي مصوب ارتش به دانشجوي ارشدتر احترام بگذارد كه سرپيچي يا سستي در چنين مسائل همواره شخص ارشدتر را در موضع غالب قرار داره و به ضرر پايين دست تمام خواهد شد.

اما تمام اين زحمت­ها و خستگي­ها با اولين "تيك.آف" به فراموشي سپرده مي­شود. 

 سردبير سرويس خبري نهاجا: كوروش بوستاني