یکشنبه 22 تیر 1399  
اخبار نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
در گفت و گو با معاون مهندسي و پدافند غير عامل نيروي دريايي ارتش تشريح شد؛
راه اندازي فرودگاه جاسك توسط نيروي دريايي ارتش


معاونت مهندسي و پدافند غير عامل نيروي دريايي ارتش يكي از معاونت­هاي بنيادي و اثرگذار اين نيرو است كه در زمينه­هاي گوناگون از جمله، طراحي و ساخت و ساز اسكله، موج شكن، ساختمانها، تأسيسات اداري، پادگاني، آموزشي، منازل سازماني و همچنين فرودگاهها فعاليت­هاي زيادي دارد.

امير دريادار دوم مهندس حسن جعفري، معاون مهندسي و پدافند غير عامل نيروي دريايي ارتش از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس است كه با توجه به سوابق  و كارنامه درخشان در طول خدمت 35 ساله، از اِشراف بسيار خوبي در حوزه تخصصي خود برخوردار است.

امير دريادار دوم جعفري در گفت و گويش با خبرنگار ما، تدابير نوراني و تأكيدات فرماندهي معظم كل قوا، مبني بر راهبردي بودن نيروي دريايي ارتش، را موجب سپري كردن برهه­اي تاريخي و بسيار اثرگذار در سياست­هاي كلي كشور توسط نيروي دريايي دانست و به نكات قابل توجهي در بحث زير ساخت­هاي نيروي  دريايي اشاره كرد كه در ادامه مي­آيد.

 

-         معاونت مهندسي و پدافند غير عامل

هر يكاني با عنوان معاونت يا فرماندهي داراي مأموريت­ها و مسئوليت­هاي تعريف شده­اي است. معاونت مهندسي و پدافند غير عامل نيروي دريايي ارتش مسئول ساخت و سازهاي اين نيرو اعم از ساختمانها، تأسيسات اداري، پادگاني، آموزشي، منازل سازماني و همچنين فرودگاه­ها، اسكله و موج شكن­ها است. واژه پدافند غير عامل هم كه برابر فرمان فرماندهي معظم كل قوا ابلاغ شده به اين منظور نامگذاري شده كه مسئوليت تمام پروژه­هايي كه در زمان بحران به آن نياز پيدا مي­شود و يا هر اقدامي كه در راستاي كاهش آسيب پذيري در برابر حملات دشمن بكار گرفته مي شود، در زمره مسئوليت­هاي اين معاونت است.

 

-         مهندسي نيروي دريايي ارتش در دوران دفاع مقدس

در اوايل شروع جنگ تحميلي، يكان مهندسي در پشتيباني از يكان هاي عملياتي نقش موثري داشت تا حدي كه يكان مهندسي رزمي  و مهندسي تأسيسات ما دوشادوش تكاوران در ارتباط با بحث تخريب، مين گذاري و مين روبي در عمليات­ها حضور داشت.

در پايگاه دريايي خارك كه از يكان­هاي منطقه دوم دريايي بوشهر محسوب مي­شد و به تعداد روزهاي جنگ بمباران شد، يكي از يكان هاي تأثيرگذار، مهندسي و تأسيسات بود. چرا كه با توجه به اين­كه جزيره خارك منطقه نفتي به شمار مي­رفت و مخازن نفتي ما آنجا بود، يكان مهندسي تأسيسات با در اختيار داشتن تيم­هاي تخصصي مانند آتش نشاني، در راستاي مهار حريق حاصل از بمباران دشمن تلاش و زحمت زيادي كشيدند و در همان زمان  شهدا و جانبازاني را تقديم كشور كردند.

 

-          ميزان خودكفايي در اجراي پروژه­ها توسط معاونت مهندسي و پدافند غير عامل نيروي دريايي ارتش

در حوزه مهندسي صد درصد كارهايمان بومي و داخلي است و كليه طرح­ها پس از مطالعه و برنامه­ريزي، با استفاده از مشاورين و پيمانكاران داخلي انجام مي­شود. دربرخي مسائل با دانشگاه­ها ارتباط و تعامل داريم. مثلاً در بحث كامپوزيت با دانشگاه­هاي علم و صنعت و اميركبير در تعامل هستيم. بطور كلي ما هيچ وابستگي  به خارج از كشور نداشته و داراي اين توانمندي هستيم كه نيازهاي­مان را به صورت خودكفا تهيه و تأمين كنيم.

 

-          تفاوت معاونت مهندسي نيروي دريايي با معاونت مهندسي ساير نيروها

ايجاد سازه­هاي دريايي كار بسيار سنگيني است و ساخت اسكله، موج شكن­ها و حوضچه­ها را شامل مي­شود و اين سنگيني تفاوت عمده مهندسي اين نيرو با ساير نيروهاست كه مستلزم دانش بسيار بالايي است تا سازه­هاي دريايي بتوانند در مقابل طوفان­هاي سهمگين درياها مقاومت كنند.

استقرار اجباري در حاشيه سواحل كه با توجه به شرايط آب و هوايي و شرجي بودن آن، سازه­ها و فلزات را تحت تأثير قرار مي­دهد و ايجاب مي­كند كه در زمينه تعمير و نگهداري اهتمام جدي شود؛ از ديگر تفاوت­هاي مهندسي نيروي دريايي با ساير نيروهاست.

 

-         برنامه­هاي معاونت مهندسي و پدافند غير عامل نيروي دريايي ارتش جهت تحقق فرمايشات فرماندهي معظم كل قوا مبني بر راهبردي بودن اين نيرو

 اقدام و مأموريت عملياتي، آموزشي و يا پشتيباني در نيرو، وابستگي صد درصد به كار مهندسي دارد. پس از صدور فرمان تاريخي و بسيار عميق فرماندهي معظم كل قوا كه با تدبير والاي ايشان و در راستاي حفظ منافع نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران ابلاغ شد، جلسات متعددي برگزار و طرح ولايت در سه بخش مهم تهيه شد كه يك بخش آن به معاونت مهندسي و پدافند غيرعامل نيروي دريايي مربوط مي­شد بر اساس اين طرح آن هر اقدامي كه توسط ساير همرزمان ما در معاونت­ها و قسمت­هاي ديگر در جهت راهبردي شدن نيروي دريايي برنامه ريزي مي­شود،بايستي زيرساخت­هاي آن توسط ما آماده شود. آماده­سازي زير ساخت­ها شايد مهم­ترين بخش گام نهادن در مسير راهبردي شدن باشد.

 

-          اقدامات معاونت مهندسي نيروي دريايي در خصوص اهميت ويژه به مناطق جنوب شرقي كشور

  منطقه جنوب شرق كشور واقعاً يك منطقه محروم بود كه با استقرار يكان­هاي نيروي دريايي ارتش در اين مناطق، تحولي عظيم در آنجا رخ داده است.

از سال 1386 كه نيروي دريايي تمركزش را متوجه جنوب شرق كشور كرد، امكانات دولت را هم پشت سر خود به آنجا كشاند و تا حدي پيگيري كرديم كه در روستاها، خانه بهداشت، مدرسه، اورژانس جاده­اي و امكانات ديگري احداث شد.

همچنين با توجه به اهميت سواحل مكران، نيروي دريايي ارتش در اين سواحل دو منطقه دريايي و دو پايگاه دريايي احداث كرده و همانطور كه اشاره شد آماده­سازي تمامي زير ساختها در اين مناطق بر عهده معاونت مهندسي اين نيرو بوده است.

در همين راستا اقدامات قابل توجهي توسط معاونت مهندسي نيروي دريايي ارتش به منظور احداث دو پايگاه دريايي جديد در مناطق جنوب شرق كشور يعني پايگاه دريايي رأس ميداني در 180 كيلومتري شهر جاسك و پايگاه دريايي پسابندر كه نقطه صفر مرزي ايران و پاكستان محسوب مي­شود، انجام شده است. به عبارتي اين اقدامات حتي فراتر از بودجه و اعتباراتي بوده است كه تاكنون براي آن در نظر گرفته شده است.

 فعال­سازي و ايجاد باند پهپاد، يكان هوا دريا، حوضچه و تأسيسات دريايي و موشكي و آماده­سازي زيرساخت­هاي اوليه براي يكان­هاي تكاور از ديگر اقدامات معاونت مهندسي و پدافند غير عامل نيروي دريايي ارتش بوده كه در جهت ارتقاي توان عملياتي مناطق جنوب شرق و همچنين تمامي يكان­هاي اين نيرو، تأثير زيادي داشته است. البته با اطمينان خاطر مي­گويم كه نيروي دريايي راهبردي ارتش جمهوري اسلامي ايران  تكليف خود را حتي فراتر از حد انتظار در سواحل مكران براي خارج شدن اين سواحل از محروميت و تحقق فرمايشات فرماندهي كل قوا انجام داده و در اين مسير از هيچ كوششي فرو گذار نكرده و نخواهد كرد.

 

-          راه اندازي فرودگاه جاسك توسط معاونت مهندسي و پدافند غير عامل نيروي دريايي

علاوه بر پيگيري و فعاليت در ساخت اماكن رفاهي – بهداشتي در روستاهاي دور افتاده و محروم كه اشاره شد و خوشبختانه به نتيجه هم رسيده، پس از پيگيري­هاي مجدانه و اقدامات چشمگير، موفق شديم مراحل راه­اندازي فرودگاه جاسك را به اتمام برسانيم كه ان­شاءالله ضمن اين­كه اولين مرحله پرواز مسافربري بندر عباس – جاسك از طريق اين فرودگاه انجام مي­شود، در مراحل بعد هواپيماهاي با كلاس­هاي مختلف نيز از  اين فرودگاه پرواز خواهند داشت و با توجه به مطالعات انجام شده در زمينه توسعه باند فرودگاه، در آينده شاهد پرواز هواپيماهاي بزرگتري از طريق اين فرودگاه كه تمامي امور مهندسي آن توسط معاونت مهندسي و پدافند غير عامل نيروي دريايي ارتش انجام شده، خواهيم بود.

 

-         اقدامات معاونت مهندسي نيروي دريايي ارتش در زمينه ارتقاي روحيه كاركنان و خانواده­هاي آنان

در بحث تأمين مسكن سازماني و شخصي كاركنان با توجه به تأكيدات فرماندهي معظم كل قوا در راستاي ارتقاي سطح معيشت كاركنان؛ معاونت مهندسي اين نيرو توانسته است ظرف سه سال اخير قريب به 9000 نفر از كاركنان را صاحب زمين يا مسكن كند. همچنين در سه سال اخير، 20 مسجد توسط معاونت مهندسي نيروي دريايي احداث شده است كه در سي سنگان نوشهر، جاسك و بندرعباس هم پنج مسجد درحال ساخت است. مجتمع فرهنگي منطقه دوم دريايي ولايت - جاسك كه از بزرگترين تأسيسات فرهنگي ما در اين منطقه است نيز توسط معاونت مهندسي نيروي دريايي احداث شده است.

 

-         در پايان

با نگاهي به ديروز و مقايسه شرايط پيش از انقلاب با امروز، متوجه خواهيم شد كه چه اقدامات موثر و چشمگيري در همه زمينه­ها صورت گرفته است. امروز شاهديم كه خوشبختانه با تدابير و رهنمودهاي مقام معظم رهبري به خودكفايي رسيده­ايم و كارهاي عظيمي به انجام مي­رسد. البته خداوند را شاكر و سپاسگذارم كه توفيق خدمت در اين برهه تاريخي نصيب ما شده است. به اميد اين­كه مجموعه كاركنان نيروي دريايي راهبردي ارتش بتوانند با همين روحيه جهادي و بسيجي همچنان در مسير تحقق اهداف مورد نظر فرماندهي معظم كل قوا گام بردارند.


 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
[PageVisit]