سه‌شنبه 29 مرداد 1398   14:19:38
تازه های خبری
امیر دریادار خانزادی در همایش سالگرد اجلاس آیونز در هند:
عناصر خارجی نمی‌توانند تامین کننده امنیت مطلوب در اقیانوس هند باشند


فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اهمیت ایجاد امنیت در اقیانوس هند گفت: اگر چه باور نداریم حضور عناصری از خارج از منطقه، امنیت دریایی جمعی مطلوب را تأمین می‌کند اما انقباض اجباری آنها ترتیبات امنیتی جدیدی را جایگزین خواهد کرد و این تغییر مهمی است که منطقه باید برای آن آماده شود.

به گزارش روابط عمومی نیروی دریایی ارتش؛ امیر دریادار حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که به منظور شرکت در دهمین سالگرد تشکیل اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی اقیانوس هند (آیونز)، ضمن تقدیر از نیروی دریایی هند برای برگزاری این اجلاس گفت: همانطور که همه ما می‌دانیم، دریا برای کشورهای ساحلی فرصتی بزرگ در جهت پیشرفت و حفظ منافع ملی محسوب می‌شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه دریا هر کشور و ملتی دارای فواید بزرگ، راهبردی و کلان است، افزود: برای حضور در دریا با استفاده از ظرفیت‌های تمدن دریایی، گام نخست و مهم ایجاد درگاه ارتباطی با امکانات عظیم دریا و بهره‌مند شدن از آن است. به همین دلیل رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) می‌فرماید که نفس حضور در دریا قدرت است. دریا را تسخیر کنید و زیر پای خود بگیرید. این سخن به این معتی است که حضور در دریا به منزله برخورداری از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های قدرت‌آفرین در ابعاد مختلف است که امکان بهره‌برداری از دریاها و اقیانوس‌ها برای رسیدن به مقاصد و اهداف ملی را میسر می‌کند.

وی امنیت دریایی یک موضوع چندبعدی و پیچیده عنوان کرد و گفت: برقراری امنیت دریایی تا حد زیادی به وزن ژئوپلتیک کشورها، قابلیت و توانایی که برای مقابله با تهدیدات و میزان مشارکت جمعی کشورها وابسته است.

رئیس اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی اقیانوس هند نیروی دریایی را به عنوان بخشی لاینفک از قدرت دریایی، مظهر اقتدار هر ملتی برشمرد و خاطرنشان کرد:  نیروی دریایی امنیت مناطق دریایی تحت حاکمیت و منافع ملی در دریا را تضمین کرده و متضمن کارکرد چرخه‌های قابلیت‌سازی است که امکان همکاری با دوستان و بهره‌مندی از منافع اقتصاد آبی را فراهم می‌کند.

امیر دریادار خانزادی تاکید کرد: منظور از امنیت دریایی، ایجاد امنیتی پایدار و فراگیر است. اعتقاد داریم ناامنی برای هیچکس خوب نیست و امنیت را برای همه می‌خواهیم نه فقط برای قدرت‌های دریایی.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تهدیدات دریایی اشاره کرد و افزود: گذشته از موضوعاتی که امروز امنیت دریایی را تهدید کرده و ما نسبت به آنها آگاهی داریم، تغییرات در ابعاد مختلف بر محیط آبی‌ اثر می‌گذارد و پایش تغییرات و مهار روندهایی که آینده امنیت دریایی را تهدید خواهند کرد، مانع شکل‌گیری محیطی خواهد شد و ما را از کوری دریایی می‌رهاند.

وی با اشاره به تغییر ترتیبات امنیتی منطقه گفت: اکنون تجارت جهانی کالا از طریق دریا، وابستگی زیادی به اقیانوس هند دارد و اهمیت این اقیانوس مورد تاکید و توجه منطقه و جهان است. به همین دلیل تسلط بر منطقه به منظور تامین منافع یک گروه قابل توجیه نیست و این موضوع تفاوت مهم نسبت به گذشته است.

امیر دریادار خانزادی تصریح کرد: تغییرات مختلف در ابعاد جهانی و منطقه‌ای می‌تواند بر افزایش آگاهی کشورهای منطقه و منافعشان در دریا و نیز مطالبه آن موثر باشد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: از دیگر مسائل مرتبط با این مسئله می‌توان به "افزایش وزن ژئوپلیتیک قدرت‌های منطقه‌ای" و حرکت انبساطی آنها"، "افزایش دانش و ظرفیت‌های فنی کشورهای منطقه جهت حضور در آب‌های آزاد"، "کاهش وزن ژئوپولیتیک برخی قدرت‌های بزرگ ناشی از کاهش قدرت اقتصادی آنها"، "ضعیف شدن نهادهای بین‌المللی و عدم تمکین بانیان آن از اجرای احکام و قوانین" و "شکل‌گرفتن بی‌نظمی ساختاری" اشاره کرد.

رئیس اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی اقیانوس هند "انقباض ناوگان‌های نظامی گسترش ‌یافته در جهان به دلیل هزینه‌های زیاد"، "گسترش دامنه جنگ سرد اقتصادی و سیاسی میان قدرت‌های جهانی"، "امتداد یافتن اختلافات سیاسی و منازعات زمینی به دریا مانند آنچه در خلیج عدن رخ می‌دهد" و "تهدید زیست‌محیطی شامل پساب ‌های صنعتی"، "زباله‌های هسته‌ای"، "پلاستیک‌ها" و غیره را از دیگر عوامل موثر در تغییر ترتیبات منطقه‌ای دانست.

امیر دریادار خانزادی خاطرنشان کرد: تغییر در مرکز ثقل وزن ژئوپلتیک جهانی ناشی از کاهش وزن ژئوپلتیک و قدرت دریایی برخی قدرت‌های بزرگ حرکت انقباضی به سمت معقول کردن اندازه و هزینه‌های نیروی دریایی گسترش یافته در ابعاد جهانی را در پی خواهد داشت.

 

وی گفت: همزمان افزایش وزن ژئوپلتیک قدرت‌های منطقه‌ای و حرکت انبساطی محسوس آنها به سمت دریا و تبدیل شدن به قدرت دریایی قابل وثوق در منطقه مؤید آغاز حرکت جایگزینی قدرت دریایی در منطقه است. اگر چه باور نداریم حضور عناصری از خارج از منطقه، امنیت دریایی جمعی مطلوب را تأمین می‌کند اما انقباض اجباری آنها ترتیبات امنیتی جدیدی را جایگزین خواهد کرد و این تغییر مهمی است که منطقه باید برای آن آماده شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ادامه سخنان خود به کارکرد نهادهای بین‌المللی در این زمینه اشاره کرد و افزود: اگر چه نهادهای بین‌المللی مرتبط با امور دریا، طی سال‌های گذشته شکل گرفته و اقداماتی را برای دریانوردی انجام داده‌اند، اما شاید ایجاد تغییر در سازه قدرت دریایی جهانی و حضور بازیگران قدرتمند منطقه‌ای در عرصه دریاهای آزاد و تأثیرگذاری بیشتر بر ساز و کارهای مدیریت آب‌های آزاد جهان نسبت به  اقدامات گذشته برای حفظ نظم مطلوب با لحاظ آراء و نظرات ذینفعان جدید که دارای قدرت و منفعت هستند، کفایت لازم را نداشته باشند.

امیر دریادار خانزادی ادامه داد: با این رویکرد، منطقه و جهان باید برای این تغییر مهم ظرفیت‌سازی کرده و آماده شود و ذینفعان نیز باید درک مطلوبی از بازیگری اثربخش برای دستیابی به امنیت جمعی دریایی و اثرات ملی‌گرایی بر استقرار ترتیبات امنیتی متناسب با منافع جمعی داشته باشند.

وی با بیان اینکه کره زمین در حال گرم شدن است و اراده جهانی برای اجرای تعهدات و توقف این روند وجود ندارد، یادآور شد: این تغییرات به تنهایی تأثیرات عمیق بر کارکردهای ژئوپلتیک نواحی مختلف جهان در ابعاد جغرافیایی، اقتصادی، سیاسی و نظامی خواهد داشت.

رئیس اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی اقیانوس هند "ذوب‌شدن یخچال‌ها و بالاآمدن سطح آنها"، "گرم شدن عرض‌های جغرافیایی میانی"، "تغییر اکوسیستم در عرض‌های شمالی"، "تغییر در مرزها و مناطق دریایی کشورهای ساحلی"، "تغییر در ویژگی‌های جغرافیایی گذرگاه‌های راهبردی جهان به ویژه دروازه‌های اقیانوس هند"، "تغییر در کشاورزی و احتمال شکل‌گرفتن جریان مهاجرت به عرض‌های مناسب‌تر"، "تغییر در کمیت و کیفیت جمعیت مستقر در سواحل اقیانوس هند" را از جمله عوامل ناشی از گرم شدن کره زمین دانست و افزود: این تغییرات می‌تواند ارزش و وزن ژئوپلتیک مناطق دریایی جهان به ویژه منطقه اقیانوس هند را تحت تاثیر قرار دهد.

 

امیر دریادار خانزادی تاکید کرد: چیزی که بیش از گذشته پایدار است، تجارت از طریق دریاست. دریا مهمتر خواهد شد و کانون تمرکز فعالیت‌های دریایی نیز بیشتر می‌شود. ممکن است معنی کشورهای ساحلی و دریایی نیز بسیار به هم نزدیک شود و ما شاهد افزایش بازیگران در عرصه دریاها خواهیم بود؛ بازیگرانی که شاید با نگاه ملی و نه جهانی در آب‌های آزاد حاضر شده و نظم ژئوپلتیکی اقیانوس هند را تحت تأثیر قرار دهند.

وی همچنین به افزایش ضریب نفوذ فناوری‌های دریایی پرداخت و گفت: همه ما می‌دانیم دریا عرصه‌ای رقابتی است و تغییرات شتابان فناوری بر تجهیزات و فعالیت‌های پیچیده دریایی اثرگذار است؛ به نحوی که همزمان با مقدوراتی که در اختیار قرار داده است، امکان حضور جمع متنوعی از بازیگران دولتی، غیردولتی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را فراتر از قدرت دولت‌ها در عرصه دریاهای آزاد ممکن ساخته است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: روندهای مبتنی بر فناوری حاکی از دست‌یافتنی‌تر شدن بیش از پیش سطح و زیر سطح دریا برای طیفی از بازیگران است که با سطح متفاوتی از تعهدات، آگاهی‌های قانونی و محیطی در این عرصه وارد شوند و این روی خوش ماجراست.

امیر دریادار خانزادی اضافه کرد: وجه دیگر آن، افزایش حضور عناصر نامطلوب با کارکردهای تروریستی و خلافکارانه و مخرب است که حضورشان به هر شکلی مخرب ترتیبات امنیتی مطلوب است و عدم قطعیت را در منطقه انتشار می‌دهد.

وی گفت: با این رویکرد، دیگر کارکردهای سنتی نیروهای دریایی پاسخگوی نیازهای مرتبط با اداره مطلوب دریا به ویژه دریاهای آزاد نخواهد بود و لازم است برای آینده‌ای پیچیده‌تر و با عدم قطعیت بیشتر آماده شویم.

رئیس اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی اقیانوس هند در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه محیط دریایی ما در حال تغییر است، گفت: عوامل متعددی در این فرایند اثرگذارند که تجمیع آنها محیط امنیتی پیچیده‌تری را پیش روی ما قرار می‌دهد که دیگر نیروی دریایی با کارکردهای سنتی قادر به پاسخگویی به نیازهای این محیط نخواهد بود و نیروی انسانی تجهیزات، فناوری‌ها، قوانین و مقررات، آموزش‌ها، زیرساخت‌ها و همه قابلیت‌ها، توانایی‌هایمان تحت تاثیر این تغییرات قرار خواهد گرفت.

امیر دریادار خانزادی خاطرنشان کرد: در این فرایند همگرایی و تلاش برای اقداماتی که قادر به مهار روندهای نامطلوب در ابعاد مختلف باشند، به نحوی که امنیت جمعی‌مان را در آینده تضمین کنند، حائز اهمیت است و ما برای مقابله با تهدیدات آتی نیاز به این اقدامات بیشتر داریم


 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 304