یکشنبه 22 تیر 1399   20:23:07
معرفی

« معرفی مرکز اسناد سازمان عقیدتی سیاسی ارتش »

مرکز اسناد همانند کتابخانه‌های تخصصی از جمله مراکزی است که در چرخه اطلاعات، نقش اطلاع‌رسانی را بر دوش دارند، در حقیقت مراکز اسناد حافظه و هویت هر سازمان محسوب می‌شوند. سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران با توجه به این اصل، در سال 1359 تصمیم و اقدام به تاسیس مرکز اسناد ارتش نمود و پس از تاسیس اقدام به جمع‌آوری اسناد و مدارک در حوزه‌های تاریخ نظامی و دفاع مقدس کرده است.

منابع موجود در این مرکز به چهار دسته کلی تقسیم می‌شود.

1-بخش اسناد، که مهم‌ترین بخش این مرکز است، شامل اسناد قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.

 اسناد قبل از انقلاب اسلامی که از سال 1300 شروع می‌شود، شامل احکام و فرامین قشونی، شرف‌عرضی‌های ستاد ارتش، اسناد مالی و اداری ارتش، پرونده‌های امرای سابق ارتش همانند ارتشبد ازهاری، قره‌باغی و فردوست  است.

از جمله اسناد بعد از انقلاب این مرکز شامل اصل اطلاعیه‌های صادره از ستاد مشترک ارتش در دوران 8 سال دفاع مقدس، گزارشات روزانه ارتش و اطلاعیه‌های جنگ روانی دوران دفاع  مقدس است.

2- بخش سمعی و بصری:

که شامل عکس، لوح فشرده و کاست است. در بخش عکس، عکس‌های تاریخی از دوران قاجار به بعد در موضوع‌های اجتماعی، سیاسی و نظامی گردآوری شده است. همچنین طرح‌هایی از البسه نظامی، سان و رژه سربازان و افسران ارتش ایران از دوران هخامنشیان تا امروز در این مرکز نگهداری می‌شود.

مصاحبه‌های فرماندهان ارتش و رزمندگان 8 سال دوران دفاع‌مقدس زمینه‌های موضوعی لوح‌فشرده و نوارصوتی این بخش است.

3- بخش نشریات و روزنامه‌ها:

در این بخش اولین و قدیمی‌ترین مجله تخصصی نظامی ارتش ایران نگهداری می‌شود که از اسفند ماه 1300 تا به امروز با عناوین مجله قشون، مجله ارتش، مهنامه ارتش و بعد از پیروزی انقلاب از مرداد 1358 با عنوان مجله صف در حال انتشار است.

علاوه بر این مجله؛ مجلات نظامی نیروهای مسلح ایران قبل و بعد از پیروزی انقلاب و مجله‌های تهران مصور، ترقی، روشنفکر و اطلاعات هفتگی، روزنامه اطلاعات از سال 1305 و دیگر روزنامه‌های کثیرالانتشار از سال 1357 تاکنون در این بخش نگهداری می‌شوند.

4- بخش کتاب، پایان‌نامه و طرح‌ها:

قسمتی از این مرکز به کتاب‌ها اختصاص داده شده است. بیشتر این کتاب‌ها در زمینه‌های نظامی و تاریخ نظامی است. همچنین کتاب‌های مرجع و ارزنده دیگری در زمینه‌های مذهبی، سیاسی، اجتماعی، خانوادگی، ادبیات، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهیه شده و در اختیار پژوهشگران قرار می‌گیرد.

به منظور افزایش غنای اطلاعات موجود در مرکز اسناد و نیز ارائه خدمات بیشتر و بهتر به پژوهشگران، نسخه‌ای از پایان‌نامه‌ها و طرح‌های دانش‌آموختگان دانشگاه‌های ارتش و دیگر پژوهشگران که موضوع پایان‌نامه آنان در ارتباط با موضوعات نظامی است، جمع‌آوری و در این بخش نگهداری می‌شود.

این مرکز مفتخر است با همکاری دانشگاه‌های ارتش، مرکز اسناد انقلاب اسلامی و پژوهشگران نظامی و غیرنظامی بیش از 120 عنوان کتاب و تعداد قابل توجهی پایان‌نامه، مقاله، طرح‌های پژوهشی را به جامعه علمی کشور ارائه نموده است. از دیگر اقدامات این مرکز در راستای اعتلای فرهنگ پژوهش و کتابخوانی و حمایت از اهل قلم ارتش،  برگزاری شش دوره همایش اندیشه و قلم ارتش بوده است.  

مقایسه تعداد آثار ارسالی در پنج دوره همایش اندیشه و قلم آجا


 

ردیف

همایش

تعداد شرکت‌کننده

تعداد اثر

1

اولین همایش اندیشه و قلم(آذر1383)

113 نفر

324

2

دومین همایش اندیشه و قلم(آبان1387)

157 نفر

356

3

سومین همایش اندیشه و قلم(تیر1390)

197 نفر

365

4

چهارمین همایش اندیشه و قلم(تیر1392)

164 نفر

389

5

پنجمین همایش اندیشه و قلم(مرداد 1394)

250 نفر

460

6

ششمین همایش اندیشه و قلم(مرداد 1394)

331 نفر

662

بيشتر