اخبار و اطلاعیه ها
مواردی از قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز مصوب 7/6/1390 مجلس شورای اسلامی امنیت یکی از گرانبهاترین نیازهای اجتماعی است که افراد جامعه از آن برخوردار باشند یکی از عوامل تهدید کننده امنیت جامعه ، وجود سلاح غیر مجاز می باشد . قاچاق اسلحه از آن جهت مذموم شناخته شده است که به طور مستقیم با امنیت روانی و سلامت اجتماعی سرو کار دارد و می تواند منشا بسیاری از بزهکاری ها و نابسامانی های اجتماعی شود، دشمنان با برنامه ریزی و طراحی توطئه های شوم در صدد ضربه زدن به نظام مقدس ج .ا.ا بوده و یکی از محورهایی که به آن چشم دوخته اند ،موضوع قاچاق اسلحه به کشور است تا به این حربه امنیت ملی و روانی جامعه با بحران مواجه نمایند. بعضا سلاح های شکاری قاچاق و فاقد پروانه حمل غیر استاندارد بوده و کیفیت بسیار پایینی داشته تحت هیچ شرایطی امکان صدور پروانه حمل برای سلاح های قاچاق و غیر مجاز اعم از استاندارد و غیر استاندارد مقدور نبوده و برابر ماده 4 قانون مجازات قاچاق اسلحه و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز با دارندگان سلاح های غیر مجاز برابر مقررات رفتار خواهد شد .
ماده 4:
وارد کردن هر نوع سلاح ، مهمات ، اقلام و مواد تحت کنترل به کشور ، خارج نمون آنها از کشور ، ساخت ، مونتاژ ، نگهداری ،حمل ، توزیع، تعمیر و هر گونه معامله آنها بدون مجوز مراجع ذی صلاح جرم بوده و مرتکب به مجازات های تعیین شده می گردد.
ماده 5:
هر کس مرتکب قاچاق سلاح گرم یا سرد جنگی یا سلاح شکاری یا قطعات موثر یا مهمات آنها شود ، یا نسبت به ساخت ،مونتاژ ، فروش و یا توزیع هر یک از آنها اقدام کند، به مجازات های تعیین شده محکوم می گردد.
ماده 6:
هر کس به طور غیر مجاز سلاح گرم یا سرد جنگی یا سلاح شکاری یا قطعات موثر یا مهمات آنها را خریداری ، نگهداری یا حمل نماید یا با آنها معامله دیگری انجام دهد ، به مجازات های تعیین شده محکوم می گردد.
ماده 8:
هر کس به طور غیر مجاز حرفه خود را تعمیر سلاح قرار دهد ، به مجازات های تعیین شده درقانون محکوم می گردد.
ماده 10:
هر کس مبادرت به تغییر د رکالیبر ، لوله و آلات متحرک هر نوع سلاح نموده یا آرم سلاح را جعل نماید ، به مجازات های تعیین شده درقانون محکوم می گردد.
*نکته:
سلاح های کمری بادی و یا گاز پیستولت برابر مقررات به عنوان شبه سلاح جنگی محسوب شده و هیچگونه مجوز حملی برای آنها صادر نمی گردد.اینگونه سلاح ها فقط در داخل سالن های تیراندازی و در راستای تمرین و ممارست تیراندازی کاربرد داشته و دارنده آن اجازه حمل سلاح را در داخل شهر و اجتماع ندارد.
*نکته:
دارندگان سلاح شکاری از زمان دریافت پروانه حمل تا مدت سه سال اجازه فروش سلاح خود را ندارند.
*نکته:نحوه دریافت سهمیه مهمات سلاح های شکاری
برای دریافت سهمیه فشنگ سالانه دارنده سلاح شکاری ، بایستی با در دست داشتن پروانه حمل سلاح معتبر به یکی از اسلحه و مهمات فروشان مجاز سراسر کشور مراجعه و سهمیه مهمات مصوب خود را دریافت نمایند.
*نکته : نحوه صدور المثنی پروانه حمل سلاح
چنانچه فردی پروانه حمل سلاح خود را مفقود نماید ، اقدامات زیر باید انجام گیرد:
1-    گزارش موضوع به اسلحه مهمات محل سکونت
2-    درج مراتب مفقود شدن پروانه حمل د ریکی از روزنامه های کثیر الانتشار
3-    پرداخت هزینه های مصوب
4-    صدور مجوز حمل سلاح المثنی توسط معاونت اسلحه مهمات ، پس از گذشت سه ماه
شرایط عمومی متقاضیان دریافت مجوز حمل سلاح شکاری:
1-    طی نمودن دوره آموزش تئوری و عملی تیراندازی د راسلحه ومهمات شهرستان محل سکونت
تبصره 1:آموزش تیر اندازی هر ده سال یکبار تکرار خواهد شد.
تبصره 2: افراد دارای کارت پایان خدمت سربازی تا مدت ده سال از آموزش تیراندازی معاف هستند.
2-    دارا بودن حداقل 18 سال سن
3-    داشتن کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت و یا گواهی اشتغال به تحصیل در دانشگاه (مقطع کارشناسی)
تبصره: افرادی که دارای معافیت پزشکی ،ناشی از مشکلات و بیماریهای اعصاب و روان هستند،برای آنها مجوز حمل سلاح شکاری صادر نمی گردد.
4-    داشتن سلامت جسمانی و روانی لازم به تشخیص پزشک
تبصره: افرادی که دارای معلولیت از ناحیه یک یا دو دست ، یک یا دو پا و چشم هستند، برای آنان پروانه حمل سلاح صادر نمی گردد.
نحوه تعویض پروانه حمل سلاح شکاری
افرادی که مدت اعتبار پنج ساله پروانه حمل آنها به پایان رسیده ، موظفند سه ماه قبل از تاریخ انقضاء در تهران و شش ماه در شهرستان ها ، برای تعویض پروانه حمل خود به نزدیکترین اسلحه مهمات محل سکونت مراجعه و اقدامات اداری لازم را انجام دهند.
*پروانه حمل سلاح صادر صرفا مجوز قانونی برای حمل و نگهداری اسلحه به شمار می رود و به تنهایی مجوزی برای شکار نیست و شکارچی در صورت تمایل به شکار ، باید به همراه پروانه حمل سلاح و مدارک لازم به یکی از ادارات سازمان محیط زیست مراجعه و پروانه شکار دریافت نماید.
*تعدادی از سلاح های شکاری مجاز موجود درکشور فشنگ آنان در حال حاضر کمیاب و یا نایاب بوده که کالیبر سلاح های فوق بدین شرح هستند:
کالیبر 22 هورنت، ساچمه زنی کالیبر 16 و 20، گلوله زنی کالیبر های 64/7 7 مگنوم- 303-30/30-06/30-57/7-11-62/7-300-243-410 و ......
*توضیح در مورد سلاح های ساچمه زنی سرپر:
تفنگ های سرپر تفنگ هایی هستند که قراردادن باروت،ساچمه و سایر مصالح لازم برای شلیک از دهانه خروجی لوله یا سر لوله صورت می گیرد. یعنی از همانجایی که قرار است تیر خارج شود از همان محل نیز اقدام به پر کردن اینگونه سلاح ها می شود اینگونه سلاح ها به علت فرسودگی و قدمت زیاد ، رفته رفته جنبه موزه ای پیدا نموده و به نوعی فرسوده و غیر عملیاتی محسوب می شوند.  
   
 
   
 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر