يكشنبه 30 تير 1398  
6
گفتگو با امیر سرتیپ علی آراسته معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی ارتش ج.ا.ا

 به مناسبت 29 فروردین روز ارتش و نیروی زمینی

امام خمینی (ره) در 28 فروردین 1359 روز 29 فروردین را به عنوان روز ارتش نامگذاری کردند و از همان سال به بعد هر ساله این روز به عنوان نمادی برای نمایش قدرت و توان ارتش جمهوری اسلامی ایران و پاسداشت ملت از دلاوریهای ارتش در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی بزرگ داشته می شود.  بعدها به پاس ایثارگریها و رشادت های غیور مردان نیروی زمینی ارتش این روز برای این عزیزان نیز در تاریخ و تقویم کشور ثبت و هر ساله 29 فروردین بعنوان روز ارتش و گرامیداشت حماسه آفرینی های نیروی زمینی قهرمان گرامی داشته می شود. همین بهانه­ای شد تا با سرباز وطن، فرمانده­ای دلاور و با روحیه­ امیر سرتیپ علی آراسته معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی ارتش گفتگویی داشته باشیم  .

وی در سال 1340در شهرستان هیدج از توابع استان زنجان و در خانواده­ای متوسط و مذهبی دیده به جهان گشود . او پس از طی دوران تحصیلی در سال 58 موفق به اخذ مدرک دیپلم شد و از اول انقلاب تا مهر ماه سال 59 در کمیته انقلاب اسلامی مشغول شد و در تاریخ 16/7/59 با مدرک دیپلم تجربی به دانشگاه افسری امام علی (ع) راه یافت و پس از طی دوره چهارساله دانشگاه افسری به دوره مقدماتی پیاده در شیراز اعزام و بلافاصله پس از طی دوره کوتاه مقدماتی در تاریخ 3/1/63 همزمان با اجرای عملیات خیبر در جزایر مجنون در لشکر 21 حمزه سید الشهداء خدمت رزمی خود را با شغل فرمانده گروهان پیاده آغاز نمود . وی در این مدت ضمن اعزام به دوره های عرضی، دوره دافوس و دانشگاه عالی دفاع ملی را نیز طی گذراند. ایشان در طول سی سال خدمت مقدس خود در تمامی مشاغل فرماندهی از جمله فرمانده گروهان، جانشین گردان،فرمانده گردان پیاده،فرماندهی گردان دانشجویی، فرماندهی تیپ، معاون لشکر، فرمانده لشکر، جانشین قرارگاه عملیاتی، فرمانده قرارگاه عملیاتی جنوب شرق کشور، مدیر عملیات در معاونت عملیات آجا، معاون عملیات نزاجا ایفای نقش کرده است  و در حال حاضر به عنوان معاون هماهنگ کننده نزاجا مشغول به خدمت می باشد.

 

*امیر لطفاً سیر تحولات نیروی زمینی ارتش را از بدو پیروزی انقلاب در سال 1357 تا سال 1390 چگونه می بینید.

تحولات در ارتش و بخصوص در نیروی زمینی شامل 6 بخش اساسی است:

الف ) دلدادگی: ریشه های تعبد و اعتقادات دینی پاک در بدنه ارتش از دیرباز در کارکنان این نیرو وجود داشته است ولیکن پس از ظهور انقلاب اسلامی و تکوین و تبیین مقام شامخ ولایت فقیه و تصدی جایگاه فرماندهی کل قوا (به حکم الهی) در راس هرم سلسله مراتب فرماندهی و با عنایت به اختیار تام کارکنان در انتخاب مرجع دینی خود ، عموم کارکنان ارتش با برگزیدن مقام معظم رهبری حضرت آیت ا... العظمی امام خامنه­ای به عنوان مرجعیت و ولی فقیه زمان خود ، ایشان را در نهایت دلدادگی انتخاب می کنند ، فلذا حضور مرجعی عالی مقام و نایبی بر حق و پوینده راه راستین انبیاء و اولیای خدا موجب تحول و دلدادگی شگرفی در نیروهای مسلح گردیده که به جرات می توان گفت هیچ نمونه و مشابهی در سایر کشور ها ها ندارد.

ب) کار آمدی: ارتش همانگونه که در جنگ تحمیلی و با توجه به پشتیبانی تمامی استکبار غرب و شرق از عراق اجازه نداد ذره­ای از خاک کشورمان غصب شود، هم اکنون نیز بر اساس تهدیدات دشمن و زیر نظر قرار دادن تمامی حرکات آن به انجام رزمایش های مختلف همت گمارده است تا با حفظ آمادگی رزمی خود به عنوان نیروی کارآمد برای حفظ دستاوردهای نظام بشمار رود .

پ) خودکفایی: به فضل الهی و با اتکا به دانش متخصصان و مهندسان کشورمان در بخش صنایع دفاعی  همینک و پس از گذشت 32 سال از خروج مستشاران غربی از ارتش و حاکم بودن شرایط تحریم بر کشورمان توانسته­ایم در اوج خودکفایی قرار بگیریم و تمام نیازمندی­هایمان را در وزات دفاع و معاونت جهادخودکفایی نیروی زمینی ارتش به تولید انبوه برسانیم که خود مبین تحولات بنیادین در نیروی زمینی است.

ت) دکترین و راهبردها: قبل از انقلاب عملیات ها و رزمایش­های ارتش صرفاً تقلید از دکترین ها و راهبردهای غیر بومی سازمان­های نظامی غربی بود . ولیکن هم اکنون به لطف و عنایت خداوند نیروی زمینی علاوه بر اینکه دکترین­ها ، راهبردها ، تکنیک­ها و تاکتیک های عملیاتی و نظامی خود را طراحی ، تدوین و عملیاتی می کند . این طرح­ها به واسطه بهره­وری و کارآمدی بالایشان که برخواسته از غیرت ایرانی و اسلامی اسلامی است به دیگر کشورهای منطقه نیز صادر می­شود.

ث) خود باوری: امروزه با توجه به نیروی انسانی با دانش و متخصصی که در ارتش بکارگیری شده ، تلاش شده تا با مطالعه و کنکاش شیوه­ها و روش­های کار نیروی متخاصم عملکرد و رفتار نظامی ما درصحنه عملیات برنامه ریزی شود ، به نحوی که می­توان ادعا نمود به واسطه درک ما از مفاهیم عالیه اسلام به روش­های جهادی الهی دست یافته­ایم که در هر حال ما را در نبرد با استکبار پیروز میدارد .

ج) نقطه اتکا بودن: در حال حاضر نیروی زمینی قهرمان نه تنها در کشور به عنوان یک بازوی توانمند و نقطه  امید برای امت اسلامی تبدیل کرده است ، بلکه در سطح فرامنطقه­ای نیز نقطه اتکال و توجه مسلمانان شده است و اگر نبود تعالیم اسلام ناب محمدی و هدایت و رهبری الهی فرماندهی معظم کل قوا هرگز چنین نمی­شد .

 

* تطابق و فاصله­ی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران را با ارتش های جهان به لحاظ سطح آموزش این نیروها ، جنگ افزارهای مورد استفاده ، تاکتیک ها و سازمان دهی رزم چگونه ارزیابی می کنید؟

نظر به اینکه نیروی زمینی ارتش دارای دکترین و راهبردها و تاکتیک­ها و تکنیک­های منحصر به فرد خود می­باشد و بخشی از آن به لحاظ طبقه بندی قابلیت طرح و آشکارسازی را ندارد ، به جرات می­توان گفت در همه­ی این حوزه­ها که گفتید نیروی زمینی حرفهای بسیاری برای گفتن دارد و برابر برنامه ها و استراتژی­های خاص طراحی شده در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد. در نهایت بحمدالله درحال حاضر با توجه به داشته ها و آموخته­ها و شیوه­های بومی منحصر به فرد، آمادگی مقابله با هر تهدیدی را دارد.

 

*با عنایت به رزمایش­های نیروی زمینی ارتش به ویژه در سال­های پس از دفاع مقدس، ارزیابی خود را از شاخص­های توان رزمی این نیرو تبیین فرمایید.

نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، همواره در راستای رهنمونهای فرماندهی معظم کل قوا تمام قوای خود را متوجه حفظ و ارتقای توان رزمی یگان­های خود نموده و با برنامه ریزی دقیق آموزشی و عملیاتی، رصد فعل و انفعالات دشمنان و پس از اجرای سیکلهای مدون آموزشی و آزمایشی رزمایش های خود را در سه  فاز نوع یکم، نوع دوم و نوع سوم انجام می دهد.

همیشه سعی شده است تا این رزمایش­ها با آخرین دستاورد ها و با تجزیه و تحلیل دکترین نظامی نیروهای متجاوز و به صورت دو طرفه انجام گیرد از تمام مؤلفه­های آمادگی رزمی مد نظر استفاده شود.

 

* با عنایت به تحولات اخیر منطقه ، نگرش حضرتعالی به تهدید های منطقه ای و فرا منطقه ای علیه جمهوری اسلامی ایران و ابعاد این تهدیدات چیست؟ توان نیروی زمینی ارتش را در دفع این تهدید ها چگونه ارزیابی می­کنید؟ اساساً استراتژی نیروی زمینی ارتش برای مقابله با این تهدید ها چیست؟

استکبار جهانی همواره سعی دارد با طراحی ، تدوین و بزرگ نمایی ، ارتش جمهوری اسلامی ایران را تهدیدی برای منطقه نشان دهد .حال ما با در نظر گرفتن این فرضیه غلط در می­یابیم آمریکا و همدستانش دائما به فکر ایجاد التهاب و ناآرامی در منطقه هستند که این امر ، ما را برآن می­دارد تا هرلحظه آمادگی دفاعی و توان رزمی خود را در بالاتربن سطح ممکن حفظ کنیم . همچنین نیروی زمینی ارتش که بر اساس استراتژی دفاع و حمله ساماندهی می­شود باید احتمالات را نیز بررسی کند . با توجه به شرایط ژئوپولیتیکی کشورمان در خاورمیانه همواره چشم طمع دشمن به کشور ما بوده است که در نتیجه ما حتی یک لحظه هم حق غفلت نداریم و باید در هر لحظه برای مقابله با تهدیدات آماده باشیم .

 

*  با عنایت به رویکردهای دشمن در زمینه­ی عملیات روانی و تهدیدات فکری- فرهنگی ، تمهیدات نیروی زمینی ارتش برای مقابله با این دست تهدیدات چیست؟

رویکرد دشمن در زمینه تهدید نرم علیه جمهوری اسلامی ایران را می توان در سه بخش عمده خلاصه کرد :

1- مرحله­ اول"ذهنیت سازی" : پیش فرض دهی و بازسازی حافظه تاریخی به طریقه مطلوب دشمن، اولین مرحله از پیش طراحی یک عملیات روانی است که اتفاقا دشمن در این زمینه برای نیروهای ارتش برنامه­های متعددی را به اجرا گذارده است. اشاره به وضعیت اقتدار و مقبولیت و اعتبار ارتش در گذشته و بازسازی ذهنی آنها بگونه­ای تحریف شده و بدور از واقعیت از جمله این اقدامات و تحرکات است.

2- مرحله دوم "شاخص سوزی" : پس از پیروزی انقلاب شاخص­های حکومت دیکتاتوری به مردم سالاری تغییر یافت. امام خمینی(ره) بزرگ معمار انقلاب اسلامی با درایت خود ، هویتی جدید به ارتش بخشید و ارتش را در سراسر عرصه گیتی منحصر به فرد ساخت که سر سلسله این هویت تازه ولایت مداری و اتکا به مردم ، وحدت بین نیروهای مسلح و اتکال به خداوند از جمله اصول آن و سربازی امام زمان (ع) نهایت آن می­باشد. سوزاندن این شاخص ها از اهداف مرحله دوم دشمن برای اجرای یک پروسه عملیات روانی می­باشد.

3- مرحله سوم"شاخص سازی": جایگزینی شاخص های جدید و پیش کشیدن زمینه های نو جهت اعتبار سازی مجدد همچون جهانی شدن، دموکراسی غربی، ارتش دموکرات، حضور در مسابقه تسلیحاتی، طبقه بندی نیروها ،تجزیه کردن نیروهای مسلح ، جدایی ارتش از مردم و ولایت و ...... برنامه هایی است که استکبار جهانی قصد جایگزینی آنها را به عنوان شاخص های جدید پیشرفت و ترقی در دستور کار دارد.

و اما اقدامات نیروی زمینی ارتش در مقابله با این پروسه گسترده جنگ نرم :

1-     تهیه دستور عملیاتی مقابله با تهدیدات نرم که بر اساس آن وظایف اجرایی برای قسمت های مختلف تشریح گردیده است تا در هر 3 مرحله قادر به خنثی سازی،روشنگری اهداف دشمن و جلوگیری از نشر و اشاعه آنها باشند.

2-     ساختارسازی در دو بخش ستادی و اجرایی که برابر طرح جامع ،  رصد های اجرایی در تیپ های مستقل، یگانهای عملیات روانی در قرارگاه­های عملیاتی را تشکیل داده­ایم .

3-     طراحی،تصویب و اجرای دو کانال عمده ارتباطی مردمی برای تنویر افکار عمومی : یکی نشریه نیرویی برتر و دوم شبکه­ی اجتماعی فعال با پوششی با توان اجرایی عملیات سایبری

4-     اهتمام به تمرین طرح های عملیات روانی در رزمایشات مصوب و بازنگری طرح ها جهت به روزرسانی .

5-     ایجاد سامانه ارتباطی پیوسته جهت تسریع در ارتباط و اطلاع رسانی در سطح یگانهای عمده نزاجا.

6-     تشکیل کمیته­های عملیات روانی به منظور ایجاد هماهنگی بین بخش­های مختلف نزاجا به طور ماهانه.

7-     به روزرسانی و هوشمندسازی سامانه­های اطلاعاتی به منظور پشتیبانی محتوایی از طرح ها و پروژه های در دست اقدام.

8-     همکاری و تعامل با سامانه­های عقیدتی سیاسی، ایثارگران و نیروی انسانی در برگزاری مراسم­ها، مناسبات و برنامه های راهیان نور جهت حفظ ارزش ها و اصول ناب انقلاب اسلامی به منظور خنثی سازی پروسه شاخص سوزی.

 

*برگزاری مراسم 29 فروردین چه پیامی را برای مردم ایران به همراه دارد؟

این روز یادآور روزهای پرتلاطم ایام اول انقلاب است که ایادی استکبار و منافقین کوردل انحلال ارتش را شعار می­دادند،تا این ستون مستحکم جامعه اسلامی را ویران سازند، آن بزرگ معمار انقلاب و سکاندار دور اندیش تدبیر فرمودند و بر بقا و تقویت فرزندان خلف، مومن و وفادار ارتش جمهوری اسلامی ایران دستور دادند . در سال 1358 این فرمان جان و روحی تازه بخشید بر جسم آنانی که یاران واقعی ملت،اسلام و امام خود بودند و شاهد این ادعا حضور جانانه غیور مردان ارتش در صحنه های پیروزی انقلاب و پس از انقلاب در دفع غائله ضد انقلاب در کردستان،گنبد و همچنین هشت سال دفاع مقدس و تقدیم 48000 شهید،   جانباز بوده که ارتش امروز در میدان های رزم، در مرزهای غرب و جنوب، در دریای عمان و در صحنه های سیاسی و اجتماعی پا در رکاب فرماندهی معظم کل قوا حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) می باشد.

ازجمله اهدافی را که برگزاری این مراسم با شکوه دنبال می کند عبارتند از :

1-     حفظ و ارتقاء روحیه ملی و توان دفاعی نیرو های آجا به عنوان یک مؤلفه اقتدار ملی در قالب تدابیر فرماندهی معظم کل قوا.

2-     نمایش اقتدار، قدرت ،توان رزمی ،آمادگی و انضباط ارتش جمهوری اسلامی ایران.

3-     ارج نهادن به ایثار گری های ظفرمندان جان بر کف و سلحشور ارتش جمهوری اسلامی ایران.

4-     تجلیل از مقام والای شهداء، جانبازان، آزادگان و خانواده های معظم آنان به عنوان الگو های مجسم و زنده ایثار و مقاومت.

5-     ارتقاء بستر مناسب جهت پشتیبانی بیش از پیش امت فهیم و انقلابی از آجا.

6-     تجدید میثاق با آرمانهای والای رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره).

7-     تجدید بیعت با مقام معظم ولایت و فرماندهی معظم کل قوا حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی).

*چه اقداماتی برای برگزاری هر چه باشکوه­تر مراسم 29 فروردین سال 1390 انجام پذیرفته است؟

در این روز یگانهای نمونه پیاده، زرهی، توپخانه، پدافند هوایی، تعدادی از تجهیزات سنگین و محمول و انواع هواپیماها و بالگردهای هوانیروز، تجهیزات دریایی و ناوهای جنگی و ترابری ارتش جمهوری اسلامی ایران با رویکردی نوین و استفاده بهینه از کلیه ظرفیت های موجود در مراسم رژه به مناسبت روز ارتش و بزرگداشت حماسه آفرینی­های نیروی زمینی قهرمان در تهران و شهرستان­ها شرکت می نمایند. این مراسم در تهران، واقع در ضلع شمالی مرقد مطهر حضرت امام خمینی (ره) و در شهرستان ها با نظر فرماندهان ارشد نظامی مناطق آجا خواهد بود.

 
امتیاز دهی