اخبار برگزیده
 

معاون تربیت و آموزش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره نقش این نیرو در جنگ تحمیلی، گفت: عملیات «مرواید»، غرورآفرین‌ترین عملیات نیروی دریایی ارتش در دوران دفاع مقدس بود.

به گزارش روابط عمومی ارتش، امیر دریادار دوم پرویز سلیمی‌پناه معاون تربیت و آموزش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نقش نیروی دریایی در هشت سال جنگ تحمیلی گفت: نیروی دریایی به عنوان یک رکن اساسی در نیروهای مسلح نقش‌های متعددی از جمله نظامی، پلیسی، مردم یاری، دیپلماسی  و دفاع از خطوط مواصلاتی در دریا  را دارد که تمامی این‌ها در تامین امینت کشور و منافع ملی مهم هستند.

وی با بیان اینکه نقش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در زمان جنگ تحمیلی به دو بعد کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می‌شود، افزود: در بحث نقش کوتاه مدت ما دفاع جانانه تکاوران نیروی دریایی را داشتیم به گونه‌ای که در خرمشهر رژیم بعث عراق برای خودش این‌گونه طرح ریزی کرده بود که در مدت یک هفته خوزستان را تسخیر کرده و به تصرف خود در بیاورد. تکاوران نیروی دریایی با همکاری نیروهای مردمی و دیگر نیروهای نظامی و انتظامی در آن منطقه توانستند 34 روز لشکرهای عراق را در پشت دروازه های خرمشهر متوقف کرده و عراق را در خوزستان به شکست وادار کنند.

دریادار دوم سلیمی‌پناه تصریح کرد: نقش کوتاه مدت دیگر نیروی دریایی ارتش این بود که سلسه عملیات‌های مرواید را بعد از حدود 2 ماه از شروع جنگ در شمال عراق ترتیب داد و توانست هم صادرات و هم فروش نفت عراق را به طور کامل قطع کند؛ چرا که سکوهای البکر و الامیه را کاملا منهدم کرد.

معاون تربیت و آموزش نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان کرد: در جریان این عملیات که با پشتیبانی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ساحل اروند رود در هفتم آذرماه سال 1359 انجام شد چهار فروند قایق موشک‌انداز عراقی کلاس اوزا و  هفت فروند شناور دیگر عراقی غرق شده و شش فروند میگ-23، یک فروند میگ-21 و یک فروند بالگرد سوپر فرلون نیروی هوایی عراق سرنگون شدند.

دریادار دوم سلیمی پناه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش بلند مدت نیروی دریایی ارتش در هشت سال دفاع مقدس گفت:  اما در بحث نقش بلند مدت، نیروی دریایی  ارتش توانست در طول هشت سال جنگ تحمیلی خطوط مواصلاتی کشور را در دریا حفظ کرده با حفاظت از اقتصاد کشور از شکست اقتصادی جلوگیری کند.

وی افزود: در طول این مدت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تعداد 10 هزار کشتی را اسکورت کرد که تنها 250 مورد از آن مورد اصابت نیروی های عراقی قرار گرفت که از این تعداد هم 200 کشتی را نجات داده و کالاهای آن به مقصد رسانده شد و تنها 50 کشتی در دریا غرق شد که این رقم در مقابل ده هزار کشتی حجم بسیار کمی است.

معاون تربیت و آموزش نیروی دریایی ارتش با بیان این که شاخص ترین یکان ما در دوران جنگ تحمیلی ناوچه پیکان بود که حماسه 7 آذر 1359 و عملیات مرواید را به فرماندهی شهید دریادار همتی خلق کرد گفت: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز همانند دیگر نیروها، شهدای زیادی را در طول هشت سال جنگ تحمیلی تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرد.

وی ضمن تجلیل از یاد و خاطره شهدا دفاع مقدس خاطرنشان کرد: ویژگی خاصی که برای شهدای نیروی دریایی وجود دارد این است که آن ها عمدتا در دریا هستند و با همان یکان و شناور خود به قعر دریا می روند و آن جا برایشان آرامگاه ابدی شده می شود.

 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ