آشنایی با مرکز آموزش وظیفه سیرجان
k
مرکز آموزش سیرجان

پایگاه دریایی سیرجان تا سال 1345 به نام گروهان اسب سواران نیروی زمینی سیرجان بوده که از اواخر سال 1345 واحد ذکر شده به شهرستان کرمان منتقل و پادگان و تاسیسات احداث شده تحویل دارایی شهرستان سیرجان شد. 

در سال 1347 با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیمی شهرستان سیرجان محل ذکر شده به منظور پشتیبانی و نگهداری اقلام آمادی و اردنانسی از طریق دارایی شهرستان به نیرو دریایی واگذار گردید و از همان سال اقدام به ساخت تاسیسات و اماکن گردید و به نام های پادگان های شماره 2،1 و 3 نامگذاری گردید.

در سال 1352 ساختمان ستاد پایگاه افتتاح و پایگاه رسما کار خود را شروع نموده و به مرور زمان گسترش یافته است .

در سال 1354 تنها گردان آموزشی مستقر  در خسروآباد آبادان به پاد سیرجان منتقل و به استعداد 6 گروهان تشکیل گردید. با شروع جنگ تحمیلی و افزایش پذیرش ناوی در نداجا گروهان های فوق الذکر جوابگوی نیاز  مناطق عملیاتی بوشهر، بندرعباس، ماهشهر و...نبود.

در سال 1364 مرکز آموزش منحل و به جای آن چهار گردان مستقل به نام های لاوان، بایندر، پیکان و البرز در سیرجان تشکیل می گردد.

در سال 1370 با بازدید امیر فرماندهی نداجا از مرکز آموزش و با پیشنهاد فرماندهی وقت پایگاه به منظور بزرگداشت سرداران صدر اسلام  گردان ها به نام های عمار یاسر، حمزه سیدالشهدا، حبیب ابن مظاهر و مالک اشتر  تغییر نام یافتند.

در سال 1389 برابر امریه واصله از ستاد بالا تر طرح انتزاع یگان های آمادی و پشتیبانی (تحت عنوان آمادگاه ناوگان جنوب) از مرکز آموزش به مرحله اجرا در آمد و کلیه امور اداری، سازماندهی و ... از آن تاریخ به طور مستقل پیگیری می گردد.  ناگفته نماند مسئولیت کلی نیروی دریایی مستقر در شهرستان سیرجان با مرکز آموزش به عنوان ارشد نظامی می باشد. در حال حاضر مرکز آموزش سیرجان ، مشمولین وظیفه رابا ظرفیت سالانه بیش از دوازده هزار سرباز پذیرش و تحت آموزش قرار می دهد.    

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 19870