شنبه 29 تير 1398   00:00:58
روزشمار عملیات های دفاع مقدس
 
 
 
 
 

فرماندهي كل آجا
 
نام عمليات :
تاريخ شروع :ساعت  2330 مورخه  16 اسفندماه 1364
تاريخ خاتمه عمليات : 5 فروردين ماه 1365
مدت زمان :17 روز پدافند در مقابل آفند دشمن
مركز فرماندهي : قرارگاه عملياتي شمالغرب
منطقه عمليات : مناطق عمومي چوارتا، ممي‌خلان، سرسردين و چناره.
استنباط دشمن از عمليات آفند خود
الف- بازپس گرفتن مناطق از دست داده در مرحله نخست عمليات والفجر-9
ب- خنثي نمودن موقعيت رزمندگان اسلام در عمليات والفجر-8
پ- دور كردن تهديدات نيروهاي خودي جهت تصرف يا محاصره شهر سليمانيه عراق.
 
نوع عمليات : پدافندي
يگانهاي خودي :
 (1)- نيروهاي ارتشي
(لف) تيپ 3 لشگر 77 پياده.
(ب) تيپ 2 لشگر 28 پياده.
(پ) تيپ 55 هوابرد.
(ت) گردان تكاور لشگر 64 پياده.
يگانهاي پشتيباني :
نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران
توپخانه صحرايي نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران
 
 
 
يگانهاي غير ارتشي :
- نيروهاي سپاه پاسداران: عناصري از سپاه پاسداران انقلاب اسلامي
يگانهاي دشمن :
 (1) - قرارگاه سپاه يكم
(2)- عناصر از لشگر 27 پياده
(3)- عناصري از لشگر 34 پياده
(4)- تيپها 105، 437، 504، 806 پياده
(5) - يك تيپ از نيروهاي گارد جمهوري
(6)- نيروهاي عشايري منطقه استان سليمانيه
 شرح عمليات :  
عمليات والفجر -8 در منطقه فاو در نتيجه رعايت كامل اصل غافلگيري و اجراي موثر عمليات فريب با موفقيت اجرا و منجر به تصرف قسمت جنوبي شبه‌جزيره فاو گرديد. ارتش عراق بعد از تصحيح اشتباه و تلقي اوليه خود مبني بر فريبنده بودن تلاش ما در منطقه فاو، و پس از رفع نگراني‌اش از وجود تلاش اصلي و اساسي از جبهه‌هاي شرق عماره، شرق دجله و يا شرق بصره، استعداد قابل توجهي از يگانهاي آزاد و احتياط‌هاي استراتژيك خود را به منظور بازپس‌گيري مناطق از دست داده در عمليات فاو به منطقه سپاه-7 اعزام مينمايد.
براي تقليل فشار دشمن در جبهه‌هاي فاو، سپاه پاسداران جمهوري اسلامي در تاريخ 5 اسفند ماه 1364 با اجراي عمليات بنام والفجر 9 در قسمتي از منطقه بسيار كوهستاني و صعب‌العبود قرارگاه عملياتي شمالغرب، كه قبلاٌ با يگانهاي كوچكي از دشمن مستقر در نقاط اتكا پوشش مي‌شده، جبهه‌ جديدي را مي گشايد و با انجام عمليات هلي‌برن توام با غافلگيري در عمق منطقه و اشغال ارتفاعات واقع در بيست كيلومتري شمالشرق شهر سليماينه عراق، دشمن را وادار به انتقال قسمتي از نيروها به جبهه اخير مينمايد. اما با توجه به تعداد يگانهاي عمده آزاد و احتياط‌هاي ارتش عراق، دشمن توانست به فشار روزافزون خود، همزمان در هر دو جبهه جنوبي و شمالي ادامه دهد به منظور رفع بحران و مشكل موجود در دو جبهه موصوف و با بررسي راههاي كار متفاوت، نيروي زميني ارتش در اجراي تدبير قرارگاه خاتم‌الانبيا (ص)، مواضع يگانهاي سپاه پاسداران در منطقه والفجر-9 حداقلي از استعداد مورد نياز يگانهاي توپخانه كه قبلاً براي پشتيباني از عمليات والفجر8 به جبهه‌ فاو اعزام داشته بود، تحويل مي‌گيرد تا شرايط مناسب‌تري براي نگهداري مناطق متصرفي در فاو ايجاد شود.
در طي اين  عمليات پدافندي  ارتش عراق بارها مواضع خودي را مورد حمله هوايي قرار داد كه با عكس العمل بموقع تيزپروازان نيروي هوايي عمليات دشمن ناكام ماند و براي پايين آوردن روحيه سربازان غيور كشورمان در چندين مرحله مناطق مسكوني سردشت و بانه را مورد حمله قرار داد كه موجب شهادت تعدادي از زنان و كودكان شد همچنين دشمن بصورت مداوم با يگانهاي توپخانه خود مواضع ما را مورد حمله قرار داد كه با پاسخ توپخانه ارتش اتش دشمن خاموش گرديد درطي اين عمليات پيشروي نيروهاي دشمن در  دو مرحله در ارتفاعات شيخ‌گز نشين موجب جنگ تن به تن گرديد كه نيروهاي جان بركف با تمام توان خود تك دشمن را دفع نمودند و اين ارتفاعات سه بار دست به دست شد كه در پايان در مورخه 2/1/1365 از ساعت 1900 تا 2300 يكانهاي مستقر در ارتفاع شيخ‌گزنشين زير آتش شديد توپخانه دشمن قرار گرفته و در اثر فشار دشمن و سه ساعت جنگ تن به تن سرانجام ارتفاع شيخ‌گزنشين در ساعت 0600 روز بعد به تصرف دشمن درآمد.. در كليه مراحل نبرد گشتي هاي رزمي و شناساي بصورت مرتب انجام و ضمن آگاهي از وضعيت دشمن ضربات سختي بر ايشان وارد نمودند.
 اهداف عمليات : سرگرم نمودن بخش قابل ملاحظه اي از نيروهاي دشمن در غرب جهت تضعيف قواي دشمن در جبهه هاي جنوب و منطقه عملياتي فاو .
نتايج عمليات :
1-       خارج نمودن نيروهاي دشمن از منطقه عملياتي فاو بصورتي كه در طي اين عمليات تعداد 5000 نفر جيش شعبي ، 22 دستگاه تانك، 21 قبضه توپ و 20 دستگاه آمبولانس دشمن از منطقه قلعه ديزه به منطقه سليمانيه اعزام شدند. و دشمن مجبور شد تعداد 30000 نفر از افراد جيش‌الشعيي را در مناطق زاخو سليمانيه و اربيل بحالت آماده باش درآورد .
2-         دشمن توانست با اجراي مراحل مختلف پاتك علاوه بر تصرف مناطقي كه در عمليات والفجر-9 از دست داده بود قسمتي از مواضع پدافندي قبل ازتك، ارتفاعات شيخ‌گز نشين را به تصرف خود درآورد.
      تلفات خودي :
            64 نفر شهيد
            225 نفر مجروح
            4 نفر مفقوالاثر
            30 نفر موج گرفتگي
خسارات خودي :
            يك دستگاه نفر بر
              23 دستگاه خودرو
              2 دستگاه تانكر  
             2 دستگاه آمبولانس  
              10 دستگاه بيسيم پي.آر.سي 77  
             6 دستگاه تلفن صحرائي منهدم شد.
             و يك قبضه توپ 105 ميليمتري  
             يكنفر اسير
            
تلفات دشمن :  325 نفركشته و زخمي
 
خسارات دشمن :
            2 فروند بالگرد
            7 سنگر انفرادي و اجتماعي
             2 پست ديده‌باني
             4 دستگاه خودرو
             2 پست ديده‌باني
             2 انبار مهمات
             30 دستگاه از خودروهاي
اسير دشمن : 3 نفر
اسير خودي : 1 نفر
 

نام عمليات : پدافند قبل از فتح المبين
تاريخ شروع :  29/12/60
 مدت زمان :1 روز
منطقه عمليات : جبهه هاي شوش و انگوش و رقابيه
 
مركز فرماندهي : قرارگاه كربلا
 
نوع عمليات : پدافندي
يگانهاي خودي
-     لشگر 77 خراسان
-      لشگر 92 زرهي اهواز
يگانهاي پشتيباني :
نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران
يگانهاي توپخانه صحرايي ارتش جمهوري اسلامي ايران
شرح عمليات :  
جابه‌جايي‌ها و تمركز جديد يگان هاي لشكر 92 در منطقه جنوب شرقي رقابيه و استقرار كامل يگان هاي لشكر 77 در منطقه شوش، ايراد سخنراني‌ها و اظهارنظرهاي مختلف در مجامع عمومي در ارتباط با تك قريب الوقوع نيروهاي خودي و ديگر شواهد و قرائني كه بر اجراي يك عمليات تهاجمي گسترده دلالت مي‌نمود، سبب گرديد دشمن پيش بيني و برآورد نمايد كه نيروهاي ما به زودي هجومي را در مناطقي كه يگان هاي فوق الذّكر تمركز يافته بودند شروع خواهند نمود. لذا پيش دستي كرده و با عملي شايد حساب نشده به منظور برهم زدن سازمان يگان هاي تك ور ما، در مورخه 29/12/60 تك هاي مختل كننده‌اي را در جبهه هاي شوش و انگوش و رقابيه اجرا نمود. هر چند موفّق شد در منطقه رقابيه پيشروي كمي نمايد، ليكن تلاش هاي وي نتيجه قطعي نداشت و نيروهاي ما ضمن وارد آوردن خسارات و تلفات قابل ملاحظه به دشمن، مواضع خود را حفظ و به سرعت تجديد سازمان نمودند جريان تك هاي مختل، كننده فوق الذّكر به شرح زير بود:
در ساعت 0030مورخه 29/12/1360 ارتش عراق پس از اجراي آتش تهيه روي يكانهاي لشكر 77 مستقر در تنگ چزابه تك دشمن به مواضع آن يكان آغاز و شروع به پيشروي نمود پس از درگيري شديد با تلاش يكانهاي لشكر، با دادن تلفات پيشروي آنها سد شد و تك دشمن خنثي گرديد ولي دشمن تعداد زيادي تانك در جلو منطقه نبرد مستقر نموده و احتمال داشت تك دشمن در آغاز روشنايي روز مجدّداً شروع گردد. ضمناً مبادله آتش شديد هم چنان ادامه داشت و تعداد 10 دستگاه تانك دشمن منهدم و 82 نفر از نيروهاي متجاوز به اسارت نيروهاي خودي درآمدند .
اهداف عمليات :
دشمن قصد داشت با انجام عملياتي در جبهه جنوب از انجام عمليات فتح المبين جلوگيري نمايد ولي با پدافند مستحكمي برخورد نمود و بعد از يك روز نبرد سخت شكست به دشمن تحميل گرديد .
تلفات دشمن :
 26 تن از افراد نظامي عراقي كشته و يا زخمي شدند .
خسارات دشمن :
- انهدام10دستگاه تانك .
انهدام يك قبضه توپ
انهدام10 سنگر و پست ديده­باني
اسير :
82 نفر از نيروهاي متجاوز به اسارت نيروهاي خودي درآمدند .
 
 
 

نام عمليات : عمليات آفندي لشكر 58 ذوالفقار (عمليات كربلاي -7 )
رمز عمليات : يا مولاي متقيان
تاريخ شروع :  ساعت 0001 روز 13 اسفند 1365
مدت زمان :5 روز
منطقه عمليات : منطقه عمومي حاج عمران
مركز فرماندهي : قرارگاه لشكر 64 پياده.
نوع عمليات : آفندي
يگانهاي خودي : لشكر 64 پياده اروميه.
يگانهاي پشتيباني :
-         نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران
-          يگانهاي توپخانه صحرايي ارتش جمهوري اسلامي ايران
يكانهاي دشمن:
×     تيپ 64 ، 75 ، 91 و 96 پياده.
×     گردان خفيه.
×     نيروهاي كماندوئي سپاه – 5.
×     گردان كماندوئي لشكر 23.
×     گردان 4 و گردان 42 تانك.
 
شرح عمليات :  
لشكر 64 پياده ضمن پدافند از منطقه در ساعت 0001 روز 13 اسفند ماه 1365 تك نموده و ارتفاع 2519 راتصرف و بنا به دستور تك را به سمت باختر ادامه داد.
·    تدبير عمليات لشكر 64 پياده با به كاربردن تيپ 3 پياده تك نموده هدف خود را تصرف، تيپ2 در منطقه محوله پدافند و تيپ 4 در احتياط تيپ 3 را دنبال مي كند.
دشمن در منطقه عمومي حاج عمران 5 بار اقدام به پاتك نمود كه هر بار با رشادت و ايثار نيروهاي خودي پاتك آنان دفع گرديد
·    بين ساعت 1730 الي 1830 مورخه 14/12/1365نيروهاي عراقي به منظور تصرف ارتفاع بسيار مهم 2519 با گردان 1 تيپ 3 لشكر 25 پاتك كرد نيروهاي ما با رشادت گردان تك ور دشمن را 70% منهدم و 18 تن از آنان به اسارت در آمدند و ادوات و تجهيزات زيادي به غنيمت گرفتند، شب گذشته با اجراي آتش سنگين توپخانه تعداد زيادي از انبارهاي مهمات دشمن در اين منطقه به آتش كشيده شد و در ادامه عمليات موفقيت آميز خود به تپه شهدا يورش برده و بيش از 200 تن از نيروهاي عراقي را به اسارت گرفتند.
§در ادامه عمليات كربلاي -7 دشمن در ساعت 1405 مورخه 15/12/1365با تعداد 8 دستگاه تانك به طرف ارتفاع شهدا اقدام به پيشروي نمودند كه بلا فاصله با آتش پر حجم نيروهاي لشكر 64 پياده مواجه و 2 دستگاه از تانكهاي آنان منهدم و بقيه متواري شدند.
§   دشمن در ساعت 1440 و 1540 هر بار با نيروئي به استعداد دو گردان به منطقه عمليات     كربلاي – 7 پاتك نمود و پاتك آنان با آتش رزمندگان ما مواجه و به اسارت در آمدن 14 نفر و تحمل تلفات و ضايعات زياد ديگر مجبور به عقب نشيني شدند.
·    نيروهاي دشمن در ساعات 0530، 1300، 1320 و 1420 مورخه 16/12/1365 پي در پي مبادرت به پاتك و پياده كردن نيروي تازه نفس در منطقه مقابل ارتفاع 2519 و تپه شهدا نمود، نيروهاي دلاور ما با هوشياري و آتش پرحجم توپخانه، خمپاره انداز و ساير سلاحهاي كاليبر سنگين لشكر 64 پياده به موقع آنان را زيرآتش گرفتند و با تحميل تلفات و ضايعات سنگين متواري نمودند. همچنين دشمن در ساعت 1720 نيروهاي خود را در گلاله پشت تپه شهدا تقويت نمود.
·    دشمن بعثي در ساعت 1712 مورخه 17/12/1365 مجددا در منطقه كربلاي – 7 به منظور باز پس گرفتن ارتفاع 2519 مبادرت به پاتك نمود ، يكانهاي لشكر 64 پياده با رشادت و اجراي آتش پرحجم خود پاتك دشمن را دفع نمودند و نيروهاي دشمن با به جا گذاشتن 40 كشته و مجروح و يك نفر اسير بار ديگر عقب نشيني كردند.
 
اهداف عمليات :
·    وضعيت :عوارض حساس و كليدي منطقه كه عمدتا" اشراف بر ساير مناطق دارند و ديده باني مناسي را به جهات مختلف مهيا مي نمايند ازجمله ارتفاعات
×    ارتفاع 2519 (55 عرض و95 طول جغرافيائي)،
×    ارتفاع واراس(53 عرض و94 طول جغرافيائي)،
×     ارتفاع شهدا(60 عرض و94 طول جغرافيائي) ،
×     ارتفاع نصر (60 عرض و91 طول جغرافيائي)
×     ارتفاع گردمند(56 عرض و92 طول جغرافيائي)
·    به خصوص ارتفاع شهدا نسبت به حاج عمران از ديده باني خوبي بر خور دار است كه تحركات دشمن را كنترل مي نمايد.
·         تصرف بلندي 2519 عمليات آتي را تسهيل نموده و عمليات كربلاي 7 در منطقه حاج عمران طرحريزي شده بود.
 
نتايج عمليات :
×            1- تصرف ارتفاع بسيار مهم 2519.
×            2- انهدام كامل تيپ 75 و گردان خمپاره انداز سنگين لشكر 23 ارتش عراق.
×            3- انهدام تيپ 604 به ميزان 60 الي 80 %
×            4- انهدام تيپ 93 به ميزان 40 تا 60 %
×            5- انهدام گردان 696 توپخانه 52ميليمتري به ميزان 40 تا 60 %
×            6- انهدام گردان 247 توپخانه 122 ميليمتري به ميزان 8%
×            7- به اسارت درآوردن حدود 200 نفر از پرسنل ارتش عراق.
×            8- كشته و يا مجروح كردن گروهي بيشماراز نفرات دشمن.
×     9- غنائي بيشمار از وسايل، ادوات جنگ افزار دشمن به دست دلير مردان نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران در آمد.
 
تلفات دشمن : كشته و مجروح 3000 نفر
به تيپ 604 و 93 گردان خمپاره انداز 120 ميليمتري لشكر 23 و گردانهاي 247 و 696 توپخانه دشمن ضايعاتي وارد گرديد.
 
 
خسارات دشمن :
انهدام چندين دستگاه تانك، نفربر و خودرو.
غنائم :
-         هشت  دستگاه تانك.
-        تعدادي 14 قبضه دوشكا.
-         4 قبضه توپ پدافند هوائي 23 ميليمتري .
-        جنگ افزار انفرادي 4 گردان به غنيمت نيروهاي لشكر 64 در آمد
 
اسير : 272 نفر.
 
 
 

نام
رمز عمليات : يا الله يا الله يا الله و قاتلوهم حتي ما تكونه فتنه يا فاطمه زهرا يا فاطمه زهرا
تاريخ شروع :  ساعت 2300 روز 20/12/1363
مدت زمان :6 روز
منطقه عمليات : منطقه عمومي هور الهويزه بود
مركز فرماندهي : قرارگاه خاتم الانبيا(ص).
نوع عمليات : آفندي
سازمان براي رزم يكانهاي خودي(ارتش و سپاه پاسداران)
 الف – قرار گاه عملياتي كربلا
 (1) - قرار گاه عملياتي كربلا -1
 (الف) – لشكر 28 پياده
 ( ب ) – لشكر 31 عاشورا
 ( پ ) - تيپ 44 قمر بني هاشم
(2) - قرار گاه عملياتي كربلا – 2
 (الف) – لشكر 21 پياده
 ( ب ) – لشكر 27 محمد رسول الله(ص)
(3) - قرار گاه عملياتي ظفر – 1
 (الف) - تيپ 55 هوابرد
 ( ب ) – تيپ 33 المهدي(عج)
(4) – لشكر 92 زرهي
(5) – لشكر النجف
(6) – لشكر 17 علي ابن ابيطالب
ب – قرارگاه عملياتي نجف
 (1) – قرارگاه عملياتي نجف -1
 (الف) لشكر 77 پياده
 ( ب ) – لشكر – 5 نصر
   (2) – لشكر 7 ولي عصر
   (3) - لشكر 14 امام حسين(ع)
   (4) – لشكر 25 كربلا
   (5) – تيپ 21 امام رضا(ع)
   (6) – تيپ امام حسن(ع)
يكانهاي دشمن:
 فرمانده يكانهاي شرق دجله
 الف – يازده تيپ پياده
 ب – سه تيپ مكانيزه
 پ – هفت تيپ زرهي
يگانهاي پشتيباني :
-        نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران
-        يگانهاي توپخانه صحرايي جمهوري اسلامي ايران
شرح عمليات :  
الف - قرارگاه خاتم الانبيا: در ساعت 2300 روز 20 اسفند ماه 1363 تك نموده خط سبز و سپس خط سرخ را تأمين و با ايجاد شكاف در سيل بندهاي جنوبي هورالهويزه، آب را به طرف دشمن هدايت و حركات اورا كند و دشمن را وادار به تغيير موضع مي نمايد.
ب – قرارگاه عملياتي كربلا : در ساعت 2300 روز 20 اسفند ماه 1363 در منطقه عمومي نهر روطه تك نموده در موضع دشمن رخنه و سرپلي را درغرب رودخانه دجله تصرف مي نمايد پس از تأمين سرپل تك را به منظور تأمين خط سبز در منطقه محوله ادامه داده و بنا به دستور تك را به منظور تأمين خط سرخ به طرف جنوب ادامه مي دهد همزمان با تأمين سرپل در منطقه جنوبي نهر روطه، با شكافتن سيل بند و اجراي عمليات محدود، آب را به طرف سيل بند هدايت مي نمايد.
پ – قرارگاه نجف اشرف : با عبور از هور الهويزه در ساعت 2300 روز 20 اسفند 1363 تك نموده در منطقه عمومي جاده خندق در مواضع پدافندي دشمن رخنه و سرپلي را در غرب روخانه دجله تصرف و تك را به منظور تأمين جاده       العماره – بصره از مختصات (77 - 26 ) تا مختصات ( 53 - 23 ) ادامه مي دهد.
 تدبير عمليات
 الف – تدبير قرارگاه كربلا: قرارگاه كربلا تحت پوشش تاريكي هوا توأم با غافلگيري تك نموده پس از رخنه در مواضع دشمن سرپلي رادر غرب رودخانه دجله تأمين و تك را به منظور تأمين خط سبز ادامه مي دهد و اين عمليات در 3 مرحله به شرح زير اجرا شد
     (1)– مرحله يكم – قرارگاه كربلاي -1 و لشكر 8 نجف پس از اجراي عمليات نفوذي در رساعت 2300 روز 20 اسفند 1363 تك نموده و در موضع پدافندي دشمن رخنه و سرپل غرب رودخانه دجله خط سبز و خط طلوع را در منطقه محوله تأمين نموده همزمان لشكر 17 علي ابن ابيطالب خط فجر را در منطقه محوله تأمين  مي نمايد.
(2)- مرحله دوم: پس از تأمين سرپل قرارگاه عملياتي كربلاي-2 و ظفر- 1 به ترتيب در شرق و غرب رودخانه دجله خط فجر با عبور از خط لشكر 8 نجف در حوالي خط طلوع تك نموده و خط فتح را در منطقه محوله تأمين مي نمايد، همزمان لشكر 17 علي ابن ابيطالب تك را به طرف غرب ادامه داده و خط سبز را درشمال سرپل تأمين مي نمايد، قرارگاه كربلاي -1 به تثبيت دشمن ادامه       مي دهد و لشكر 92 زرهي(اهواز) احتياط قرارگاه كربلا را تشكيل مي دهد.
(1)              – مرحله سوم: پس از تأمين خط فتح قرارگاه ظفر -1 تقويت شده با يك تيپ ادغامي به تك خود به طرف جنوب ادامه داده خط سبز را در منطقه محوله تأمين مي نمايد. همزمان قرارگاه عملياتي كربلاي -2 به تك خود در شرق رودخانه به طرف جنوب ادامه داده و خط سبز را در منطقه محوله تأمين مي كند، قرارگاه كربلاي 1 و لشكرهاي نجف و 17 علي ابن ابيطالب(ع) به تثبيت دشمن ادامه    مي دهند لشكر 92 زرهي در احتياط خواهد بود، قرارگاه عملياتي كربلا بنا به دستور تك را براي تأمين خط سرخ ادامه مي دهد.
ب- تدبير قرارگاه عملياتي نجف : قرارگاه عملياتي نجف اين عمليات را در 2 مرحله به شرح زير اجرا مي نمايد.
 (1)مرحله يكم: قرارگاه نجف به ترتيب از شمال به جنوب (راست به چپ) با لشكر 14 امام حسين(ع)، نجف -1 ، نجف –تيپ 21 امام رضا(ع) و لشكر 7 ولي عصر(-) در مواضع پدافندي رخنه و تكرا به منظور تأمين خط آبي ادامه مي دهد، تيپ امام حسن(غ) ضمن پوشش جناح شمالي (راست) خط آبي را در منطقه محوله تأمين مي نمايد، در اين مرحله لشكر 25 در خط احتياط بوده و تقدم كاربرد در منطقه تيپ 21 امام رضا(ع) خواهد بود.
 (2) – مرحله دوم فرارگاه نجف بالشكر 14 امام حسين(ع) تك را به سمت شمال به منظور تأمين خط زرد ادامه ميدهد، قرارگاه نجف -1 و لشكر 7 ولي عصر در منطقه متصرفي پدافندمي نمايدف تيپ امام حسن(ع) به مأموريت خود ادامه مي دهد، تيپ امام رضا(ع) و           لشكر 25 كربلا احتياط قرارگاه نجف بوده تقدم كاربرد آنها به ترتيب در منطقه لشكر 14 امام حسين ولشكر 7 ولي عصرخواهد بود.
 
اهداف عمليات :
قبل از اجراي عمليات خيبر و تصرف جزاير مجنون در منطقه هور الهويزه توسط نيروهاي ما دشمن يكانهاي سبك و كوچك خود را در آن منطقه به صورت نيروي پوشش مستقر كرده بود، ارتش عراق به دنبال عمليات خيبر اقدام به استقرار يكانهاي جديد و تقويت نيروهايش با تشكيل فرماندهي مستقل به نام فرماندهي شرق دجله نمود و با انجام اقدامت پدافندي مطمئن به شرح زير طرحريزي و اجرا كرد.
 الف –ايجاد شبكه سيم خاردار و نصب بشكه هاي فومن گاز و مين گذاري در دهانه نهرهاي منتهي به سيل بند غربي هور الهويزه.
ب – احداث مواضع تانك روي 2 خاكريز شرقي و غربي و سيل بند غربي هورالهويزه و استقرار يكانهاي زرهي در كمربند اول پدافندي.
پ – احداث جاده در پشت كمربند اول پدافندي در امتداد كرانه شرقي رودخانه دجله
ت – احداث جاده شوسه بين مواضع و خاكريز
ث - احداث جاده اسفالته به طول يك كيلومتر غرب سيل بند غربي هورالهويزه.
ح – احداث خاكريز و سيل بند در ساحل غربي رود خانه دجله در امتداد جاده العماره - بصره.
چ - احداث سيل بند در غرب اتو بان العماره – بصر و شرق هورالحماره.
ح - احداث كانال هاي آب شمالي، جنوبي و غربي بين هورالهويزه و دجله.
خ - استقرار خاكريزها ي متكي به سيل بند.
د – نصب دكل ديده باني در سراسر سيل بند غرب هورالهويزه.
ذ – احداث 6 محل فرود بالگرد در شمال جاده خندق و يك فرودگاه و 6 آشيانه هواپيماي شكاري در غرب قلعه صالح در 45 كيلومتري جنوب شرق العماره.
ر - نصب 6 دهنه پل ثابت و نظامي روي رودخانه دجله.
ژ - نصب دكل هاي ديده باني
ز - نصب نور افكن قوي براي تأمين روشنائي و كنترل آبراه هاي منتهي به مواضع.
اقدامات پدافندي دشمن تدبير ارتش عراق مبني بر اجراي پدافندي سخت در مقابل نيروهاي ايران بود.
قرارگاه خاتم الانبيا (ص) مأموريت تاكتيكي قرارگاه هاي عملياتي كربلاي و نجف اشرف را ابلاغ نمود، قرار گاه عملياتي كربلا با تهيه برآورد اطلاعاتي و برآورد وضعيت عملياتي وضعيت نيروهاي خودي و دشمن، مشخصات منطقه عمليات، راه كارهاي موجود جهت انجام مأموريت را بر رسي و تجزيه و تحليل قرار مي دهد.
دو راه كار در اين برآورد بر مبناي عامل متغير توان رزمي در مرحله نفوذ و رخنه به مواضع و شكستن خط پدافندي اوليه دشمن با يك ديگر متفاوت بود و در راه كار دوم اجراي عمليات متحرك هوائي ( مانور احاطه ي) و در مرحله نهائي اجراي مأموريت پيش بيني و مورد توجه قرار مي گرفت.
پس از تجزيه و تحليل و مقايسه راه كارها به دلايل زير راه كار شماره 1 انتخاب شد.
الف – داشتن توان رزمي بيشتر
ب – توسعه محدود و سريع
پ –عدم نياز به استقرار تمامي پلها تا خاتمه در مرحله اول عمليات.
ت - پرهيز از عمليات متحرك هوائي كه امكان الحاق وجود نداشت.
برآورد عملياتي بدون توجه به معايب و مشكلات در مسير اجراي مأموريت در منطقه مورد نظر تبيين مي نمود
الف – معبر وصولي وجود نداشت
ب – غافلگيري مشكل بود
پ - عدم غافلگيري دشمن رزم يك نيروي خسته در جلو مواضع دشمن در حال تلاش و شنا كردن ناكامي و تلفات سنگيني به دنبال خواهد داشت.
ت– در صورت توقف نيروهاي خودي در امتداد خاكريز اول امكان انهدام نيروهاي متعاقب خودي به علت شرايط خاص منطقه در جزيره مجنون تجمع انهايي كه در آبراهها هستند به سادگي وجود دارد.
ث – هرگونه شرايط كه در موقع اجراي عمليات به توقف و يا عقب نشيني يكانهاي تك ور انجام گردد موجب  ازدحام و تراكم نيرو و تلفات سنگيني به دنبال خواهد داشت.
ج – به فرض عبور از دجله توقف به منظور آماده نمودن پلها و توانائي پاي كار آوردن نيروهاي تقويتي عبور داده شده از دجله تا انسجام كامل به صورت هدفهاي مجزا مورد تهديد دشمن خواهد بود.
ح – محدود بودن منطقه عمليات و تراكم نيروي دشمن قانون شكني را در بكاربردن سلاحهاي شيميائي ترديدي به خود راه نخواهد داد.
متعاقب اين برآوردها و شورهاي ستادي و كميسيونهايي كه در قرارگاه خاتم الانبيا(ص)، كربلا و نجف اشرف تشكيل شد .  قرارگاه كربلا طرح حيدر را در سوم اسفند 1363 و قرارگاه نجف طرح عمليات شماره 1 ابوذر را دردهم اسفند ماه 1363 براي اجراي مأموريت ابلاغي قرارگاه خاتم الانبيا(ص) منتشر كردند.
نتايج عمليات :
رزمندگان اسلام به همه هدفهاي طرحريزي شده دست نمي يابند ليكن با انهدام 6 تيپ پياده، نيروي مخصوص و 4 تيپ مكانيزه و زرهي دشمن، پد خندق و قسمتي از هورالهويزه را آزاد مي نمايند.
تلفات دشمن :
تلفات نيروهاي نظامي عراقي 12000 نفر.
خسارات دشمن :
انهدام 180 دستگاه تانك و نفربر.
200 دستگاه انواع خودرو.
 1000 قبضه خمپاره انداز و توپ.
 تخريب سه دهنه پل و يك دكل ماكرويو.
 سرنگوني 6 فروند هواپيما .
سرنگوني 3 فروند بالگرد بود.
 
 
 

نام عمليات :
رمز عمليات :
تاريخ شروع :  20/12/1365
مدت زمان :1 روز
منطقه عمليات : منطقه عمومي مريوان (ارتفاعات گود خزينه)
مركز فرماندهي : قرارگاه     لشكر 28 پياده
نوع عمليات : پدافندي
يگانهاي خودي :  گردان 155 پياده لشكر 28 پياده
يگانهاي پشتيباني :
-         نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران
-          يگانهاي توپخانه صحرايي ارتش جمهوري اسلامي ايران
شرح عمليات :  
وضعيت كلي منطقه عمليات ارتفاع گود خزينه به ارتفاع 1500 مختصات جغرافيايي (26درجه عرض شمالي و91 درجه طول شرقي) در جنوب و جنوب غربي بايوه كه در منطقه ارتفاع قوچ سلطان واقع است.
دشمن با نيروهاي خود در روز 20 اسفند ماه 1365 اقدام به تك به نيروهاي خودي در منطقه         گود خزينه نمود و با رشادت رزمندگان ما حمله دشمن دفع گرديد و دشمن مجبور به عقب نشيني شد .
اهداف عمليات : هدف دشمن از اجراي تك گرفتن اسير و بالا بردن روحيه و حفظ روحيه آفندي افراد خود بود كه با شكست مواجه شد و عقب نشيني نمود
نتايج عمليات : دشمن با مقاومت نيروهاي جان بركف ارتش جمهوري اسلامي ايران مواجه شد و عقب نشيني به دشمن تحميل شد.
تلفات دشمن : 3 كشته و 21 زخمي
 
نام عمليات : عمليات پدافندي گردان 186 تكاور(تپه 241)
 
رمز عمليات :
 
تاريخ شروع :  ساعت 0400 بامداد روز 1/12/1365                               
مدت زمان :1 روز
منطقه عمليات : منطقه سومار و نفت شهر روي ارتفاع تپه 241
 
مركز فرماندهي : قرارگاه لشكر 58 ذوالفقار
نوع عمليات : پدافندي
يگانهاي خودي : گردان 186 تكاور
يگانهاي پشتيباني :
-         نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران
-         يگانهاي توپخانه صحرايي ارتش جمهوري اسلامي ايران
يگانهاي دشمن   :
-        قرارگاه لشكر 16
-           يك گردان پياده از تيپ 108 پياده
-           يك گردان كماندو از لشكر 16
شرح عمليات :  
·    دشمن در ساعت 0400 بامداد روز يكم اسفند ماه اين روز عمليات آفندي خود با اجراي آتش تهيه شديد توپخانه و خمپاره‌انداز آغاز كرد و اقدام به پيشروي به سوي تپه 241 نمود، دشمن با آتشهاي توپخانه و خمپاره‌انداز و همچنين ساير آتشهاي داخل منطقه نبرد توانست ارتفاع فوق را تصرف نمايد و تلفات دشمن 70 كشته و مجروح و انهدام 4 دستگاه خودرو حامل مهمات، 3 دستگاه خودرو و يك قبضه تفنگ 106 بود و در ادامه عمليات نيروهاي خودي در ساعت 1300 به سنگرهاي متصرفي پاتك نمود و با تحمل ضايعات فراوان و تلفات به دشمن آنان را مجبور به عقب ‌نشيني نمودند.
اهداف عمليات : اهداف دشمن - موقعيت مختصات( 68 48) براي ارتش عراق حائز اهميت و به لحاظ دستيابي به زمينهاي مناسب پدافندي و تأمين نيروهاي خودي در مقابل رزمندگان ما، وارد كردن تلفات و ضايعات به نيروهاي خودي و دست يابي به عوارض مناسب و همچنين بهر برداري سياسي.
 
نتايج عمليات : دشمن با تك خود توانست مواضع خودي را تصرف نمايد ولي بلافاصله با اجراي پاتك سنگين نيروهاي پرتوان ارتش اسلام مواجه شده و شكست به دشمن تحميل گشت .
                       
تلفات دشمن : 70 كشته و مجروح
 
خسارات دشمن :
-         انهدام 4 دستگاه خودرو حامل مهمات.
-         انهدام 3 دستگاه خودرو .
-         انهدام يك قبضه تفنگ 106 .
 
بيشتر