اخبار برگزیده
 

نخستین زیر دریایی نیمه سنگین ساخت ایران تحت عنوان «فاتح» طی مراسمی به ناوگان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ملحق شد.

به گزارش روابط عمومی ارتش، زیردریایی بومی «فاتح» با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش  جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، امیر دریادار سیاری رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش، روسای سازمان های عقیدتی سیاسی ارتش و وزارت دفاع، امیر دریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش و جمعی از مسئولین کشوری و لشکری با صدور فرمان الحاق توسط رییس جمهوری اسلامی ایران به ناوگان نیروی دریایی ارتش پیوست .

همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی زیر دریایی بومی فاتح که نماد اراده فرزندان ملت در نیروهای مسلح در مقابله با تحریم‌ها و تحقق فعل توانستن و یادآور اقتدار روز افزون ایران سربلند اسلامی است، توسط متخصصان و دانشمندان سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با همکاری نیروی دریایی ارتش و دانشگاه‌ها و مراکز دانش بنیان طراحی و ساخته شده است.

گفتنی است؛ نقش اصلی این زیردریایی مقابله با یکان‌های شناور سطحی و زیر سطحی با استفاده از اژدر و موشک است. این زیردریایی می تواند به صورت انفرادی و یا گروهی(به همراه سایر زیردریایی ها، یکان های شناور و تجهیزات ساحلی) عمل کند. ماموریت مهم دیگر این زیر دریایی قابلیت مین‌ریزی در دریا و چناچه تهاجم آبی خاکی به سواحل کشور متصور باشد، از این کلاس زیردریایی در فاصله مناسب از ساحل به عنوان یکان جلودار، با هدف مقابله با یکان‌های آبی خاکی حامل نفر و تجهیزات دشمن استفاده می‌شود. از دیگر ماموریت‌های حائز اهمیت زیردریایی فاتح در زمان صلح، عملیات تجسس و جمع آوری اطلاعات است.

این زیردریایی دارای قابلیت ممتاز در اجرای عملیات چریکی بوده و قادر است در بنادر و نقاط محدود سواحل وارد شده و به انتقال نیروی مخصوص بپردازد.

زیردریایی فاتح به لحاظ ابعاد بدنه و پروانه، هوشمندی دستگاه‌ها و سامانه‌ها، مناسب اجرای ماموریت‌های محوله است.

زیر سطحی فاتح  ابر سامانه‌ای با بیش از 412 هزار قطعه و نتیجه  تلاش 4 میلیون و 202 هزار نفر ساعت متخصصان توانمند داخلی است که در صنایع دریایی وزارت دفاع  با همکاری نیروی دریایی ارتش و مبتکران دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور طراحی و آماده شده است. زیردریایی فاتح با بهره‌مندی از 76 عنوان فناوری روز دنیا ازسامانه‌های پیشرفته سوناری، رانش الکتریکی، مدیریت نبرد ترکیبی، سامانه هدایت موشک زیر سطحی به سطح، هدایت اژدر، جنگ‌های الکترونیکی و مخابراتی، سامانه مخابراتی امن و یکپارچه و ده‌ها سامانه مدرن دیگر برخوردار است که به نوبه خود موجبات افزایش قدرت دفاعی و آفندی نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران را فراهم می کند.

این زیردریایی توانایی حمل انواع موشک‌ها، اژدر و مین و همچنین امکان حمل نیروهای تکاور و رساندن آن‌ها به نقاط مورد نظر را نیز دارد.

 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ